1. Anasayfa
  2. Podcast

Eşek Arısı Bal Yapar Mı? Eşek Arısı Balı Yenir Mi?

Eşek Arısı Bal Yapar Mı? Eşek Arısı Balı Yenir Mi?
0

Eşek arısı bal yapar mı sorusunun yanıtı arıcılık sektöründekiler tarafından bilinse de pek çok kişi bu konu hakkında bilgi sahibi değildir. Peki, bu bal yapar mı? İşte yanıtı!

Halk arasında “sarıca” adı ile bilinen eşek arıları küçük böcekleri yiyerek beslenirler yani etçil hayvanlardır. Bu nedenle bitkileri dolaşarak polen toplamazlar. Dolayısıyla bal yapma imkanı da bulamazlar.

Aslında eşek arılarının yuvalarında ince bir petek tabakası vardır. Ancak bu peteğin içinde ya hiç bal yoktur veya yenilmeyecek kadar az miktarda vardır.

Eşek Arısı Kovanı Var Mı? Yaban Arısı Bal Yapar Mı?

Eşek arıları bal yapmadıkları için bal arıları gibi detaylı biçimde yuva arayışına da girmezler. Ağaç kovukları, duvar delikleri hatta yerdeki çatlaklar bile eşek arıları için yuva olabilir.

Bal yapma faaliyeti olmadığı için yuvaları sadece barınma ve üreme amacıyla kullanırlar. Halbuki bal arıları için yuva yani kovan büyük önem taşımaktadır.

Eşek Arısı Bal Arısı Farkı Nedir? Faydaları Var Mı?

esek-arisi
Eşek Arısı

Bal arılarının kolay biçimde polen toplamasını sağlayan şey vücutlarında bulunan kıllardır. Bal arısının bedeni üzerinde çok sayıda kıl vardır ve bu kıllar adeta yapışkan görevi görür. Oysaki bu arıda kıllar çok azdır. Bu nedenle polen taşımaları çok zordur.

Yani eşek arıları büyük gayret gösterseler bile bal yapamazlar. Çünkü beden yapıları buna uygun değildir.

Bal Arısı İle Eşek Arısı Arasındaki Fark Nedir?

Eğer eşek arıları yiyecek bulmakta zorlanırlarsa son derece saldırgan olabilirler. Bu durumda iken sürü halinde hareket ederler ve topluca bir yere saldırırlar. Eşek arısı sürülerinin açlık durumunda saldırdıkları yerler ise daha çok bal arılarının kovanlarıdır.

Saldırıya geçen eşek arıları önlerine çıkan bal arılarının kovanlarını talan eder. Pek çok bal arısını öldüren eşek arıları çiftçilere büyük zararlar verir.

Eşek Arısı Sokarsa Ne Olur? Soktuktan Sonra Ölür Mü?

Bu arı türü bilinenin aksine kolay kolay zehirli iğnesini kullanmaz. Eğer bir canlıya saldıracaksa öncelikle dişleri ile ısırır. Şayet çok zor durumda kalırsa iğnesini batırır.

Bal arıları genellikle bir defa sokar. Ancak eşek arıları üst üste birkaç defa sokabilir. Eşek arıları bazı insanlarda alerjik tepkilere yol açabilir.

Eşek Arısı Nasıl Öldürülür? Kaç Gün Yaşar?

esek-arisi

Eşek arılarını öldürmek için deterjan oldukça faydalı bir üründür. Püskürtme özelliği olan bir şişeye su koyup iki kaşık deterjan ekleyerek eşek arısına püskürtebilirsiniz.

500’den fazla türü bulunan arının bazı çeşitlerinin 1 yıla kadar yaşadığı görülmektedir.

Eşek Arısı Bal Yapar mı? Faydaları Nelerdir?

Bal yapmadıkları için “faydasız” gibi görünen eşek arılarının çiftçilere büyük yardımı dokunur. Çünkü tarlalara zarar veren küçük böcekleri yerler ve böylece ürünün zarar görmesini engellerler. Eğer eşek arıları olmasaydı pek çok tarım ürününü yetiştirmek mümkün olmazdı.

Arı ile ilgili bir diğer yazımız: Arı Zehrinin Faydaları Nelerdir, Arı Zehri Ne İşe Yarar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir