1. Anasayfa
  2. Tarihte Bugün

Tarihte Bugün 27 Mart: Quentin Tarantino Filmleri

Tarihte Bugün 27 Mart: Quentin Tarantino Filmleri
0

Quentin Tarantino filmleri, hepimizin ilgiyle ve severek izlediği filmlerdir. 27 Mart 1963 doğumlu bu yönetmen aynı zamanda oyunculuk da yapmaktadır. İki defa da Oscar ödülü kazanmıştır. Çok genç yaşlarda senaristliğe başlayan Quentin Tarantino işin de oldukça iyidir. Ünlü yönetmenin hazır doğum günü de gelmişken sizler için en beğenilen filmlerini derledik.

Quentin Tarantino Filmleri

Tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden sayılan ve ülkemizde de hatırı sayılır bir hayran kitlesi bulunan Quentin Tarantino’nun en güzel ve IMDB sıralaması yüksek olan o 8 filmine gelin birlikte bakalım. İşte o çok beğenilen Quentin Tarantino filmleri;

1 – Rezervuar Köpekleri

YouTube video

Bu film, bir soygun hikayesini konu alır. Birbirini hiç tanımayan bir grup hırsız büyük bir hırsızlık planı için bir araya gelir. Soygun sırasında yaşanan bir olay yüzünden, soygun kan gölüne döner. Bu hırsız grubu polisten kaçıp canlarını kurtarmaya çalışırken aralarında bir casus olduğunu öğrenirler. Filmin büyük bir kısmı tek bir mekanda geçmektedir. Oyuncu kadrosunda Quentin Tarantino dışında Harvey Keitel, Freddy Newandyke gibi oyuncular yer almaktadır. IMDB puanı ise 8,3’dür.

2 – Ucuz Roman ( Pulp Fiction)

YouTube video

Ucuz Roman adlı bu filmde, genç ve birbirine aşık olan bir çift hayatlarına renk katmak için soygunculuk yaparlar. Bunun dışında Vincent Vega ve Jules adlarında iki ganster patronları için adam vurmaktadır. Olaylar gelişirken bir boksör hile yapmak istemeyerek ve reddederek şehirden kaçar. Bu hepsi birbirinden değişik karakterde olan insanları kader bir araya getirir. Vizyona girdiği yılda 7 dalda Oscar’a aday gösterilen bu film En İyi Senaryo Oscar’ını almayı başarmıştır. Oscar’ın yanı sıra Altın Palmiye ödülünü de almıştır. IMDB puanı 8,9’dur.

3 – Nefret Sekizlisi (The Hateful Eight)

YouTube video

Amerika’daki iç savaşın bitmesinin ardından, bir grup yabancı dağdaki konaklama yerine sığınıyor. Hayatta kalmaların ve tehditlerin yer aldığı bu filmin Quentin Tarantino filmleri arasında oldukça farklı bir yere sahip olduğu bilinir. Film adını grupta bulunan 8 kişiden almaktadır. IMDB puanı 7,8’dir.

4 – Zincirsiz

YouTube video

Leonardo DiCaprio ve Jamie Foxx gibi ünlü isimlerin yer aldığı bu film Quentin Tarantino’nun üzerinde çok fazla çalıştığı bir filmdir. Bu film Köle Django’nun ödül avcısı olan Dr. King Schultz ile karşılaşmasıyla başlıyor. Django bu karşılaştığı adam ile bir anlaşmaya varır. Anlaşma karşılığında Brittle kardeşleri getirmek için söz verir. Anlaşma bittikten sonrada yolları ayrılmayan Django ve Schultz birlikte başka maceralara atılırlar. Oyuncu kadrosu ve senaryosuyla göz dolduran bu filmi izlemenizi tavsiye ederiz. IMDB puanı 8,4’dür

5 – Çılgın Romantik

YouTube video

Quentin Tarantino filmleri içerisinde nadir görebileceğimiz bir aşkı barındırır bu film. Romantikliğin yanı sıra tam da Tarantino’dan beklenileceği gibi bol kan da vardır. Asosyal bir yaşam süren Clarence Woley, fazlasıyla çekici bulduğu bir kadın olan Alabama’ya aşık olur. Aşkına karşılık bulur fakat bu aşk hiç de onun düşündüğü gibi saf ve temiz değildir. Bir dizi kötü olay yaşayıp kaçmaya karar veren bu iki aşığın peşine mafyanın takılması uzun sürmez. 1993 yapımı olan bu filmin IMDB puanı 7,9’dur.

6 – Kill Bill: Volume 1

YouTube video

Quentin Tarantino filmleri denince hiç şüphesiz herkesin aklına Kill Bill gelir. Quentin Tarantino, kariyerinin en önemli filmleri arasında sayılan bu filmi uzak doğu dövüş yapımlarından etkilenerek hazırlamıştır. Filmde hepsi olağanüstü yeteneklere sahip olan bir grup kadın vardır. Bu gruptan ayrılan ve lakabı gelin olan bir kadın kendisine yapılan haksızlıkları unutmaz ve bunların intikamını almak ister. IMDB puanı 8,1’dir.

7 – Kill Bill: Volume 2

YouTube video

Kill Bill’in devam filmi olan bu yapımda gelinin işi bitmemiştir. Düşmanı olan Bill ve onun etrafındakileri öldürmeden de işi pek bitecek gibi görünmemektedir. İlk bölümde olan belirsizlikler bu filmde aydınlanmaya başlayacaktır. IMDB puanı 8’dir

8 – Dehşet Gezegeni

YouTube video

Sakin başlayan ama sonu hiç de öyle bitmeyen bir gece Dakota Block ve William bahçelerinden gelen seslerle neye uğradıklarını şaşırırlar. Karşılaştıkları manzara karşısında dehşete düşerler. Bir patlama sonucu oluşan gazı soluyan insanlar değişerek birer canilere dönüşmüşlerdir. Saldırganlaşan bu insanlar arasında bir grup insan olayın gizemini araştırmaya başlar. Quentin Tarantino filmleri arasında çok başarılı sayılan bu film eleştirmenler tarafından da tam not almıştır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir