1. Anasayfa
 2. Din & Felsefe

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir, İnsana Manevi Olarak Ne Kadar?

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir, İnsana Manevi Olarak Ne Kadar?
0

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruç tutmanın faydaları da araştırılmaya başlandı. Birçok kişi ramazan ayında oruç tutarak hem dini görevini yerine getirmekte hem de fiziksel ve ruhen rahatlama sürecine girmektedir. Oruç tutma vazifesini yerine getiren kişiler, bu dönemde sağlık beslenerek kötü alışkanlıklardan da uzak durabilmektedir.

Ramazan ayı boyunca sağlıklı beslenen kişiler, ayrıca birçok hastalığa karşı da oldukça dirençli hale gelmektedir. Dilerseniz, oruç tutmanın faydaları nelermiş gelin ayrıntılı ve bir o kadar da detaylı bir şekilde birlikte inceleyelim.

YouTube video

Oruç Tutmanın Ne Gibi Faydaları Vardır?

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruç tutmaya başlayan kişiler, dengeli ve sağlıklı bir beslenme dönemine de girmiş oluyor. Bu dönemde zararlı alışkanlıklardan kurtulan kişilerin vücut direnci de epey artıyor. İşte, madde madde oruç tutmanın faydaları

 1. Ramazan ayında düzenli olarak oruç tutan ve bu dönemde sağlıklı beslenen kişilerin kötü kolesterol seviyesi hızla düşmektedir.
 2. 11 Ayın sultanı ramazan ayın da sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanan kişiler, kalp krizine karşı da daha dirençli hale gelmektedir.
 3. Düzenli olarak oruç tutan kişiler, kanser hastalığından korunur. Ayrıca, oruç tutan kişiler, kanser hastalığı tedavisi sırasında uygulanan kemoterapinin yan etkilerinden de korunmaktadır.
 4. Oruç tutan kişilerin, zihinsel fonksiyonu hızla artmakta ve hafıza yeteneği de güçlenmektedir.
 5. Bu dönemde artan hormon seviyeleri sayesinde depresyon sorunu da tamamen ortadan kalkmaktadır.
 6. Düzenli olarak oruç tutan kişilerin stres seviyesi de  azalmaktadır.
 7. Oruç tutan kişiler, iltihaplanma sorunlarına karşı ciddi oranda dirençli hale gelmektedir.
 8. Ramazan ayın boyunca sağlıklı beslenen kişilerin, insülin direnci azalmaktadır.
 9. Oruç tutmak yüksek şekere karşı oldukça etkilidir. Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişilerin şeker seviyesi normal değerlere inmekte ve Tip 2 diyabet hastalığına yakalanma ihtimalleri de düşmektedir.
 10. Düzenli olarak oruç tutan kişilerin, hücreleri yenilenmektedir.
 11. Ramazan ayı boyunca mide ve bağırsaklar kendilerini yenilemektedir.
 12. Oruç tutan kişilerin bağışıklık seviyesi de ciddi anlamda artmaktadır.
 13. Oruç tutan kişiler, karaciğer hastalıklarına karşı da dirençli hale gelmektedir.

Yukarıda da görüldüğü üzere oruç tutmanın onlarca farklı faydası bulunmaktadır. Sizlerde, ramazan ayı boyunca oruç tutarak dini görevinizi yerine getirebilir ve bu dönemde sağlıklı beslenerek vücut direncinizi arttırabilirsiniz.

Ramazan 2021 Ne Zaman Başlıyor? Ramazan Başlarken Ne Yapılmalı?
Ramazan 2021 Ne Zaman Başlıyor? Ramazan Başlarken Ne Yapılmalı?

Oruç Tutmanın Faydaları Diyanet

Geçtiğimiz yıllar içerisinde Diyanet, yaptığı açıklamayla birlikte orucun faydalarını tek tek açıklamıştı. İşte, Diyanete göre oruç tutmanın faydaları

 • Oruç tutan kişilerin ahlakı güzelleşmekte ve sorumluluk duygusu artmaktadır.
 • Oruç tutan kişilerin merhamet ve yardım duygularının yanı sıra şefkat duyguları da gelişmektedir.
 • Diyanete göre oruç tutmak sağlık açısından da oldukça faydalıdır.
 • Oruç, insan iradesini olabildiğince güçlendirir ve kişilere sabırlı olmayı öğretir.
 • Tüm bunların yanı sıra ramazan ayı boyunca inanarak düzenli olarak oruç tutan kişilerin günahları da bağışlanmaktadır.

Oruç Tutmanın Bilimsel Faydaları

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir, İnsana Manevi Olarak Ne Kadar?
Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir, İnsana Manevi Olarak Ne Kadar?

Geçtiğimiz yıllar içerisinde yapılan araştırmalar doğrultusunda oruç tutmanın bilimsel faydaları da resmi olarak açıklanmıştı. İşte, bilimsel olarak oruç tutmanın faydaları

 • Yapılan bilimsel araştırma doğrultusunda düzenli olarak oruç tutan bir kişinin yağ yakımı hızlanmaktadır.
 • Oruç tutmak metabolizma sağlığını korumakta ve kişilerin ömrünü de uzatmaktadır.
 • Bilimsel araştırmalara göre düzenli olarak oruç tutan kişiler, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı da dirençli hale gelmektedir.
 • Oruç tutan kişilerin beyninde yeni kök hücre oluşumları meydana gelmektedir.
 • Açlığa karşı direnen vücut, kendi kontrol sistemini güçlendirmekte ve hem bedenen hem de ruhen daha sağlıklı bir yapıya kavuşmaktadır.

Yukarıda da görüldüğü üzere oruç tutmanın bilimsel faydaları da bulunmaktadır. Sizlerde ramazan ayı boyunca oruç tutarak dini görevinizi yerine getirebilir ve hem ruhen hem de bedenen yenilenme sürecine girebilirsiniz.

Diyanet Fetva Hattı Nedir, Numarası Kaçtır? 

YouTube video

Fetva hattı, geçtiğimiz yıllar içerisinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından oluşturulan özel bir hizmettir. Vatandaşlar, söz konusu Fetva hattını arayarak tüm dini sorularını il müftülüklerine sorabilmektedir.

Dini sorularını il müftülüklerine sormak isteyenler Alo 190 nolu numarayı ücretsiz bir şekilde arayabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra vatandaşlar, dini sorularını E-Devlet üzerinden de kolaylıkla sorabilmektedir. E-Devlet platformunu kullanmayan kişiler ise, kurul.diyanet.gov.tr adresini kullanarak da her türlü dini soruyu ücretsiz olarak sorabilmektedir.

Sizlerde yukarıda yer alan iletişim kanallarını kullanarak oruç tutmanın faydaları başta olmak üzere tüm dini sorularınızı ücretsiz olarak sorabilir ve en doğru yanıtları birinci elden alabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir