1. Anasayfa
 2. Kimdir

Nikola Tesla Hayatı ve İcatları| Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla Hayatı ve İcatları| Nikola Tesla Kimdir?
0

Dünya tarihinde “Yıldırımların Efendisi” olarak bilinen Nikola Tesla hayatı ve icatlarıyla dikkat çekmiş, tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Peki, 86 yıllık ömrüne sığdırdığı başarıları ile bilim dünyasına katkıları azımsanamayacak kadar fazla olan mucidin tarihteki önemi nedir? Nikola Tesla hayatı ve buluşları ile nasıl bu kadar tanındı? İşte yıllar geçse de şöhretinden bir şey eksilmeyen dünyaca ünlü mucidin hayatı!

YouTube video

Nikola Tesla Kimdir?

Sırbistan asıllı Amerikalı mühendis ve mucittir. Bilim dünyasına pek çok katkıları bulunan Nikola Tesla buluşları arasında en çok dikkat çeken, günümüzde alternatif akım elektrik kaynağı ile ilgili yaptığı çalışmalardır. Amerika’da yaşadığı yıllarda, yeni buluşlar üretebilmek için laboratuvarlar ve şirketler açar. Alternatif akım çalışmalarının patentini alır ve şirketinin bunu pazarlayabileceği kadar iyi para kazanır.

İcatlarını dönemin zengin insanlarına tanıtır ve halka icatlarını anlatırken adeta değişik şovlar yaparak kendine hayran bırakır. Bu özellikleri sayesinde kısa zamanda ünlenir. Pek çok buluşa imza atar ve günümüz bilimine ışık tutar. Nikola Tesla hayatı boyunca hiç evlenmez ve aseksüel olduğuyla ilgili teoriler üretilir.

Nikola Tesla Biyografi

Nikola Tesla Hayatı ve İcatları| Nikola Tesla Kimdir?
Nikola Tesla Hayatı ve İcatları| Nikola Tesla Kimdir?

Hayatının ilk yılları Sırbistan’da geçer. Bu süreçte birtakım basit icatlar yapar ve eğitimi üzerinde yoğunlaşır. 4 dil öğrenir ve Matematik ve Fizik alanlarında kendini geliştirir.Daha sonra Amerika’ya yerleşir ve Amerikan vatandaşı olur. Bir süre sonra da Thomas Edison’la tanışarak beraber çalışmaya başlar. Bu süreçte Edison’la anlaşmazlıklar yaşar ve iki rakip olurlar.

Bilim dünyasına pek çok buluş kazandırır. Çalışmalarıyla dilden dile ünlenir. Keskin zekası ve hastalığı, onun çalışmalarına daha fazla odaklanması için fayda sağlar. Pek çok keşif yapar, kimisinin patentini alır kimisinin almaz. Para yönetimini beceremez ve hayatını borçlanarak geçirmeye başlar.86 yaşında bir otel odasında ölü bulunur. Ölüm sebebinin kalp yetmezliği olduğu teşhis edilir.

Nikola Tesla Hayatı ve Buluşları

Nikola Tesla Hayatı ve İcatları| Nikola Tesla Kimdir?

Oldukça tuhaf kişiliği ve yaşam tarzıyla dikkatleri üzerine çeken mucit, hayatını adeta bilime adar. Özellikle, bulduğu alternatif akımın güvenli olduğunu kanıtlamak amacıyla vücuduna 250 bin volt elektrik vermesi pek çok insanı hayrete düşürmüştür. Onu bu kadar ünlendiren buluşlarında, elbette ki hayata bakış açısı da oldukça etkilidir.

Nikola Tesla Hayatı

Nikola Tesla Hayatı ve İcatları| Nikola Tesla Kimdir?

10 Temmuz 1856 senesinde Sırbistan’da dünyaya gelen Nikola Tesla hayatı oldukça ilginç trajedilerle doludur. Babası, kendi mesleği de olan papazlık mesleğini yapması için genç adama baskı uygular. Fakat Tesla, buna karşı çıkarak reddeder. Okuma-yazması olmayan annesi de kendi gibi icatlara meraklıdır. Evde pratik icatlar yapan anneyi örnek alarak büyüyen Nikola Tesla hayatı boyunca icatlarla ilgilenmek istediğinin farkına varmaya başlar.

Daha genç yaşlarda abisi attan düşerek hayatını kaybeder. Bunun travmasını atlatmak elbette ki genç mucit için hiç de kolay olmaz. Bu zorlu süreçte kendisini psikolojik olarak sağlıklı hissetmez. Bu esnada şizofreniye kadar gidecek bir hastalığı olduğunu öğrenir. Ancak hayat mücadelesini hiçbir zaman bırakmaz, hatta bu hastalığın onun dehasına büyük katkısı olduğu söylenir.

En büyük destekçisi olan annesi sayesinde eğitim hayatını en iyi şekilde sürdüren Nicola Tesla hayatı oldukça faklı bir hâl almaya başlar.18 yaşından sonra soyadını değiştirerek Tesla soyadını alır. İyi derecede Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca öğrenir. Hayatını elektrikle ilgili araştırmalar ve çalışmalar yaparak geçirir. Matematik ve Fizik ilgi alanı olur ve bu alanlarda kendisini son derece geliştirir.

İlk olarak Avusturya Graz Politeknik’te öğrenim görmeye başlar. Ancak asosyal kişiliği ve içe kapanık yapısı nedeniyle okulu yarıda bırakır. Daha sonra babasının zoruyla gittiği Charles Ferdinand Üniversitesini de yarıda bırakır. Oldukça zor bir dönem geçirir ve derin bir depresyon yaşar. Bu süreçte ailesiyle iletişimini keser ve bir otomobil mühendislik firmasında işe başlar. Günden güne depresyonu artar ve daha sonra Paris’e yerleşerek bir telefon şirketinde işe girer.

Genç yaşta Thomas Edison’la tanışır ve ona fikirlerini açar. Bunun üzerine Edison, Nikola Tesla buluşları üzerinde çalışabilsin diye ona uygun ortamı sağlar. Ancak daha sonra Tesla’nın ücretini ödemez ve aralarında büyük bir rekabet doğar.

Kendini elektrikle ilgili çalışmalara adar. Ancak oldukça öfkeli ve geçimsiz kişiliği nedeniyle Nikola Tesla hayatı boyunca anlaşılmak istemez bir duruş sergiler. Buluşları ile ilgili notlar almak istemez ve aklında tutabildiği için bu tarz kayıtlara ihtiyaç duymadığını söyler. Özellikle ömrünün sonlarına doğru daha da tuhaf bir hâl alır ve beş parasız kalır. Bu nedenle pek çok borç yapar ve alacaklılarından kaçmak için sürekli farklı otellerde yaşamaya başlar. 86 yaşında bir otel odasında ölü bulunur.

Ölümünün ardından ABD hükümeti Tesla’nın tüm eşyalarına el koyar. Günümüzde Tesla’dan kalan notlarla bazı çalışmaların geliştirilmeye çalışıldığı da söylenmektedir.

Nikola Tesla’nın Buluşları

Nikola Tesla Hayatı ve İcatları| Nikola Tesla Kimdir?
Nikola Tesla Hayatı ve İcatları| Nikola Tesla Kimdir?
 • Florasan Lamba
 • Hız-ölçer
 • Elektron Mikroskobu
 • Otomobil Ateşleme Sistemi
 • Neon Işıklar
 • Mikrodalga Fırın
 • Alternatif Akım Elektrik Sistemleri
 • Tesla Bobini
 • Buharla Çalışan Elektrik Jeneratörü
 • Dönen Manyetik Alan

Ölümünün ardından, Nikola Tesla hayatı boyunca yaptığı çalışmaları temel alınmıştır. Buluşları kaynak olarak kullanılarak yeni icatlar üretilmiştir. MRI, radar, radyo, lazer, deprem makinası gibi icatlar bunlardan bazılarıdır.

Editörün okuma önerisi: (Beyruni) Biruni Kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir