1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Paypal Türkiye’de Yasak Mı? PayPal Ne Zaman Açılacak?

Paypal Türkiye’de Yasak Mı? PayPal Ne Zaman Açılacak?
0

Paypal Türkiye’de yasak mı soruları her geçen yıl biraz daha merakla araştırılan sorular arasında yer almaktadır. 2016 yılında bankacılık devlet denetleme kurulu tarafından lisansı olmadığı gerekçesiyle kapatılan yurt dışı online ödeme sistemi, dünyada 202 ülkede para transferi işlemi gerçekleştirmektedir. Ancak maalesef ki Türkiye’de faaliyetleri durdurulmuştur.

Paypal-Türkiye-de-yasak-mi (4)

Her ne kadar Paypal benzeri pek çok online ödeme aktarımı gerçekleştiren kuruluşlar olsa da Paypal’ın dünya piyasasının %50’sinde geçerli bir ödeme yöntemi olması Türkiye’de yaşayan insanların sorun yaşamasına neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı tasarımcılar, grafikerler vb. iş kollarıyla uğraşan insanlar Paypal Türkiye’ye ne zaman gelecek sorularını merak etmektedir.

Paypal Türkiye’de Yasak Mı 2021

PayPal Türkiye uygulaması yıllarca Türkiye’den yurt dışına satış yapan pek çok insanın kullandığı ödeme yöntemleri arasında yer almıştır. Özellikle tasarımcıların çizimlerini satın alan yurt dışında bulunan firmalar Paypal üzerinden para transferi yapmaktaydı.

Ancak şu an Paypal uygulamasının Türkiye’de yasak olması pek çok gencin kazancını engellemekte ve tasarımlarını dünyanın dört bir yanına ulaştırma şansları engellenmektedir. Piyasanın %50’si ödeme yöntemlerinde Paypal hesabını tercih ettiğinden dolayı şirketler Paypal kullanıcısı olmayan kişilerin tasarımlarını almaktan vazgeçmektedir.

Paypal-Türkiye-de-yasak-mi (8)

Bu durumda ülkemizde ciddi maddi kayıpların yaşanmasına neden olmakta ve ekonominin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Paypal şirketinin kapanmasından sonra Türkiye’nin yaklaşık 6 yılda 10 milyar dolar kaybı olduğu pek çok kuruluş tarafından dile getirilmektedir.

Paypal Türkiye’de Neden Yasak

Paypal Türkiye’de yasak mı sorusu yaklaşık 6 yıldır en sık araştırılan konular arasında yer almaktadır. Üstelik acaba bu yıl açılır mı diye bekleyen pek çok genç tasarımcı bulunmakta lakin bu durumu beklenen bir yanıt hiçbir yetkili tarafından yapılmamaktadır.  Maalesef ki BDDK firmanın lisans almasını talep etmekte ve en az 10 yıl banka hesaplarında olan hareketlerin yazılı belgelerinin Türkiye’ye getirilmesini talep etmektedir.

Paypal yurtdışı kaynaklı bir uygulama olduğundan dolayı firmada gerçekleşen para akışının kontrol edilebilme durumu imkânsız haldedir. BDDK’da bu durumun sorun oluşturmasından dolayı Paypal şirketinin lisans başvurusunu iptal ettiği tahmin edilmektedir. Paypal Türkiye’de yasak mı 2022 yılında diye araştıran kullanıcıların sorularına da yanıt vermek gerekirse evet ülkemizde hala Paypal hesabının kullanımı yasaklı haldedir.

Türkiye’de Paypal Hesabı Açmak

Paypal Türkiye’de yasak mı sorusu kadar Türkiye’den hesap açsak başka ülkenin banka hesabını kullanma şansımız var mı diye araştıran kullanıcılar da bulunmaktadır. Ancak Paypal sadece ikamet ettiğiniz ülkede hesap açabilmenize izin vermektedir.

Paypal-Türkiye-de-yasak-mi (7)

Bunun yanı sıra hesabınıza eklemeniz gereken banka kuruluşunun da yaşadığınız ülkeye ait bir banka kuruluşu olması gerekmektedir. Bu durumlar doğrultusunda Paypal Türkiye de yasaklı olduğundan dolayı hesap açma şansınız bulunmamaktadır. Hesabı açsanız dahi işlem yapma şansınız maalesef ki bulunmamaktadır.

Sorularınıza yanıt aradığınız diğer konularımız:

Paypal hesabı hem uygulamasından hem de resmi sitesi üzerinden açılmaktadır. Üstelik tüm kullanıcılarına kolaylıkla ücretsiz hesap açma şansı sunmaktadır. Paypal Türkiye’de yasak mı sorusu kadar merak edilen bir diğer soru ise hesabı açma hakkının olup olmadığıdır. Ancak maalesef ki Türkiye’de Paypal’ın işlem yetkisi oluşmadığı müddetçe hesap açma şansınızda bulunmamaktadır.

Paypal-Türkiye-de-yasak-mi (2)

Üye olan Türk kullanıcılarının da hesabı yasak gelir gelmez askıya alınmıştır. Paypal şirketi her ne kadar Türkiye’de tekrardan faaliyet gösterebilmek için çaba sarf ettiklerini kamuoyu ile paylaşıyor olsa da henüz 6 yıldır bu konuda herhangi bir gelişme olmamıştır.

Birçok web tasarımcısı, grafiker vb. iş koluyla uğraşan gençler hızlı bir şekilde Paypal uygulamasının Türkiye de yeniden faaliyet göstermesini istemekte ve bu durumun hızlı bir şekilde kullanıma sunulmasını talep etmektedir.

Paypal Türkiye’ye Gelecek Mi?

Paypal neden yasak sorularına verilen cevaplar her ne kadar Paypal kullanıcılarını tatmin etmese de denetlenemeyen bir para transferinin olması para aklamanın önünü açtığı pek çok kişi tarafından savunulmaktadır. Bundan dolayı BDDK’nın Paypal şirketinden istekleri karşılanmadığı müddetçe ülkemizde bu uygulamanın açılma ihtimali şu an düşük görülmektedir.

Paypal Türkiye’de yasak mı sorularının sıklıkla gençler tarafından sorulması ya da umutla beklenmesi zaman zaman gündeme gelse de ne BDDK ne de Paypal şirketi kararlarından geri adım atmamıştır. Sadece Türkiye’de yurt dışına tasarım satmaya çalışan insanların mağdur olduğu bu durumun yakın zamanda hızlı bir şekilde açılması umut edilmektedir.

Paypal hesabı kullanamıyor olabilirsiniz ancak Paypal benzeri site var mı sorusuna yanıt verdiğimiz makalemizi okuyabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir