1. Anasayfa
  2. İnceleme

10 Farklı Karavan Çeşitleri | Hangi Karavan Size Uygun?

10 Farklı Karavan Çeşitleri | Hangi Karavan Size Uygun?
0

Karavan çeşitleri, seyahat edeceğiniz yola göre veya kaç kişi seyahat edeceğinize göre değişiklik göstermektedir. Uzun yola çıkacak olan ve rahatlığı seven insanlar genellikle karavan tercih ederler. Ayrıca karavanla gittiğiniz zaman konaklamaya ayrıca bir para harcamanıza gerek kalmaz. Karavanla seyahat etmenin çok farklı bir hazzı da vardır, hani kaplumbağalar evlerini sırtlarında taşırlar ya o misal :).  

Karavan Çeşitleri

10 Farklı Karavan Çeşitleri | Hangi Karavan Size Uygun?

Bazı insanların çocukluktan beri hayalidir karavanla uzunca bir seyahate çıkmak, kafa dinlemek ya da arkadaşlarla eğlenmek. Özellikle pandeminin yaşandığı şu sıralar karavanla seyahat etmek herkes için en çok tercih edilen seçenek olmuştur. Biz de böyle düşünen sizler için karavan çeşitleri ile ilgili bu yazıyı hazırladık.

Karavan için en çok tercih edilen model çekme karavan olarak bilinir. Fakat diğer modellere de talep oldukça fazladır. Karavanla seyahat etmek artık eskiye göre ülkemizde daha da fazladır. Bunun sebebi ise, karavanların içinde yatağından banyosuna kadar her şeyin mevcut olmasıdır. Bu karavanlarla yurt dışı seyahati yapmanızda mümkündür, eğer karavanla dünya turu gibi bir hayaliniz varsa belki de gerçekleştirmenin tam sırası :).

Listemize geçmeden önce, karavanla seyahat etmenin bağımlılık yaptığını söylememizde fayda var. Sizin için karavan isimleri ve modellerini içeren bir liste hazırladık.

1 – Motokaravan Modelleri

10 Farklı Karavan Çeşitleri | Hangi Karavan Size Uygun?
10 Farklı Karavan Çeşitleri | Hangi Karavan Size Uygun?

Bu karavan çeşidini kullanabilmeniz için B sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Eğer B sınıfı ehliyetiniz varsa bu karavanı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Motokaravan olarak geçen bu çeşit Campervan adıyla da bilinmektedir. Ticari araç olarak geçen panelvanın karavan şekline dönüştürülmesiyle elde edilmiştir bu karavan. Dışarıdan bakıldığında pek bir karavan izlenimi vermese de içi tamamen karavan araca göre dizayn edilmiştir. Bu karavan çeşidinin içi de oldukça geniştir.

2 – Çadır Çekme Karavan

10 Farklı Karavan Çeşitleri | Hangi Karavan Size Uygun?

Karavan çeşitleri ile ilgili önerebileceğimiz diğer bir seçenek ise çadır çekme karavanlardır. Bu bahsettiğimiz karavanda genellikle kamp malzemeleri depolanır, üst tarafından çadır kısmı açılır ve öyle kurulum yapılır. Karavanla seyahate çıkan insanlar bu karavan tarzını pek tercih etmezler ancak oldukça kullanışlı bir karavandır. Karavanla seyahatinizde kamp yapmayı planlıyorsanız eğer bu karavan sizin için biçilmiş kaftandır. Kamp yerinize kurulum yapıp rahat bir şekilde konaklayabilirsiniz.

3 – Oturtmalı Karavan

10 Farklı Karavan Çeşitleri | Hangi Karavan Size Uygun?
10 Farklı Karavan Çeşitleri | Hangi Karavan Size Uygun?

Bu karavan çeşidinde genellikle kamyonetin arkası kullanılmaktadır. Sadece kamyonet değil bazen pick-up da kullanılmıştır. Görselliğe çok önem veren ve seyahat edeceğim karavan tam karavan görünümlü olmalı diyenler için harika bir seçenektir oturtmalı karavan. Genişlik bakımından sizi çok tatmin etmese de kullanışlı bir karavandır. Eğer oturtmalı karavan tercih edecekseniz içerisini istediğiniz gibi değiştirmeniz ve dizayn etmeniz mümkündür.

4 – Tavanı Yükselen Karavan

10 Farklı Karavan Çeşitleri | Hangi Karavan Size Uygun?

Bu karavan çeşitleri geniş karavan sevenler için oldukça idealdir. İçerisi tüm temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz şekilde dizayn edilmiştir. İsminin tavanı yükselen karavan olmasının sebebi, tavanının yarım metre kadar yükselmesidir. Bunun dışında üzeri açılır özelliği de mevcuttur. Tavanı alçak karavanlar hoşlanmayanlar basık bulanlar bu karavanı rahatlıkla tercih edebilir.

5 – Çekme Karavan

10 Farklı Karavan Çeşitleri | Hangi Karavan Size Uygun?

İsminden de anlayacağınız üzere bu karavan çeşidi araca bağlanarak çekilmektedir. İçerisi istediğiniz gibi hareket edeceğiniz şekilde düzenlenmiştir. Hem konfor bakımından hem kullanış bakımından çok rahat olması sebebi ile ülkemizde genellikle bu karavan türü kullanılmaktadır. Arabaya bağlanması karavanla seyahat etmek isteyenleri en çok çeken özelliğidir. İçerisinde buzdolabı, masa gibi rahat edeceğiniz eşyalar bulunmaktadır.

Gazlı ocak olması da karavan severler tarafından ayrı bir artı almasına sebep olmuştur. Karavanın içinin genişliği farklılık göstermektedir. Bazı modellerinde genişliği oldukça fazladır, öyle ki iki yatak bile sığabilmektedir bazen. Çekme karavanda istediğiniz şeyleri eklemeniz mümkündür.

6 – A Sınıfı Motokaravan

Karavan çeşitleri sınıfından olan A sınıfı karavanlar, B ehliyet sahibi kişiler için kullanıma uygun değildir. Bu karavan çeşidi de genellikle tercih edilen bir seçenektir. Uzunluğu 7-12 metre arasında değişiklik gösteren bu karavan diğer karavanlara göre biraz daha pahalıdır bunun sebebi ise, biraz lüks donanımlara sahip olmasıdır.  

7 – Beş Tekerlekli Çekme Karavan

10 Farklı Karavan Çeşitleri | Hangi Karavan Size Uygun?

Çekme karavanın arabanın arkasına bağlanarak çekildiğinden yukarıda bahsetmiştik. Bu karavan tarzı da onun gibidir, ama beş tekerlekli olması arabanın arkasında gidişini daha güvenli kılar. Eğer arabanın arkasında çekilen karavanlara pek güvenmeyip, güvenli bulmuyorsanız bu karavanı deneyebilirsiniz. Yalnız bu karavanın diğer çekme karavana göre fiyatı daha pahalıdır. İçerisi de oldukça lüks döşenmiştir.

8 – Mini Karavan

10 Farklı Karavan Çeşitleri | Hangi Karavan Size Uygun?
10 Farklı Karavan Çeşitleri | Hangi Karavan Size Uygun?

Tek kişilik kafa dinlemeli ve kalabalıktan izole olmalı bir tatil hayal ediyorsanız bu karavan çeşidini tercih edebilirsiniz, tek kişilik seyahatler için oldukça uygundur. Ayrıca küçük olması ve tek kişilik olması sebebi ile de fiyatı oldukça ucuzdur. Tek parça plastiğin üzerine oturtulmuş olan bu karavanlar oldukça hafiftir ve kullanımı da kolaydır. Küçük olduğu için, içinde aynı anda yatak ve tuvalet bulunduramazsınız, sadece bir tanesini seçmeniz gerekmektedir.

9 – C Sınıfı Motokaravan

Diğer saydığımız karavan çeşitleri gibi, daha doğrusu 2 karavan çeşidi gibi bu da kamyonet arkasına yapılmış bir karavandır. İçerisi geniş olan bu karavan çeşidinin tavanı da oldukça yüksektir. Bu karavanları yapmak, inşa etmek için yetki belgesi gerekmektedir, bunu da söylemeden geçmeyelim.

10 – Katlanan Karavan

Çekme karavan gibi bu karavan çeşidi de araç ile çekilebilmektedir. Bu sebeple çok tercih edilen karavan çeşitleri arasında sayılmaktadır. Katlanan özelliği sayesinde yer sorunu yaşanmayan bu karavanda ayrıca hafifliğinden dolayı benzin tasarrufu sağlamanız da mümkündür. Katlanma özelliği bir yönden iyi olsa da her seferinde kurulup kaldırılması biraz zaman almaktadır. Eğer seyahatinizi bu karavanla yapmaya karar verirseniz özel üretim olduğunu söylememizde fayda vardır, karar verdikten sonra sipariş verebilirsiniz.

Satılık ve Kiralık Karavan Fiyatları

Karavan fiyatları konusuna değinecek olursak eğer, karavan çeşidine göre farklılık göstermektedir. Bazı karavanlar çok uçuk bir fiyatta olurken bazıları ise oldukça uygundur. Eğer kiralamak değil de satın almayı düşünürseniz oldukça yüksek bir meblağı gözden çıkarmanız gerekir. Ama eğer kiralamayı düşünürseniz 1.500 TL’ye iyi bir karavan bulabilirsiniz.   

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir