1. Anasayfa
 2. Alışveriş

2021 Vefa Kolisi Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

2021 Vefa Kolisi Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılıyor?
10

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahipleri için verilen gıda kolisi desteği olan vefa kolisi hakkında araştırmalar yapılıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bu yardım kolisinden kimlerin yararlandığı ve başvurusunun nasıl yapıldığı merak ediliyor. 2020 senesinde salgın nedeni ile ihtiyaç sahipleri ve işsizlik artığından buna bağlı olarak vefa yardım kolisi de yapılan yardım kampanyalarına eklenmiştir.

YouTube video

Vefa Kolisi Nedir

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahiplerine gıda kolisi yardımı yapılıyor ve pek çok insan bu yardımın detaylarını araştırıyor. Temel yiyeceklerin bulunduğu yardım kolisi için müracaat formu doldurulması gerekiyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden yapılan yardım açıklaması ile kimlerin yardımdan yararlanacağı araştırılıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü yardımından yararlanmak için kişilerin belli şartları taşıması gerekiyor.

Vefa Kolisi Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılıyor, İçinde Neler Bulunuyor?
Vefa Kolisi Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılıyor, İçinde Neler Bulunuyor?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yardım için başvuru yapan kişilerin ihtiyaç sahibi olduklarını kanıtlamaları gerekiyor. 81 ilde gerçekleşen bu yardımlardan yararlanabilmek için ihtiyaç sahibinin sosyal güvencesinin bulunmaması gerekiyor başka bir ifade ile kişinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olamamasına bakılıyor. Bunun dışında 65 yaşını dolduran muhtaç ve kimsesiz olan Türk vatandaşlarına kanun gereğince aylık bağlı kişilere veriliyor.

Mahkeme kararı ya da kanun gereğince bakım altına alınan kişiler için de muhtaçlık yardımı yapılmıyor. Kişi, herhangi bir gayrimenkule sahip olması ya da ve bu gayrimenkul üzerinden gelir elde etmesi durumunda da Vefa yardım kolisi başvuru gerçekleşmiyor. Bu şartlar ile yardımın gerçekten muhtaç kişilere verilmesi sağlanıyor.  

Vefa Kolisi Başvuru Nasıl Yapılıyor

Vefa Kolisi Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılıyor, İçinde Neler Bulunuyor?
Vefa Kolisi Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılıyor, İçinde Neler Bulunuyor?

Muhtaç kişilerin kuru gıda yardım hizmetinden faydalanması için Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti üzerinden Vefa yardım başvuru formu doldurulması gerekiyor ve bu başvuru formunun çıktısı alınarak il müdürlüğüne başvuru yapılıyor. Vefa kolisi başvuru İstanbul müdürlüğüne şahsen başvuruluyor; ancak kişinin bulunduğu il ya da ilçede müdürlüğün olmaması durumunda posta yolu ile de başvuru gerçekleşiyor.

İstanbul Valiliği Vefa kolisi başvuru da kabul ediyor. Yapılan yardımlar gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaşması adına başvurular titizlikle inceleniyor. Başvurular sonrasında kişinin yardım kolisi alıp almamaya uygunluğu değerlendiriliyor. Uygun olanlara da kuru gıda hizmet yardımı yapılıyor. Erzak yardımı başvurusu için sınırlı sayıda kontenjan ayarlanıyor bu neden ile hizmet hemen başlayamayabiliyor.

Vefa kolisi içindekiler 15 kalem üründen oluşuyor. 3 adet koli tipi bulunuyor: Bunlar 1 ya da 2 kişilik aileler için 14 kg olan A tipi koli, 3 ya da 4 kişilik aileler için 21,5 kg olan B tipi koli ile 5 ve üzeri olan aileler için de 28,5 kg olan C tipi şeklinde ayrılıyor.

Yardımlar belli sebeplere bağlı olarak kesiliyor. Yardım kolisinden yararlananların ölümü ya da bakım altına alınması ayrıca kişinin muhtaçlığının ortadan kalkması ile koli yardımına son veriliyor. Bunun dışında 3 kez paketin teslim alınmaması nedeni ile de hizmet son buluyor.

Editörün okuma önerisi: En Keyifli 2021 Ramazan Menüsü Listesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (10)

 1. gita yartim ihtiyaç sahiplerine verilir gelelde ramazan aylarında yapılır bu mübarek günde ihtiyacı olanlara yartim edilir

 2. 1 Mayıs 2021

  Vefa kolisi ile yardıma muhtaç bireyleri sevindiriyorsunuz başvuru şeklini araştırıyorum ayrıca size de teşekürler bilgileriniz için .faydalı bir yazı

 3. 1 Mayıs 2021

  İhtiyaç sahiplerine ulaşmak adına ayrıntılı bir şekilde analiz ve araştırma yapılması gerekiyor. Konu hakkında ayrıntılı bilgileri ayrıntılı bir şekilde açıklanmış teşekkürler

 4. 2 Mayıs 2021

  Ne güzel ki Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahipleri unutulmuyor ve yardım ediyor zor durumdaki insanlara. İyi ki devletimizin böyle çalışmaları var. Çok güzel bir yazı olmuş bilgilendirici emeğinize sağlık .

 5. 2 Mayıs 2021

  Özellikle Ramazan Ayı\’nda ihtiyaç sahiplerine bir nebze de olsa yararlı olacaktır. Bu vefa kolileri umarım gerçekten ihtiyacı olan herkese ulaşır.

 6. 2 Mayıs 2021

  Gerçekten çok güzel bir çalışma yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmek kadar güzel bir şey yok bu dünyada yardımcı olan herkese canı gönülden teşekkür ederim

 7. Ne güzel bir yazı olmuş. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz. İnsanları bu konuda bilinçlendirmek ve bilgilendirmek çok doğru. İhtiyacı olan insanlara böyle bir yardım yapılması da çok hoş bir davranış.

 8. 3 Mayıs 2021

  Konu hakkında ayrıntılı bilgileri ayrıntılı bir şekilde açıklanmış teşekkürler İnsanları bu konuda bilinçlendirmek ve bilgilendirmek çok doğru.

 9. Gayet güzel bilgi vermişsiniz. Teşekkürler. Herkese tavsiye ederim. İhtiyacı olan başvursun.

 10. 5 Mayıs 2021

  İhtiyaç sahiplerine ulaşmak adına ayrıntılı bir şekilde analiz ve araştırma yapılması gerekiyor. Konu hakkında ayrıntılı bilgileri ayrıntılı bir şekilde açıklanmış teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir