Evde Teravih Namazı Nasıl Kılınır?
0

Pandemi nedeni ile kalabalık hallerde camilerde teravih namazı kılmaktan çekinenler tarafından “Evde teravih namazı nasıl kılınır” sorusu araştırılmaya başlandı. Pek çok kişinin de merak ettiği Teravih namazı evde kılınırmı? sorusunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Teravih namazı, Ramazan’ın en güzel taraflarından biridir. Biraz uzun sürmesi sebebi ile kimileri pek kılmak istemez ama teravih namazının tadını alanlar için bırakılması zor ve oldukça huzur verici bir namazdır. İnsan teravih namazını her gün tam kıldığında tüm ramazanı hakkıyla geçirmiş gibi hisseder.

Teravih Namazı Nasıl Kılınır? 

YouTube video

İlk kıldığınız teravih namazını hatırlarsınız mutlaka, o heyecanı, camideki o huzuru. Ama maalesef şu sıralar pandemiden dolayı camiler, cemaatle namaz kılmak için pek tercih edilmiyor. Özellikle geçen sene camilerin kapalı olmasından dolayı herkes teravih namazını evde kılmıştır. Bu sene de çoğu kişi teravih namazı için sanıyorum evi tercih edecektir. Bu yüzden Teravih namazı evde kılınırmı, evde teravih namazı nasıl kılınır, teravih namazı ne zaman kılınır? Teravih namazı kaç rekattır? Gibi soruların cevabını sizinle paylaşacağız.

Evde teravih namazı nasıl kılınır Diyanet :

 • 1. Rekat; ilk önce niyetle başlanır “niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya.”
 • Daha sonra Allahu Ekber denilerek tekbir getirilir ve namaza başlanır.
 • İlk önce sübhaneke okunur. Ardından besmele çekilerek fatiha suresi okunur.
 • Fatihadan sonra Kur’an’dan bir sure okunur ve rükuya gidilir.
 • İki defa secdeye gidildikten sonra doğrulup 2. Rekata geçilir.
 • 2. Rekat; ayağa kalktıktan sonra besmele çekilir ve fatiha suresi okunur.
 • Kur’an’dan bir sure okunur ve ardından rükuya gidilir.
 • İki defa secdeye gidildikten sonra oturarak Ettahiyyatu ve Allahumme salli ve Allahumme barik sureleri okunur.
 • 3. Rekat; doğrulduktan sonra sübhaneke okunur. Ardından besmele çekilir ve fatiha suresi okunur.
 • Kur’an’dan bir sure okunur. Rükuya gidilir, ardından iki defa secdeye gidilir.
 • 4. Rekat; ayağa kalktıktan sonra besmele çekilip fatiha suresi okunur ardından yine Kur’an’dan bir sure okunur ve rükuya gidilir.
 • İki defa secdeye gittikten sonra oturarak Ettahiyyatu, Allahumme salli ve barik duaları ve Rabbena duası okunur. Daha sonra Es selamu aleyküm ve rahmetullah diyerek başımızın sağına ve soluna selam verilir.

Teravih Namazı Kaç Rekattır?

teravih namazı evde kılınır mı, evde teravih namazı nasıl kılınır, teravih namazı ne zaman kılınır?
teravih namazı evde kılınır mı, evde teravih namazı nasıl kılınır, teravih namazı ne zaman kılınır?

Hz. Peygamber’in kıldırdığı teravih namazı ile ilgili kaç rekat olduğu hususunda pek bir rivayet yoktur. Hz. Ömer zamanında kılınan teravih namazları ile ilgili de iki tane rivayet bulunmaktadır; yirmi rekat ve on bir rekat.

Hz. Ömer’in halifelik yaptığı ilk dönemlerde kılınan teravih namazları on bir rekat olmuştur. Daha sonra yirmi rekat olarak devam etmiş ve günümüze de öyle gelmiştir. Yani teravih namazı toplam 20 rekat olarak kılınmaktadır. İsterseniz 2 rekatta bir selam vererek veya 4 rekatta bir selam vererek kılabilirsiniz.

Evde Teravih Namazı Kılınır mı?

Teravih namazı Ramazan ayında cemaatle kılındığı gibi yalnız da kılınabilen bir namazdır. Evde teravih namazı nasıl kılınır sorusunun ilk yanıtlarından biri de evinizde en az 3 kişi olacak şekilde cemaat oluşturup da kılabilmenizin mümkün olmasıdır.

Teravih namazı farz olan bir ibadet değildir, nafile bir ibadet olarak geçer. Bu sebeple meşguliyet ve yorgunluk anlarında evde 8, 10, 12, 14,16 veya 18 rekat kılınca da bu ibadeti yerine getirmiş olursunuz.

Teravih Namazı Ne Zaman Kılınır?

Teravih namazı, vakit olarak yatsı namazının vaktidir. Teravih ve vitir namazı yatsı namazının farzı kılındıktan hemen sonra kılınır. Yatsı namazının farzını kılmadan teravih ve vitir namazını kılmış iseniz bu namazların yeniden kılınması gerekmektedir. Fakat vakit çıkmışsa teravih namazını kaza yapmanıza gerek yoktur. Farz olan vitir namazını kaza etmeniz yeterli olacaktır.

Yatsı namazının 2 rekatlık son sünneti kılındıktan sonra teravih namazına başlanır ve teravih namazı bittikten sonra arkasından vitir namazı kılınır.

Teravih Namazı Nasıl Kıldırılır?

teravih namazı evde kılınır mı, evde teravih namazı nasıl kılınır, teravih namazı ne zaman kılınır,
teravih namazı evde kılınır mı, evde teravih namazı nasıl kılınır, teravih namazı ne zaman kılınır?

Teravih namazını kılmak için evinizde cemaat oluşturmak ve namazı böyle kılmak istiyorsanız, sizinle nasıl kıldıracağınız ile alakalı bilmeniz gereken şeyleri paylaşalım. Cemaat oluşturmak için en az 3 kişinin bulunması gerektiğini de belirtelim tekrar.

Öncelikle yatsı namazının sünneti, farzı ve son sünneti kılınır. Daha sonra namazı kıldıracak olan kişi “niyet ettim Allah rızası için Teravih namazını kılmaya ve kıldırmaya” diye niyet eder. Cemaat de “niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya uydum imama” diye niyet eder.

Namaz iki rekat halinde kılınacaksa eğer, ikinci rekattaki oturuşta Tahiyyat, Salli-Barik, Rabbena duaları okunduktan sonra selam verilir. Ama dört rekat şeklinde kılınacaksa ikinci rekattaki oturuşta sadece Tahiyyat ve Salli – Barik duaları okunur ve kalkılır. Kalktıktan sonra sübhaneke okunup namaza devam edilir ve dördüncü rekatta selam verilir.

Teravih namazı bitince dua edildikten sonra vitir namazını da cemaatle kılmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda sizler için Teravih namazı nedir, teravih namazı farz mı, teravih namazı evde kılınır mı, evde teravih namazı nasıl kılınır,  teravih namazı ne zaman kılınır, teravih namazı kaç rekattır, Teravih namazı evde kılınırmı, teravih namazı nasıl kıldırılır sorularının yanıtlarını vermek istedik. Bir hatamız ya da eksiğimiz var ise ya da teravih namazı faziletleri hakkında görüşlerinizi yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir