1. Anasayfa
  2. Kimdir

Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri ve Şaşırtıcı Özel Hayatları

Şairlerin ilginç hikayeleri ve yaşamları, şiirlerinin kaynağını oluşturur. Bu hikayeler onların yazdığı şiirlere ilham kaynağı olurken, bazen ün kazanmasını sağlar, bazense zorlu bir hayat yaşamalarına neden olur. Dünya edebiyatında birçok şairin ilginç hikayeleri mevcuttur. Bu hikayelerden en dikkat çekici olanları Behçet Necatigil, Karacaoğlan, Sabahattin Ali, Necip Fazıl Kısakürek, Nefi, Ümit Yaşar Oğuzcan, Cemal Süreya ve Cahit Sıtkı Tarancı'nın hikayeleridir. Bu şairlerin yaşamları, sanat anlayışları ve duygusal dünyaları, şiirlerinin dikkat çekici olmasını sağlamıştır. Ancak bazı şairlerin yaşamları maalesef trajik bir şekilde sonlanmıştır. Şairlerin ilginç hikayeleri, edebiyat dünyasının önemli bir parçasıdır.

Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri ve Şaşırtıcı Özel Hayatları
1

Kimi şairlerin ilginç hikâyeleri, acılarla dolu geçen yaşamları, doludizgin aşkları, hatta üzerine bir kimlik gibi yapışmış farklı tutkuları vardır. Bu hikâyeler onların yazdıkları şiirlere ilham kaynağı olmuş, bazen ün kazanmalarını sağlamış, bazense kendilerini dipsiz bir kuyunun en derinlerinde bulmalarına neden olmuştur.

Muhteşem Şiirlerin Çıkış Noktası: Şairlerin İlginç Aşk Hikâyeleri

Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri ve Şaşırtıcı Özel Hayatları
Muhteşem Şiirlerin Çıkış Noktası: Şairlerin İlginç Aşk Hikâyeleri

Şiir, şairin duygu dünyasının ve zihninin yansımasıdır. Zihnin içinde ne varsa okuyucuya da o yansıtılacaktır. Hissettirilmeye çalışılanı hali hazırda en derinlerinle duyumsayan şairlerin ilginç hikâyeleri ise benzersiz şiirlerin çıkış noktası olmuştur.

Vakti zamanında şiirlere dökülmüş muhteşem aşkların tümü duyular tarafından algılanan bu hissiyatın tezahürüdür. Peki, kaynağını şairlerin yaşam öykülerinden alan bu muhteşem şiirlerin bilinmeyen hikâyeleri nelerdir?

Bilinmeyen Yönleriyle Şairlerin İlginç Hayat Hikâyeleri!

Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri ve Şaşırtıcı Özel Hayatları
Bilinmeyen Yönleriyle Şairlerin İlginç Hayat Hikâyeleri!

Edebiyatta ilginç hikâyeler oldukça fazladır. Ancak bazıları vardır ki hem şairin hem de edebiyat dünyasının dönüm noktası olmuştur. Okuduğunuzda içinizi titreten ve uzaklara dalıp gitmenizi sağlayan şiirlerin hangi şartlarda veya nasıl bir ruh haliyle yazıldığını hiç düşündünüz mü? İşte ilginç yaşam öyküleriyle harmanladıkları bu nadide eserleri, edebiyat dünyasına kazandıran Türk yazarlar hakkında ilginç bilgiler!

1.     Behçet Necatigil

Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri ve Şaşırtıcı Özel Hayatları
Behçet Necatigil -Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri

“Evler Şairi” adıyla bilinen Behçet Necatigil, modern şiirin öncülerindendir. Tam anlamıyla bir sanat aşığıdır ve sanatın tüm dallarıyla ilgilenmiştir. Herhangi bir akımdan etkilemeyen ve şiirlerini yalnızca kendi anlayışına uygun olarak yazmayı tercih eden şairin hikâyesi, Türk şairlerin ilginç hikâyeleri arasında en dikkat çekenlerdendir.

Yaşamı boyunca evinden çok nadir çıkmış ve evinin balkonundan seyrettiği insanları şiirlerine konu edinmiştir. Ona göre şiir, sıradan insanın duygularına değinebilmek ve insanlara karşı duyarlı olmaktır. Kendisine “Evler Şairi” denilmesinin en önemli sebebi ise kendisini dört duvar arasına kapatması ve yazdığı “Evler” adındaki şiirdir.

2.     Karacaoğlan

Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri ve Şaşırtıcı Özel Hayatları
Karacaoğlan-Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri

Şairlerin ilginç hikâyeleri arasında elbette ki akıllara ilk gelenlerden biri de Karacaoğlan’dır. 17. Yüzyılda yaşadığı tahmin edilen halk ozanı, tam bir şıpsevdi olarak biliniyor! Döneminde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve göçebe yörük hayatı onu seyahat etmeye iter. Ve Karacaoğlan gezdikçe aşık olur, aşık oldukça gezer. Hâl böyle olunca da ortaya tüm bu muhteşem şiirleri çıkmıştır.

 Çapkınlıklarıyla adını duyuran, her çeşme başında başka bir kıza tutulan Karacaoğlan’ın dili duru ve yalınlığıyla da dikkat çekmiştir. Şiirlerini henüz okumadıysanız, bu edebi zevkten mahrum kalmamanız için bir an önce okumanızı öneririz.

3.     Sabahattin Ali

Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri ve Şaşırtıcı Özel Hayatları
Sabahattin Ali-Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri

Sabahattin Ali; Kürk Mantolu Madonna, İçimizdeki Şeytan, Kuyucaklı Yusuf romanlarıyla Türk Edebiyatına damgasını vurmuştur. Aynı zamanda 70’ten fazla şiiri bulunan şair, ne yazık ki yurt dışına kaçmaya çalıştığı esnada öldürülmüştür. Şairlerin ilginç hikâyeleri arasında en üzücü olanları ne yazık ki trajik sonlu ölümlerdir.

Hayatı zor geçen yazarlar arasında olan Sabahattin Ali,  yapmış olduğu öğretmenlik mesleğinden 1945 yılında görevden alınır. Daha sonra yazdıklarından dolayı 2 defa hapse atılır. Dönemin siyasi baskısından dolayı yurt dışına kaçma girişiminde bulunur ve bu esnada da öldürülür.

4.     Necip Fazıl Kısakürek

Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri ve Şaşırtıcı Özel Hayatları
Necip Fazıl Kısakürek-Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri

Nazım Hikmet ile aynı okulda okuyan Necip Fazıl, belli bir yaştan sonra ciddi bir fikir dönüşümü yaşamıştır. Bu birbirinden farklı şairlerin ilginç hikâyeleri ise büyük oranda şiirlerine etki etmiş, büyük kitleleri peşlerinden sürüklemelerine neden olarak, taraftar toplamalarını sağlamıştır.

Gençlik çağını tamamen dinden uzak ve fani eğlencelerle geçiren şair, ilerleyen yaşlarda zihnen bir dönüşüm yaşamış ve kendisini dine adamıştır. Bu aşamadan sonra, şiirlerinde dini ve tasavvufi unsurları barındırmayı tercih etmiş ve bu sayede oldukça etkileyici şiirler yazmıştır. Şair, yaşadığı fikir değişikliğini eski yaşantısına lanetler okuduğu şiirlerinde hissettirir.

5.     Nefi

Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri ve Şaşırtıcı Özel Hayatları
Nefi-Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri

Türk yazarların ilginç ölümleri her zaman ilgi çekmiş ve merak edilmiştir. Özellikle yazdıkları yazılar veya şiirler nedeniyle ölüme mahkum edilmiş şairlerin şiirleri daha çok okunmuştur. Kendi iç dünyasında ruhsal devinimler nedeniyle intihar edenler kadar, fikirlerinden ötürü öldürülen şairler de ilgi çekmiştir. İşte Nefi de maalesef bu şairlerden biridir.

Şair, 17.yüzyıl başlarındaki siyasi kargaşa döneminde, padişah 4.Murat’a yakınlığını kıskanan bürokratların gazabına maruz kalmıştır. Bu kişilere karşı nefretini kusmak için de meşhur hicivlerini yazmıştır. “Siham-ı Kaza” yani “kaza okları” anlamındaki bu hicviyelerden dolayı da boğdurularak denize atılmıştır. Bu yönüyle Nefi’nin hayat hikâyesi, divan şairlerin ilginç hikâyeleri arasında yerini almıştır.

6.     Ümit Yaşar Oğuzcan

Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri ve Şaşırtıcı Özel Hayatları
Ümit Yaşar Oğuzcan-Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri

Ümit Yaşar Oğuzcan’ın hayat hikâyesi, Türk yazarlarının ilginç hayat hikâyeleri arasında en çok konuşulanlardandır. Hayatı boyunca tam 24 defa intihar girişiminde bulunan şair şüphesiz ruh halini şiirlerine de yansıtmıştır. Depresif duygu ve düşüncelerini şiirleriyle ifade etmeye çalışan şairin, yaşamı da oldukça trajiktir.

İntihar girişiminde bulunan şairlerin ilginç hikâyeleri ve onları bu düşüncelere iten etkenler hem şiirlerini hem de çevrelerini doğrudan etkilemiştir. Ümit Yaşar da, başarısız intihar girişimlerinden, oğlunun fazlasıyla etkilendiğini düşünemez. Daha sonra oğlu babasına “Öyle ölünmez böyle ölünür.” diyerek intihar eder. Bu olaydan sonra şairin şiirlerinde daha fazla melankoli görülmeye başlar.

7.     Cemal Süreya

Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri ve Şaşırtıcı Özel Hayatları
Cemal Süreya-Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri

Asıl adı Cemalettin Seber olan Cemal Süreya, oldukça çalkantılı bir aşk hayatı yaşar. Üniversite yıllarında Sezai Karakoç ile aynı kadına aşık olur ve bir iddiaya girerler. Bu iddia sonucunda Cemal Süreya kaybeden taraf olur ve Süreyya adından bir “y” eksiltir.

Daha sonra Seniha Nemli ile evlenir. Evli olduğu yıllarda maddi sıkıntılar ve eşiyle arasındaki kültür farkından ötürü şiddete başvurur. Bu esnada da aynı iş yerinde çalıştığı başka bir kıza aşık olur ve ona meşhur “Üvercinka” şiirini yazar. Kısa süren bu ilişkinin ardından kızı dünyaya gelir. Belli bir süre daha anlaşamayarak ilişkilerine devam etseler de sonu boşanmayla biter.

Cemal Süreya 3 defa daha evlenir ve şiddetli geçimsizlik nedeniyle evlilikleri sona erer. 4. Eşi Birsen Hanım’da aradığını bulur. Ancak daha sonra da alkol komasına girerek vefat eder.

8.     Cahit Sıtkı Tarancı

Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri ve Şaşırtıcı Özel Hayatları
Cahit Sıtkı Tarancı-Ünlü Şairlerin İlginç Hikâyeleri

Yazarların ilginç özellikleri denince akıllara Cahit Sıtkı Tarancı’nın ilginç takıntısı gelir. Cahit Sıtkı, kendisini insan içine çıkılamayacak kadar çirkin bulmaktadır. Bu da haliyle şiirlerinde pesimist bir ezgi yaratmıştır. Şair kendisini yıllarca eve kapatmış ve derin bir yalnızlık duygusu hissetmiştir. Bir süre sonra da bu his yerini ölüm korkusuna bırakmıştır.

Yalnız bir şekilde öleceğini düşünen şair, başkalarından mektup beklemiş bir süre sonra da kendisine mektuplar yazmaya başlamıştır. Mektubu kendi evine göndererek başkasından gelmiş gibi düşünerek büyük sevinçler yaşamıştır. “Yaş otuz beş, yolun yarısı” derken 46 yaşında felç olarak hayata gözlerini yummuş ve hayat hikâyesi, şairlerin ilginç hikâyeleri arasında yerini almıştır.

Editör Önerisi: (Beyruni) Biruni Kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 2 Ocak 2024

    Bence iyi anlatmış Behçet Necatigil’i ödev olarak yazmam gerekiyor’du çok işime yaradı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir