1. Anasayfa
  2. Ekonomi

10 Soru da Youtube Gelirlerinin Vergilendirilmesi| Youtube Vergi Sistemi Nedir?

10 Soru da Youtube Gelirlerinin Vergilendirilmesi| Youtube Vergi Sistemi Nedir?
10 Soru da Youtube Gelirlerinin Vergilendirilmesi| Youtube Vergi Sistemi Nedir?
4

Youtube gelirlerinin vergilendirilmesi 2021 yılı gündemine bomba gibi düştü. Maliye bakanlığının Google tarafından yapılan ödemeleri takibe alması, Youtube üzerindeki yayınları ile reklam kazancı elde eden youtuberların vergi mükellefi olması şart mı sorusunu beraberinde getirdi.

Youtube vergi ödeme aşamaları hakkında en sık sorulan 10 sorunun yanıtını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1.     Youtube Vergi Sistemi

Youtuber vergilendirmesi hakkında oldukça kafa karışıklığı yaratan dev bir rehber hazırlamak istedik bu rehberimizde Youtube gelirlerinin vergilendirilmesi ile ilgili 10 sorunun yanıtını bulabilirsiniz. Yazımızın sonunda ise sizlere 2 adet bonus konumuz mevcut. İnfluencer vergilendirme ve Adsense vergi ödemek zorunda mısınız sorularının da kısa yanıtlarını bulabilirsiniz.

YouTube video

2.     Youtube Da Yayıncılar Vergi Veriyor Mu?

Youtube vergi ödeme konusunda maalesef ki pek çok yayıncılar, vergi vermediği için maliye tarafından mercek altına alındılar. Yayıncılara ödemedikleri vergiler sebebi ile hesaplanan özel usulsüzlük cezası, vergi kaçırma cezası ile birlikte tahakkuk eden faizler sebebi ile kazandıklarından fazla vergi borcu ile yüz yüze kaldılar.

Tüm bu yaşanan olaylar neticesinde Youtuber nasıl vergilendirilir, Youtube vergi ödeme işlemi nasıl yapılmalıdır soruları da sorulmaya başlandı. Aslında elde edilen reklam gelirlerinin gelir vergisine tabi olması sebebi ile bir alt sınırı olmadan Youtube gelirlerinin vergilendirilmesi gerekiyor. Bu nedenle de maliye tarafından yapılan incelemeler ve kesilen cezalar doğru olsa da özellikle ufak miktarlarda Admob ya da Adsense geliri olanlar nasıl vergi ödeyecek merak edilmeye başladı.

3.     Youtuber Nasıl Vergilendirilir?| Youtuber Gelirlerinin Vergilendirilmesi

Youtuber vergilendirmesi için mutlaka şirket kuruluş işleminin yapılması lazım. Çünkü elde edilen kazanç reklam geliri olduğu için ticari kazanca tabii tutulmaktadır ve bu kazançların kısaca Youtube gelirlerinin vergilendirilmesi zorunludur.

Youtube kazancı olanların vergi ödemesi için alt limit söz konusu olamaz. Çünkü 1 TL dahi ticari kazanç elde ediyor olsanız dahi bunu vergilendirmeniz gerekmektedir. Ancak maliye tarafından yapılan incelemeler öncelikle yüksek kazanç sağlayanlar olacağı için çok düşük kazanç elde edenler ve bu kazançları düzensiz olanların vergi denetimine yakalanma olasılıkları düşüktür ama elbette ki kesin yakalanmazlar diyemeyiz.

Youtube vergi hesaplama ve ödeme işlemlerinin yapılabilmesi için şirket açılışı yapılması gereklidir. Youtube gelirlerinin vergilendirilmesi hususunda tavsiye edilen ise home ofis şahıs şirketi kurulması olmaktadır. Çünkü şahıs şirketi kurulumu hem pratik hem de daha az masraflıdır.

4.     Home Ofis Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Home ofis şahıs şirketi kuruluşu çok hızlı bir şekilde tamamlanabilmektedir. Muhasebeci hizmetinden faydalanmanız halinde bu işlemleri 1 gün içerisinde tamamlayabilirsiniz. Şahıs şirketi için gerekli olan belgeler, noter onaylı imza sirküleri, kimlik ile ikametgah belgeleri, adres olarak göstereceğiniz evin tapusu ya da kira kontratı yeterli olmaktadır.

Home ofis şahıs şirketi için aylık olarak ödemeniz gereken bazı masraflar ortaya çıkacaktır. Bu masraflar faaliyet adresinin kiralık olması durumunda stopaj, Bağkur aylık ödemesi, muhasebe ücreti olmaktadır. Tabii ki bunların dışında kazanlarınız doğrultusunda gelir vergisi, KDV tahakkularınızıda düzenli olarak ödemeniz gerekir.

5.     Youtuber Vergi Ne Kadar?

Youtuber vergilendirmesi elde edilen net gelir üzerinden hesaplanmaktadır. En çok merak edilen konulardan biri de Youtube vergi ne kadar 2020 de olmuştur. Yapmış olduğunuz masraflar sonrasında net kar tutarınızın denk geldiği vergi dilimi üzerinden belirlenen oranda gelir vergisi ödemesi yaparsınız.

6.     Youtube Gelirlerinin Vergilendirilmesi  | Youtube Vergi Hesaplama

10 Soru da Youtube Gelirlerinin Vergilendirilmesi| Youtube Vergi Sistemi Nedir?
10 Soru da Youtube Gelirlerinin Vergilendirilmesi| Youtube Vergi Sistemi Nedir?

Youtuber vergi 2020 de yapılan denetlemeler sonrasında pek çok kişi internet üzerinden elde ettiği gelirlerin vergilendirilmesi hususunu araştırır olmuştur. Adsense ve Youtuber vergi hesaplama hususunda pek çok kafa karıştırıcı bilgiler ortalıkta dolaşmaktadır. Oysaki bu hususta kanunlarımız netdir.

Youtube gelirlerinin vergilendirilmesi hakkında size söyleyebileceğimiz, reklam gelirlerinin ticari gelir kapsamında tutulması sebebi ile elde edilen kazanç üzerinden vergi hesaplaması yapılması ve bu verginin zamanında ödenmesi gereklidir. Gelir vergisi ödemesi bireyleri şahsen vergi dairesine giderek kazancının vergisini ödemeyi talep etmesi şeklinde olmamaktadır.

Kanunlarımız düzenli olarak elde edilen kazançların ticari faaliyet olarak ele alınması sebebi ile şirket kurularak ödenmesi gerektiğini göstermektedir. Bu nedenle Youtube gelirlerinin vergilendirilmesi için en azından şahıs şirketi kuruluşu yapmanız ve kazançlarınız karşılığında Google gibi ilgili kurumlara fatura kesmeniz gerekmektedir. Böylece youtuber vergilendirmesi işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

7.     Youtube Vergi Ne Zaman Ödenir?

Youtube vergi ödeme zamanı ödenecek olan vergi türüne göre değişiklik gösterir. Çünkü home ofis şahıs şirketi olmanız sebebi ile aylık, üç aylık ve yıllık olarak vermeniz gereken beyannameler ve bu beyannameler neticesinde yapmanız gereken vergi ödemeleri bulunmaktadır.

Damga vergisi her ayın 26’sına kadar, KDV beyannamesinde KDV çıkması durumunda her ayın 26’sına kadar ödenmelidir. Muhtasar beyannamesi de her ayın 26’sına kadar ödenmelidir. Şayet muhtasar beyanname verme süresini 3 ay olarak tercih etmeniz halinde 3 aylık dönemin tamamlanmasından sonraki ayın 26’sına kadar ödeme yapmanız gerekmektedir.

Bunların dışında 3 ayda bir ödenmesi gereken geçici gelir vergisi ile yıllık gelir vergisi ödemeleri mevcuttur. Geçiçi gelir vergisi 3 aylık dönemlerde ödenir ve dönemin bitmesinden 2 ay sonra 17’si akşamına kadar ödenmelidir. Yıllık gelir vergisi beyannamesi her yıl mart ayı içerisinde düzenlenir. Geçici vergiler düşüldükten sonra youtube vergi hesaplama işlemi tamamlanır ve mart ile temmuz ayı sonlarında ödenecek şekilde 2 taksit halinde ödenmesi istenir.

8.     Youtube Vergi Cezası Ne Kadar?

Vergilendirilmeyen kazançlar sebebi ile geriye dönük 5 yıl için inceleme yapılabilir ve bu incelemeler neticesinde çeşitli cezalar ödeyebilirsiniz. Öncelikle 2021 beyanname vermeme cezası kapsamında ele alabileceğimiz ve Youtube vergi cezası ne kadar sorusunun yanıtını da oluşturacak 3 çeşit ceza uygulaması yapılmaktadır. Bunlar; vergi cezası dışında Özel usulsüzlük cezası ile kaçakçılık cezasıdır.

10 Soru da Youtube Gelirlerinin Vergilendirilmesi| Youtube Vergi Sistemi Nedir?
10 Soru da Youtube Gelirlerinin Vergilendirilmesi| Youtube Vergi Sistemi Nedir?

BONUS 1

9.     Influencer Vergilendirme Yapılması Gereklimi?

Influencer kazançları da ticari kazanç olarak ele alınabilir. Influencerlar tarafından sayfalarında yayınladıkları her reklam ticari kazanç sınıfına dahil edilebilir ve Youtube gelirlerinin vergilendirilmesi altında işlediğimiz tüm konular aynı şekilde geçerli olmaktadır. Influencer kazançlarınız düzenli ve yüksek tutarlarda ise mutlaka home ofis şahıs şirketi kurmanızı tavsiye ederiz.

BONUS 2

10. Adsense Vergi Verilmesi

Youtube vergi sistemi ve incelemeleri sonrasında adsense vergi 2020 kazançları hususunda pek çok yayıncı endişe duymaya başlamıştır. Adsense ile elde edilen gelirlerde reklam geliridir. Reklamveren tarafından serbest meslek makbuzu kesilerek sizin adınıza vergi ödemesi yapılmadığı sürece bu kazancın vergisini Youtube gelirlerinin vergilendirilmesi sisteminde olduğu gibi sizin ödemeniz gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: SEO Analiz Google Sıralama Yarışması

Adsense kazancınız sadece 200 TL olsa dahi bu kazanç üzerinden gelir vergisi ödemek zorundasınız. Elbette ki 200 TL kazanç için aylık bin TL üzerinde masrafı bulunan şahıs şirketi kurmanız çok mantıklı olmayacak ama incelemeye yakalanırsanız reklam geliriniz kadar ceza ile yüz yüze kalmanız olasıdır. 10 soruda adsense gelirlerinin vergilendirilmesi hususu da youtuber gelirlerinin vergilendirilmesine benzer yapıdadır.

Adsense vergi ödemesi için alt limit yoktur. Bu konuda internet de çeşitli bilgi kirlilikleri bulunuyor ancak daha önce de youtuber vergilendirmesi hakkında söylediklerimizi tekrar etmek istiyoruz. “Reklam gelirlerinin ticari gelir kapsamında tutulması sebebi ile elde edilen kazanç üzerinden vergi hesaplaması yapılması ve bu verginin zamanında ödenmesi gereklidir.”

Sosyal Medya Vergi Uygulamaları Hakkında Sık Sorulan Sorular

10 Soru da Youtube Gelirlerinin Vergilendirilmesi| Youtube Vergi Sistemi Nedir?
10 Soru da Youtube Gelirlerinin Vergilendirilmesi| Youtube Vergi Sistemi Nedir?

Youtuber gelirlerinin vergilendirilmesi hususunda sizler için 10 soru ve cevap hazırladık. Oldukça detaylı olarak ele aldığımız Youtube vergi sistemi, Youtube gelirleri, Youtube vergi ne kadar, Youtuber vergi ne zaman ödenir ve youtube reklam geliri vergilendirmesi için home ofis şahıs şirketi konuları dışında ülkemizde sosyal medya vergi uygulamaları ve kazançlarına yönelik birkaç soruya da yanıt vermek istiyoruz.

Youtube Hangi Şirketin Alt Kuruluşudur?

Youtube Google INC şirketinin alt kuruluşudur. Youtube para kazanma açma işlemi sonrasında elde ettiğiniz tüm reklam gelirleri Google tarafından size ödenmektedir.

Youtube Para Kazanma Şartları

En çok merak edilen sorulardan biri Youtube para kazanma nasıl açılır olmaktadır. Youtube para kazanma şartları şu şekildedir; Youtube kanalınızın en az Bin abonesi olmalıdır. Bunun dışında kanal görüntüleme sayısının 10 Bin olması istenirken son 1 yıllık süreç içerisinde ise 4 Bin saatlik video görüntülenmesi elde edilmesi zorunludur.

Youtube Kazanç Hesaplama

Youtuber olmak isteyen ve bu amaç ile kanal açan pek çok kişi Youtube para hesaplama araçları aramakta ve kanalları üzerinden ne kadar para kazanabileceklerini öğrenmek istemektedirler. Oysaki böyle bir hesabın spesifik olarak yapılması kesinlikle imkansızdır. Youtube videolarında yayınlanan reklam türlerine ve reklamların aldığı etkileşime göre birim Youtube geliri değişkenlik göstermektedir.

Youtube Para Kazanma Açma

Youtube para kazanma şartları sizin için uygun ise hesabınıza giriş yaparak Youtube içerik stüdyosu kısmına ulaşmanız gerekmektedir. Bu bölümü sol üstte yer alan profilinizde bulabilirsiniz. Bu kısımda para kazanma adımlarını tamamlamanız neticesinde değerlendirmeye alınır ve size red ya da onay yanıtı gelir.

Youtube Para Kazanma Hesaplama

Youtube da en çok para kazananlar tarafından yapılan paylaşımlarda 1 reklam gösterimine 3-5 dolar kazandıkları ya da tam tersine bin gösterime 1 dolar gibi ufak rakamlar kazanabildikleri gibi ifadeler duyabilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi reklam verenlerin yayınladıkları reklama ne kadar ücret ödediklerine ve takipçilerinizin reklamları izleme ya da tıklama eylemlerine göre değişmektedir.

Vergi Mükellefi Olmak

Yotube para kazanma açma işlemini yapmış ve reklam geliri elde etmeye başlamış iseniz Youtube gelirlerinin vergilendirilmesi için vergi mükellefi olmanız gereklidir. Bunun için yapabileceğiniz en basit mükellefiyet şahıs şirketi ile olmaktadır.

Editörümüzün Önerisi Var!!! Az Maaşla Çalışan Ücretli Öğretmenlerin Evden Yapabileceği Ek İşler (11 Öneri)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

  1. Youtube gelirlerinin vergilendirilmesi konusunda bulduğum en kapsamlı yazı bu oldu.harikasınız.

  2. Resmen döktürmüşsünüz hocam. Bugüne kadar gördüğüm en detaylı ve net Youtuber kazançları vergilendirme konusu. Üstelik Adsense vergi ödeme hakkında da detaylara yer vermişsiniz ya süper olmuş :)

    • Elimizden geldiğince bu konudaki bilgi kirliliğini gidermeye çalıştık. Şayet youtube vergi sistemi ya da adsense vergi verme hakkında farklı sorularınız olursa lütfen bize iletmeyi unutmayın ;)

  3. 14 Nisan 2021

    Benim adsense gelirim var. 2-3 ayda bir ancak 200TL alt limiti gecebiliyorum. Bende vergi vermek zorunda mıyım ille şirket mi açmam lazım adsense gelirimin vergisini ödemek için?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir