İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Moda

Ahşap Oymacılığı İle Yapılan En Güzel Ürünler

Ahşap Oymacılığı İle Yapılan En Güzel Ürünler
+ - 0

Özellikle pandemi döneminde canı sıkılan kişiler ahşap oymacılığı hobisine kendisini fazlası ile kaptırdı. Zamanı verimli zgeçirmek ve stres atmak için en çok tercih edilen hobilerden birisi ahşap oymadır. Diğer hobilerden farklı olarak ahşap oyma tamamen kişilerin yeteneğine ve hayal gücüne bağlı olarak ortaya yeni ürünler çıkarır. Üstelik ilk başlarda çok zor gibi gelse de kısa bir sürede herkes bu hobiye ayak uydurabilir.

Bir diğer yandan ahşap ya da ağaç oyma hobisi fazla masraf isteyen bir seçenek değildir. Hobi meraklıların ilk başlarda uygun fiyatlara alacakları oymacılık aletleri uzunca bir süre kişilere yeter. Bunun yanı sıra ekstra bir hobi ortamına da gerek duymaz. Bahçede, evde ya da balkonda bu oymacılık sanatını gerçekleştirmek mümkündür. Fakat bu hobiye yeni başlayacak kişiler bu işin sabır ve zamanlama istediğini bilmelidir. Doğru alet seçimi de meraklıların işini kolaylaştıracaktır.

Ahşap Oymacılığı İle Yapılan En Güzel Ürünler

Ahşap Oymacılığı İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Ahşap oyma aletleri yapılacak işe göre ve kişinin tecrübesine göre farklılık gösterir. Bu alanda deneyimli bir kişinin kullanacağı aletler yeni kişilere göre oldukça farklıdır. Fakat genel olarak kullanılan ve ortak olan aletler de mevcuttur. İlk olarak yontma işlemleri için kullanılacak oyma bıçağı herkes tarafından kullanılmalıdır. Normal bıçaklardan farklı olarak bu bıçaklar uzun saplara ve sabit bıçaklara sahiptir.

İkinci olarak ise herkesin ihtiyacı olan küçük bir balta gerekir. Tahtaları kesmek için kullanılacak baltalar kişileri zamanla bu alanda profesyonelleştirecek aletlerden bir tanesidir. Ağaç oyma işleri zamanla bıçakları köreltir. Bu yüzden de bileme taşı her zaman gerekli olacaktır. Seramik bileme taşları bu anlamda en iyi sonucu veren bileme taşlarıdır. Son olarak ise bu işlerin olmazsa olması dremel makinesi gerekir.

Tüm dremel makineleri oymacılık için idealdir. Fakat yine de ucuza kaçmadan yüksek devirli bir dremel en iyi tercih olacaktır. Ayrıca işlenen parçadaki pürüzleri gidermek için dremel aletleri de gerekir. Bunlar diğer dremellerden ayrı olarak ya da dremelin yanında ekstra uç olarak bulabilmektedir. Piyasada kumlama, parlatma ya da sadece pürüz gideme için yüzlerce farklı dremel ve uç bulmak mümkün. Bu aletler ile birbirinden güzel ahşap oyma figürleri yapılabilir.

Ahşap Oymacılığı İle Yapılan En Güzel Ürünler

1 – Ahşap Oyma Sanatı İle Tahta Kaşık Yapmak

Tahta kaşık ilk başlarda basit ve gereksiz gibi görülen bir parçadır. Fakat özellikle yeni başlayanlar için ahşap kaşık oymacılığı onları tecrübesini arttıracaktır. Bir diğer yandan tahta kaşıklar bu sanatın artık bir simgesi haline gelmiştir. Farklı ağaçlardan farklı tahtalar yapmak artık kendi başına bir hobiye dönmeyi başardı. Ahşap oymacılığı kursu içerisinde de genellikle tüm katılımcılar ilk olarak bir tahta ile başlar.

2 – Ahşap Oyma İle Mobilya Motiflendirme 

Ahşap mobilyalar eski tarzı sevenler için vazgeçilmez bir tutkudur. Fakat piyasada bu mobilyalar hem pahalı hem de kişiye özel olarak bulunması çok zor. Ahşap oymacılığı ile artık insanlar kendileri için bu motifleri yapıyor. Uzun ve zahmetli bir iş olsa da süreç sonunda ortaya çıkan ürünler son derece tatmin edici. Ayrıca mobilyalara motifleme hobisi zamanla kişilere büyük gelir kapıları da açıyor.

Merak edenler için muhteşem bir yazı hazırladık: Online Bekârlığa Veda Partisi Nedir?

3 – Ahşap Araba Yapmak

Araba tutkunları için ahşap arabalar her zaman ayrı bir yere sahip olmuştur. Evin her tarafına ayrı bir şıklık katan ahşap arabaları yapmak insanları da son derece memnun edecektir. Klasik arabaların ahşap ile yapıldığı çok örnek var. Fakat son zamanlarda artık daha modern arabaların da ahşapları yapılmaya başlandı. Zor bir süreç olsa da internet üzerinde meraklılara yardımcı olacak pek çok kaliteli video bulunuyor.

Ahşap Oymacılığı İle Yapılan En Güzel Ürünler

4 – Ahşaptan Gemi Yapmak

Ahşap oymacılığı nedir ya da neden yapılır sorusana verilecek belki de en popüler cevaplardan bir tanesi ahşap gemilerdir. Genellikle bir cam içerisinde görmeye alışık olduğumuz bu gemilerin ahşap ile yapmak mümkün. Başlı başına bir sanat çalışması olan ahşap gemiler bu hobinin en popüler tutkularından. Üstelik gemi yapmaya başladıktan sonra atılacak her küçük detay tamamen kişilerin hayal gücüne kalan bir durum.

5 – Ahşaptan Hayvan Figürleri Yapmak

Ahşap oymacılığı çok eski yıllardan beri insanların hayatında. Hatta yüzlerce binlerce yıl öncesine ait pek çok ahşap figür müzelerde sergileniyor. Tarih öncesi bu ahşap çalışmalarının pek çoğu da hayvan figürü. Günümüzde de bu çalışmalar ahşap sanatı ile uğraşanların vazgeçilmezlerinden bir tanesi. Rahatlatıcı bir çalışması olan hayvan oymacılığı insanların kendi koleksiyonunu oluşturmasını sağlıyor. Hatta pek çok ahşap oymacısı sadece bir hayvanın farklı pozlarını işleyerek kendilerine ayrı bir hobi oluşturuyor.

Yorum Yap