1. Anasayfa
  2. İnceleme

Veda Hutbesi Maddeleri Nedir? Peygamber Efendimizin 11 Öğüdü

Veda Hutbesi Maddeleri Nedir? Peygamber Efendimizin 11 Öğüdü
0

Veda hutbesi maddeleri birçok kişi tarafından farklı olarak anlamlandırılıp yorumlansa da bu konuşmalardan kıssadan hisse alınacak bazı ilkeler yer almaktadır. Bu ilkelerin anlamlarını merak eden insanlar ise Hutbetü’l Veda adıyla da anılan peygamber efendimizin son hac vazifesini yerine getirdiğinde sahabelerine verdiği vasiyetin içeriklerini merak etmektedir.

Hac hutbesi olarak da adlandırılan konuşmalar Hicri 9 Zilhicce 10 tarihinde peygamber efendimizin Mina ve Arafat’ta yaptığı son konuşmalardan toparlanarak Müslüman âlemine vaziyet olarak sunulmuştur. Farklı yerlerde yapılan konuşmalar olduğundan dolayı söylemlerden farklı anlamlar çıkaran insanlar bulunsa da veda hutbesi maddeleri kısaca sizlere anlatacağımız şekilde günümüze kadar aktarılarak gelmiştir.

Veda Hutbesi Kaç Maddedir?

Veda hutbesi tamamı insanların sıklıkla araştırdığı yazılar arasında yer almaktadır. Genellikle ilk 5 maddeden bahsedildiği için insanlar veda hutbesi maddeleri tamamı nedir diye merak ederek araştırma yapmaktadır. Ancak özellikle belirtmek isteriz ki peygamber efendimiz Resulü Ekrem tek bir yer de bu vasiyetnameyi okumamış parça parça yerlerde anlatmıştır.

veda-hutbesi-maddeleri (1)

Bu sebepten dolayı da burada olup duyanlar duymayanlara aktarsın emri de bulunmaktadır. Peygamber efendimiz bu konuşmaları 4 ayrı yerde 124 milyon Müslümana hitap edecek şekilde anlatmıştır. Ölümünün yakın olduğunu ve son hac vazifesi olduğunu da belirten peygamber efendimizin bu konuşmaları Müslüman âlemi tarafından vasiyet olarak da adlandırılarak kabul görmektedir.

1.Müslüman Kardeşliği

Peygamberimizin veda hutbesi öncelikle Müslüman kardeşliği ile aktarılmakta Müslümanın Müslümana destek olması gerektiğini ve birbirlerinin kanını dökmemeleri gerektiği ile devam etmektedir. Veda hutbesi maddeleri arasında öncelikle Müslümanın Müslümana emanet olduğu ve Allah yolundan ayrılmaması gerektiği peygamber efendimiz tarafından dile getirilmiştir.

2. Riba’nın Her Çeşidinin Günah Olması

Veda hutbesi maddeleri arasında özellikle faiz ve tefeciliğin haram olduğu da dile getirilmiştir. Tüm faizlerin günah olduğu haksız yere kazancın ve emek vermeden kazanılan paranın kul hakkı olduğu peygamber efendimiz tarafından hutbe sırasında sahabelere aktarılmıştır. İlk olarak amcasının faizlerinin geçersiz olduğunu da konuşmalarına eklemiştir.

veda-hutbesi-maddeleri (4)

3. İnsanların Eşit Olduğu

Veda hutbesi ilkeleri olarak da kabul edilen insan eşitliği Arap’ın Arap olmayandan; siyahın beyaz olandan herhangi bir üstünlüğü olmadığını tüm insanların Hz. Âdem’den geldiğini, Hz. Âdem’in ise topraktan yaratıldığını belirten peygamber efendimiz üstünlüğün sadece Takva da olduğunu belirtmiştir.

4. Zina

Veda hutbesi maddeleri arasında yer alan bir diğer madde ise zinadır. Hem kadın hem de erkeklerin zinadan uzak durması gerektiği ve zinanın her türlüsünün haram kabul edildiği özellikle belirtilen konular arasında yer almaktadır.

5.Kan Davaları

Veda hutbesi maddeleri arasında ayrıca kaldırılan bir diğer husus ise kan davalarıdır. Kan davalarının cahiliye toplumuna ait olduğunu artık Müslümanlıktan sonra kan davalarının günah olduğu belirtilmiştir.

6.Can Ve Mal Güvenliği

Aynı zamanda peygamber efendimiz can ve mal güvenliğinin olduğunu hiç kimsenin bir diğerinin malına onun rızası olmadıkça el koyulmasının mümkün olmadığını yaparsa günah olduğunu belirtmiştir.

7. Emanetlerin Teslimi

veda-hutbesi-maddeleri (3)

Veda hutbesi maddeleri arasında peygamber efendimiz emaneti olanın hemen sahibine emanetini teslim etmesi gerektiğini de belirtmiştir. Size emanet edilenlere de gözünüz gibi sahip çıkmanız gerekmektedir diyerek emanetin güvenilirlik göstergesi olduğunu aktarmıştır.

8.Şeytandan Korunma

Ayrıca peygamber efendimiz şeytanın oyunlarından korunmak gerektiğini küçük büyük günahlardan uzak durulması gerektiğini de sahabelerine aktarmış, şeytanın oyunundan sakınılması gerektiğini belirtmiştir.

9. Kadın Ve Erkeğin Birbirlerine Karşı Sorumluluğu

Veda hutbesi maddeleri arasında bir de kadın ve erkeğin birbirine olan sorumluluklarına değinilmiştir. Erkeklere kadınlara kibar davranılması gerektiğini Allah adına onlardan sorumlu olduklarını, kadınlarında erkekler için sorumlu oldukları görevleri aktarılmıştır.

veda-hutbesi-maddeleri (2)

10. Köle Ve Hizmetçilere İyi Davranmak Veda Hutbesi Maddeleri Arasında

Veda hutbesi maddeleri içerisinde köle ve hizmetlilere iyi davranılması gerektiği ihtiyaçlarının karşılanması gerektiği de aktarılarak yardımınız altında olanlara iyi davranılması gerektiği emredilmiştir.

11. Haramdan Ve Günahtan Uzak Durmak

Veda hutbesinin sonuna yaklaşırken ise özellikle haram sayılan her türü melun hareketten uzak durulması, şeytanın oyununa gelerek günahlara kanılmaması gerektiği belirtilmiştir. Vasiyetnamenin sonunda ise sizlere iki miras bırakıyorum bir Allah’ın kitabı iki peygamber sünnetleri diyerek bu iki mirasın yolundan gidenlerin mutlaka ödülünün cennet olduğu müjdelenerek veda hutbesi maddeleri aktarılmıştır.

Ramazan ayına çok az zaman kaldı. Sizler için hazırladığımız diğer yazılarımız:

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir