Oruç Nedir ve Nasıl Tutulur?
0

Dinimizde oruç, yılın belli bir döneminde kendinizi belli başlı şeylerden uzak tutmanız anlamına gelmektedir. Oruç nedir sorusundan yola çıkınca Farsça bir kelimeden türediğini anlayabilmekteyiz.  Farsça ruze olan bu kelime Arapça savm ve sıyam anlamları ile örtüşmektedir.

Çoğu kişide oruç nedir ve nasıl tutulur gibi birçok soru işareti yer almaktadır. Özellikle çocuklarda merak ve heyecan uyandıran Ramazan ayında ibadetin nasıl olduğu merak konusudur. Ayrıca en baştan nasıl niyet edileceğini de bilmek gerek. Dinimizde oruç “Niyet ettim Allah rızası için, bugünkü Ramazan orucumu tutmaya” demenizle o günkü orucunuz başlamaktadır.

YouTube video

Oruç nedir ve nasıl tutulur kısaca anlatmak gerekirse, sahur sonrası edilen niyet ile imsak vaktinde oruç tutulmaya başlanır. Tüm oruç zamanı boyunca hal ve hareketlere dikkat edilir. Orucu bozacak şeylerden uzak durulur. İftar vakti geldiği zaman su içilerek oruç sona erdirilir. Aynı döngü tüm Ramazan ayı boyunca devam eder.

Orucun Anlamı Nedir?

Orucun anlamı ve önemi tüm İslam âlemince bilinmektedir. Farz olarak yapılan bu ibadet, tüm 11 aydan daha hayırlı olan Ramazan ayında yapılmaktadır. Allah’ın emri olan oruç ibadeti nedir derseniz temizliğe önem verilmesi ve yanlışlardan arınmanız anlamındadır. Oruç; nefsin düzenlenmesi, ibadetlerin yapılması ve yanlışlardan uzak durulması için bir uyarıcı anlamı taşımaktadır.

İmsak Nedir?

Oruç tutmak için imsak vakti öncesi hemen bir sofra kurulur ve hafif yiyecekler tüketilerek sahur yapılır. Karın doyurulduktan sonra ağız ve diş temizliği yapılır. Yeteri kadar su içildikten sonra oruç için edilen niyet eşliğinde dua edilir. Daha sonra dilerseniz uyuyabilirsiniz fakat imsak vaktinden iftar vaktine kadar orucunuzu uykuda geçirmemelisiniz.

Oruç nedir ve nasıl tutulur derseniz gün içerisinde yoksul ve düşkünlere yardım ederek, dua ederek ve güzel dileklerde bulunarak tutulur. Ayrıca iftar vaktine kadar yemek yenilmemeli, su içilmemeli, ilaç kullanılmamalı, kötü söz ve yalan söylenilmemeli, cinsel ilişkiye girilmemeli ve yanlış davranışlarda bulunulmamalıdır. Aksi takdirde orucunuz bozulabilir.

İftar Nedir?

Oruç Nedir ve Nasıl Tutulur?
Oruç Nedir ve Nasıl Tutulur?

Toplu iftar yemeklerinde oruç nedir ve nasıl tutulur konulu sohbetler edilebilmekte. Bu sohbetlerde doğru ve yanlış bilinenler tartışılır. Bu toplu iftarlara ailecek katılım sağlanması, açın ve yoksulun halinden anlamak adına çocuklara da örnek teşkil etmektedir. Peki, bu iftar vakti nedir ve ne anlama gelmektedir bunu inceleyelim.

Güneşin batma vakti geldiğinde iftar vakti geldiğini de anlarız. Bu vakitte okunan ezanla birlikte ilk yudum suyu içilmeli ve ağız tatlanması için hurma gibi mucizevi besinler tüketilmeli. Ardından karnın ve gözün doyacağı kadar yiyecek tüketilmelidir. Doyulduğu an yemek yeme faslı sonlandırılmalı ki midenizde sorunlar oluşmasın.

Oruç Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dini her konuda olduğu gibi oruç hakkında sık sorulan sorular bulunmaktadır. İnsanlar en doğru bilgiye ulaşmak için kendilerine göre bilgin buldukları kişilere sürekli olarak soru sormaktadır. Bu yazımızda da oruç nedir ve nasıl tutulur gibi çok sık sorulan soruların cevabı yer almakta.

Yanlışlıkla Yiyecek Yemek Orucu Bozar Mı?

Oruç Nedir ve Nasıl Tutulur?
Oruç Nedir ve Nasıl Tutulur?

Unutkanlık haliyle yiyecek yemek veya içecek içmek orucunuzu bozmaz. Hatta Hz. Peygamber (s.a.s.) bu konuda bir açıklık getirmiştir. “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir.” diye bir buyrukta bulunmuştur.

Eğer ki yedikten veya içtikten hemen sonra oruçlu olduğunuz aklınıza gelirse ağzınızda bulunan her şeyi çıkarmalısınız. Ardından ağzınızı su ile çalkalamalısınız ve oruçlu olduğunuzun bilincine vararak orucunuzu tamamlayın.  Fakat oruçlu olduğunuzu hatırlayıp yemek yiyip su içerseniz ne yazık ki orucunuz bozulur.

Tüy Aldırmak Orucu Bozar Mı?

Vücuttan çıkan birçok şey orucunuzu bozmaz. Tabii ki istifra gibi özel durumlar hariç. Ağda, epilasyon, cımbız gibi yollar ile tüy aldırmak orucu bozmaz. Bu nedenle rahatlıkla tüy aldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Oruç nedir ve nasıl tutulur konusu altında tüy aldırmak gibi kişisel sorular oldukça yer almaktadır. Bu soruların açığa kavuşması da kişiler için önem teşkil etmektedir.

İlaç İçmek Orucu Bozar Mı?

Nefsi düzenleyen deyim yerindeyse nefse ayar çeken Ramazan ayında oruç tuttuğunuzda ilaç kullanamazsınız. Su içmek ya da içmemek hiç fark etmeksizin ilaç içmek orucu bozar. Ağız yolu, iğne yolu, sprey veya krem yoluyla ilaç kullanmak da kesinlikle orucunuzu bozmaktadır. Her ne şekilde olursa olsa vücuda ilaç girdiği an orucunuz bozulur.

Cinsel İlişkiye Girmek Orucu Bozar Mı?

YouTube video

Her kim oruçlu olduğunu bile bile hatalı davranışta bulunursa orucu bozulur. Ramazan ayında cinsel ilişkiye girmek orucu bozar. Hatta orucun bozulması ile birlikte bu eylem size hem kefaret hem de kaza gerektirir. Eşler arasında öpüşme, sarılma ve koklama gibi eylemler orucu bozmamaktadır. Fakat bazı istisnalar var.

Eş ile cinsel ilişkiye girme, sarılma veya öpüşme sonucunda boşalma meydana gelirse orucunuz bozulur. Sonuç olarak oruç nedir ve nasıl tutulur başlıklı bu yazımızda cinsel ilişkiye girmek orucu bozar mı sorusuna bakacak olursak cevabımız evettir. Çünkü cinsel birliktelikte boşalma, ıslanma gibi durumlar oldukça mümkündür.

Nikotin Bandı Orucu Bozar Mı?

Nikotin bandı, sigarayı bırakmak isteyen kişilerce kullanılır. Sigara bağımlılığından kurtulmak adına nikotin bandı ile kendilerini tedavi eden kişiler, Ramazan ayının gelmesiyle oruç tutarken bu bandı da kullanabilir mi merak etmekte. Bu sebeple nikotin bandı orucu bozar mı gibi sorular birçok din âlimine sorulmakta.

Diyanet İşleri Başkanlığı nikotin bandı kullanan kişiler için bir açıklama yaptı. Nikotin bandı vücut içerisine doğrudan enjekte olmamasından dolayı orucu bozmamaktadır. Gönül rahatlığı ile tedavinize devam edebilirsiniz.

Oruçluyken Adet Görmek Orucu Bozar Mı?

Oruç Nedir ve Nasıl Tutulur?
Oruç Nedir ve Nasıl Tutulur?

Bilindiği üzere kadınların adet görmeye başladığı andan itibaren namaz kılması haramdır. Adet sona erene kadar namaz gibi pek çok ibadetin yapılması haramdır. Oruç halindeyken adet görmeye başlayan kadın hemen orucunu bozar ve adet sonrası o günü kaza orucunu tutar.

Oruçluyken adet olduğunu fark eden kadının iftar vakti gelene kadar kendisini oruçlu gibi görmesi yanlıştır. Orucunu bozup adet dönemini kolaylaştıracak eylemlerde bulunmalıdır. Elbette ki oruçlu kişilerin yanında yemek yiyip su içmek yanlıştır. Adet olduğunu ve oruçlu olmadığını belli etmesi de yanlıştır.

Oruç Nasıl Rahat Tutulur?

Oruç Nedir ve Nasıl Tutulur?
Oruç Nedir ve Nasıl Tutulur?

Oruç nasıl rahat tutulur sorusunun ardında neler yaparsak sağlıklı bir oruç ayı geçiririz yatmaktadır. Orucunuzu su içerek açmanız ve iftardan sahura kadar olan kısımda almanız gereken su miktarını almanız, rahat bir oruç dönemi geçirmenizi sağlayacaktır. Şeker dengesini düzenlemek adına da hurma veya meyve gibi doğal şekerler kullanmalısınız.

Sahur yaparken faydalı besinler tüketmeli ve dengeli bir şekilde beslenmelisiniz. Ne kadar az yağlı yiyecek tüketirseniz o kadar rahat bir oruç dönemi geçirirsiniz. Kendinizi yoracak işlerle çok fazla meşgul olmamalısınız. Sonuç olarak her şeyin fazlası zarardır.

Böylelikle oruç nedir ve nasıl tutulur gibi sorular bu yazımız ile cevaplanmış oldu. Aşırıya kaçılmadan, sakinlik ve refah içerisinde bir Ramazan ayı geçirmeniz kendi sağlınız için de oldukça önem arz etmektedir. Herkese hayırlı ve mübarek Ramazan ayı dileriz. Tuttuğunuz oruçlar Allah katında kabul olsun inşallah.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir