1. Ana Sayfa
 2. Tarihte Bugün

Tarihte Bugün: 18 Mart Çanakkale Zaferi

Tarihte Bugün: 18 Mart Çanakkale Zaferi
+ - 0

Çanakkale Zaferi, 18 Mart 2022 tarihi itibari ile 106.yıldönümünü kutluyor. Yurdun dört bir yanında coşku ile kutlanan Çanakkale Zaferi, Birinci Dünya Savaşı’nın seyrinin değişmesine neden olmuştu. Dolayısı ile dünyanın en önemli muharebelerinden biri olarak bilinir. Peki, Çanakkale Zaferi’nin önemi, nedenleri ve sonuçları nedir? Yazımızın devamında bunları öğrenebilirsiniz.

Türk Tarihinin en önemli savaşlarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin üzerinden tam 106 yıl geçti. O zamanlar İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında yaşanan mücadelede Osmanlı Devleti İttifak Devletleri tarafında safha tutmuştu. Bu savaşın pek çok sebebi vardır. En önemlisi ise Osmanlı Devleti’nin kaybettiği toprakları geri almak istemesi, İngiliz ve Fransızların İstanbul’u ele geçirmek istemesi gibi etkenlerdir.

Çanakkale Zaferi Tarihi

Çanakkale Savaşı, Osmanlı Devleti’nin de yer almış olduğu bir muharebedir. Öyle ki Osmanlı Devleti’nin bu savaşta bütün bir millet olarak destan yazdığı gerçeği de yadırganamaz. Çanakkale Savaşı, 3 Kasım 1914 yılı ile 18 Mart 1915 yılları arasında deniz üzerinden gerçekleşmiş, 25 Nisan 1915-9 Ocak 1916 tarihleri arasında da Gelibolu Yarımadasında kara üzerinden gerçekleşmiştir.

İtilaf Devletlerinin bu savaştaki yegâne amacı Çanakkale Boğazı’nı ve İstanbul’u ele geçirmektir. Çünkü Çanakkale Boğazı İtilaf Devletlerine kalmış olsaydı, Rusya’ya her türlü desteği sunabileceklerdi. Bu amaçla ilk olarak 1915 yılı Şubat ayında Çanakkale Boğazı’na saldırı düzenlendi. 18 Mart 1915 tarihinde ise en güçlü saldırılar yapılmıştır. Bu saldırılarda Osmanlı ordusunun fikri olan boğaza mayın döşenmesi düşman ordusunda büyük kayıplara yol açmıştır.

Savaş donanması için büyük bir öneme sahip olan Nusret Mayın Gemisi’nin batırılması İtilaf Devleti Birliklerini büyük bozguna uğratmıştır. Bu bozgun sonrası İtilaf Devletleri deniz saldırılarından geri çekilmek zorunda kalmıştır. Bundan sonrasında 25 Nisan 1915 tarihinde Gelibolu Yarımadasına kara çıkartması yaparak saldırıya devam etmişlerdir. Fakat yine Türk milletinin mücadelesi sonucunda mağlubiyete yenik düşmüşlerdir.

Toplamda 3 kez kara çıkartması yaparak saldırıya devam eden İtilaf Devletleri 1916 yılında başarısız sonuçlar neticesinde saldırıdan vazgeçmek durumunda kalmıştır. Bu durumda Çanakkale Zaferi kesinlik kazanmıştır. Bu zafer Türk milletinin kazanmış olduğu en büyük zafer olarak tarihe yazılmıştır.

18 Mart Çanakkale Zaferi
18 Mart Çanakkale Zaferi

Çanakkale Zaferi’nin Önemi Nedir?

Çanakkale Savaşı sonrasında Osmanlı Devleti ile beraber tüm dünya bambaşka bir konuma ulaşmıştır. Çanakkale Zaferi’nin önemi şu şekilde gösterilebilir;

 • Yenilmez olduğu düşünülen İngiliz Ordusu yenilgiye uğradı.
 • Bu savaşın ardından Kurtuluş Savaşı yaşandı ve ardından İngiliz emperyalizmi darbe aldı.
 • Türklerin istediği zaman istediğini elde edebileceği tüm dünya tarafından anlaşıldı.
 • Türk halkı için güçlü bir motivasyon yaşandı.
 • İngiliz hükümeti çöktü ve bu da dünya çapında büyük değişimlere sebep oldu.
 • Türk Tarihinde sonraki zaferler için önemli bir girişim oldu.
 • İstanbul’un işgali gecikti.
 • Çarlık Rusya yıkıldı.

Çanakkale Zaferi’nin unutulmaz anıları ve öneminden ötürü her sene 18 Mart tarihi coşku ile kutlanır.

Çanakkale Savaşı Nedenleri

Çanakkale Savaşı nedenleri oldukça güçlüdür. 1.Dünya Savaşında bu cephenin açılmasının nedenleri şu şekilde gösterilebilir;

 • Osmanlı Devleti kaybetmiş olduğu toprakları geri almak istemiştir.
 • İngiliz ve Fransızlar İstanbul’u ele geçirmek istemiştir.
 • Ekonomisi gittikçe kötüleşen Çarlık Rusya Birliklerine yardım gönderilmek istenmiştir.
 • Osmanlı Devleti topraklarında yer alan petrol yatakları ele geçirilmek istenmiştir.
 • Balkan Savaşlarında yara almış Osmanlı Devleti’ni tamamen bitirme isteği

Bu sebeplerden ötürü Osmanlı Devleti de savaşa girmiştir. Girdiği gibi Çanakkale Zaferi ile dünya kapsamında unutulmaz bir tarih bırakmıştır. Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşı’nı kaybetmiş olsa dahi Kurtuluş Savaşı’nı ateşleyen en önemli muharebeler arasında yer almıştır. Özellikle Kurtuluş Savaşı’nın baş komutanı olan Mustafa Kemal Paşa’ya halkın inancı daha da yükselmiştir.

18 Mart Çanakkale Zaferi
18 Mart Çanakkale Zaferi

Çanakkale Savaşı Sonuçları

Çanakkale Savaşı çok fazla şekilde sonuçlanmıştır. Bu nedenle savaşın sonuçlarını maddeler halinde göstermek daha doğru olacaktır;

 • İngilizlerden 400 bin, Osmanlı Devleti’nden 500 bin ve Fransa üzerinden de 125 bin asker savaşa katılmıştır.
 • Savaş bitiminde İngilizler tarafında 250 bin asker hayatını kaybederken, Osmanlı Devleti’nde ise 253 bin tane şehit verilmiştir.
 • Savaş bitiminde yeni bir devletin fitilli ateşlenmiştir.
 • Çarlık Rusya’nın ihtiyacı olan yardım ulaştırılmadığı için, Sovyetler Birliği’nin kurulmasına yol açılmıştır.
 • Son zamanlarda sürekli kaybeden taraf olan Osmanlı Devleti bu savaş sonucunda prestij kazanmıştır.
 • Ülke çapında Mustafa Kemal Atatürk’e olan inanç artış göstermiştir.

Yorum Yap