1. Anasayfa
  2. Kültür

Dünyanın Yeni 7 Harikası

Dünyanın Yeni 7 Harikası
Dünyanın Yeni 7 Harikası| New7Wonders
0

Dünyanın çeşitli yerlerinde çeşitli tarihi olaylara ve doğal afetlere maruz kalan harikalar yer almaktadır. Oylama sonucunda oluşturulan dünyanın yeni 7 harikası listesi antik ve yeni olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Eski harikaların içerisinde yine birçok eser ve doğal güzellikler yer almaktadır.

Dünyanın 7 harikası Babil’in Asma Bahçeleri, Keops Piramidi, Zeus Heykeli, Rodos Heykeli, Artemis Tapınağı, İskenderiye Feneri ve Halikarnas Mozolesi gibi harikaları içermektedir. Onur ödülü alan Keops Piramidi gibi diğer harikaları da görmeyi dileyen milyonlarca insan, dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar gelmektedir.  

Dünyanın 7 harikası Türkiye sınırları içerisinden bir eser içermemektedir fakat yeni listede Ayasofya aday olarak gösterilmiştir.

YouTube video

Dünyanın 7 Harikası Neden Değişti

Dünyada insanlık tarihi adına izler bırakan çeşitli seçkiler bulunmaktadır. Eski harikaların günümüzde var olan ve görülebilmeye değer olan yenileri ile değişmesi gerektiği kanaatine varan İsviçre, tarihi ve doğal güzelliklerin dünyanın yeni 7 harikası olması adına çalışmalar sunmuştur. Öyle ki dünyanın 8. harikası 2020 yılında araştırılmaya başlandı.

İşte Dünyanın 7 Yeni Harikası

Tüm bu yeni ve güzel seçkiler, yaklaşık 6 yıl süren oylama ile 7 Temmuz 2007 tarihinde dünyanın çeşitli yerlerindeki insanlar tarafından belirlenmiştir. Bu sayede dünyanın 7 harikası yeni listesi oluşmuş oldu. “New7wonders” isimli etkinliği gerçekleştiren İsviçre, yeni bir dünya harikaları listesini hazırladı.

1-   Kurtarıcı İsa Heykeli (Christo Redentor)

Dünyanın Yeni 7 Harikası| New7Wonders
Dünyanın Yeni 7 Harikası| New7Wonders

Dünyanın 7 harikası yeni listesi içerisinde Türkçesi Kurtarıcı İsa Heykeli, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde yer almaktadır. Brezilya’nın Özgürlük Anıtı olarak da anılan heykel, bütün şehri tamamıyla kaplayan Corcovado Dağı’nın zirvesinde yer almaktadır. Heykelin bulunduğu bölge Tijuca Milli Parkı’dır. 12 Ekim 1931’de muhteşem bir resmi törenle açılışı yapılmıştır.

8 metre uzunlukta bir kaidenin üzerine konulan 30 metrelik heykel tam olarak 1.145 ton ağırlığında ve betondan yapılıp dış katmanına sabun taşı kullanılmıştır. Olimpiyatlara ev sahipliği yapan Rio de Janeiro hem Brezilya’nın hem de Latin Amerika’nın gözde kentlerinden biridir.

2-   Çin Seddi

Dünyanın Yeni 7 Harikası| New7Wonders
Dünyanın Yeni 7 Harikası| New7Wonders

2200 senedir sapasağlam bir şekilde ayakta duran Çin Seddi, ülkeyi düşmanlardan korumak adına dikilmiş bir duvardır. Milattan Önce 221 yıllarında imarına başlanan Çin Seddi, Moğol ve Türk boylarına karşı Çin’i korumak için inşa edilmiş ve hatta dünyanın en uzun savunma hattı olarak tanımlanmaktadır.

Dünyanın yeni 7 harikası içerisinde yer almasıyla oldukça dikkat çekmektedir. Dünyanın birçok yerinden bu duvarı görmek için çokça turist akın etmektedir. Yıkılmış ve eksik birkaç parçasıyla birlikte dünyanın en uzun duvarı olan eserin toplam uzunluğu 21.196.180 metredir.

3-   Machu Picchu

Dünyanın Yeni 7 Harikası| New7Wonders
Dünyanın Yeni 7 Harikası| New7Wonders

Peru’daki And Dağları’nın Urubamba Vadisi’nin zirvesinde yer alan bu harika 1450 yıllarında kurulmuş bir şehir olan Machu Picchu, şehirdeki bulaşıcı hastalıklar nedeniyle çoğu kişinin ölmesiyle şuanda lamalar ve alpakalar yaşamaktadır. Taşlardan oluşmuş en az 3000 basamağı sağlam olan merdivenlerden oluşmaktadır.

İnka Uygarlığı’nın değerli miraslarından birisi olan Machu Picchu, İspanyol istilasından kaçan kişiler tarafından kurulan bir yer olduğu tahmin edilmektedir. Öyle ki, sel afetlerine karşı dahi sağlam bir yapı tasarlanmıştır. Bu değerli yapıtta Dünyanın yeni 7 harikası listesinde yer bulmuştur

4-   Chichen Itza

Dünyanın Yeni 7 Harikası| New7Wonders
Dünyanın Yeni 7 Harikası| New7Wonders

Itza Maya Medeniyeti’nin inşa ettiği ve dünyanın yeni 7 harikası içerisinde yer alan Chichen Itza, piramide benzeyen bir yapıdır. Dini merkez olarak kullanılan bu yapıya Kukulkan da denilmektedir. Kukulkan, Maya mitolojisinde çift başlı, tüylü bir yılandır ve yapı buna benzetilmiştir.

91 tane basamaktan oluşan ve 24 metre yüksekliği olan piramide benzeyen yapı Valladolid ve Merida şehirlerinin ortasında yer almaktadır. Dünyanın 7 harikası tapınak olarak da kullanılan eserler içermektedir. Bunlardan birisi de Chichen Itza’dır ve şehirdeki bütün yapılar buradan görülebilmektedir.

5-   Tac Mahal

Dünyanın Yeni 7 Harikası| New7Wonders
Dünyanın Yeni 7 Harikası| New7Wonders

Tarihteki en güzel aşklardan birine şahit olmamıza vesile olan bu yapı, Hindistan’daki bir anıt mezar niteliğindedir. Babür İmparatorluğu’nun 5. hükümdarı olan Şah Cihan, çok sevdiği eşinin ölümü üzerine 1631 – 1654 yılları arasında dünyanın yeni 7 harikası listesinde yer almayı başaran Tac Mahal isimli bir anıt mezar inşa etmiştir.

Vefat eden Mümtaz Mahal adına inşa edilen anıta daha sonraları Şah Cihan da defnedilmiştir. Eşine duyduğu sonsuz sevgi ve saygı ile anılan Şah Cihan’ın inşa ettirdiği Tac Mahal, Hindistan’ın Agra kentinde yer almaktadır. Her yıl milyonlarca insan bu eşsiz aşka şahit olmak adına ziyaretler gerçekleştirmektedir.

6-   Kolezyum

Dünyanın Yeni 7 Harikası| New7Wonders
Dünyanın Yeni 7 Harikası| New7Wonders

Filmlerden zihnimize kazınan gladyatörlerin dövüştüğü bir savaş alanı olan Kolezyum, İtalya’nın Roma kentinde tarih kokan bir yer olarak anılmaktadır. Milattan Sonra 72 yılında inşa edilen Kolezyum, antik bir amfi tiyatro sahnesi alanıydı. Zaman içerisinde hasara uğramış dahi olsa halen günümüzde oldukça ilgi çekmektedir.

Roma İmparatorluğu’nun zarafetini tüm gözler önüne seren yapılardan birisi olması nedeniyle milyonlarca kişinin ziyaret alanı haline gelmiştir. Yaklaşık 2000 yıldır ayakta durmakta olan Kolezyum mimarisinin adı bir zamanlar Arena iken, daha sonraları, tiyatro alanı girişindeki heykelin ismini almıştır.

Dünyanın 7 harikası yeni listesinde yer bulan bu kültürel değer, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer almaktadır.

7-   Petra

Dünyanın Yeni 7 Harikası| New7Wonders
Dünyanın Yeni 7 Harikası| New7Wonders

Zamanında Nebatiler’e başkentlik yapmış olan bu yerin tarihi en az 6000 yıl olduğu düşünülmektedir. Çöllerden geçerek ticaret yapan kişilere durak olan şehir, bu kişilerden aldığı paralarla zengin olmuştur ve çeşitli dinlere ev sahipliği yapmıştır. Petra, Roma İmparatorluğu tarafından saldırıya uğraması sonucu kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır.

Ürdün’ün en önemli eserlerinden biri olan ve dünyanın yeni 7 harikası kimliği ile akıllara kazınan Petra, çok geniş bir alanda yer almaktadır. Gezmek için gelen turistlerin en az 1 gün ayırmaları daha kıymetli olacaktır. Dünyanın 7 harikası yeni listesinde yer alan Kolezyum gibi Petra da UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer almaktadır.

Unutmadan bir dipnot eklemek gerekir ki, UNESCO dünyanın 7 harikası yeni listesi üzerinde herhangi bir çalışma yapmamıştır. Sadece UNESCO Dünya Miras Listesi açıklamıştır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir