1. Anasayfa
  2. Sanat

Türk Rap Efsanesi Fuat Ergin Kimdir? Bir de Bizden Dinleyin!

Türk Rap Efsanesi Fuat Ergin Kimdir? Bir de Bizden Dinleyin!
0

Türk Rap dünyasının panzeri, tek başına bir fabrika! Almanya’dan esen Türk Rap rüzgarını, aradan geçen 25 seneye rağmen tek başına estiren, her zaman tek tabanca işlerin adamı Fuat Ergin! Kısaca hayatından bahsetmek onu bir de bizim gözümüzle görmenizi istiyoruz.

Fuat Ergin Kimdir?

YouTube video

30 Ekim 1972’de Almanya’nın, o zamanlar Batı / Doğu olarak ayrıldığı Batı Berlin’in de dünyaya geldi. Kullandığı bu söz, aslında birçok parçasında da sıklıkla duyulur. İlkokula Almanya’da başlayan ve bitiren Fuat Ergin, 1984 ‘de ailesiyle beraber İstanbul / Şile’ye temelli dönüş yaparlar.

Dönüşten kısa bir süre sonra 1986 senesinde, önce babasını ardından 3 sene sonrada annesini yitiren Fuat, 1989’un Aralık ayında tekrardan Almanya’ya dönüş yapar. Koskoca hayatta, babası ve ardından annesini yitiren 17 yaşındaki Fuat, yapayalnız kaldı diye düşünülse de tam da bu olaylardan sonra hayatının “şimdi “başladığını fark eder.

Rap hayatına, 1992 senesinde ilk İngilizce parçalar yazarak başlasa da sadece 3 yıl sonra “Hayatımda yaşadığım, düşündüğüm ve haykırmak istediğim her şey için en iyi dil “ dediği Türkçe ile 1995’den itibaren kendini bulmaya başladı.

1995 senesinde ‘ Hassickdir?’ isimli ilk profesyonel ve bandrollü albümü ile artık tamamen Rap dünyasına profesyonel adım atmış oldu.

1993-1995 seneleri arasında, kültürün en popüler Almanya dergilerinden Miks News hip-hop dergisinde zamanın önde gelen MC ve Hip-Hop starları ile röportaj yapma şansı yakaladı.

Hayatı, öğrendiklerini öğretmekle geçti desek yeridir. Henüz, rap hayatının ilk profesyonel yılları sayılacak 1995-1998 yılları arasında Almanya Hükümeti tarafından da desteklenen Hip-Hop Mobil konserleriyle beraber mini work shop’larda 8-16 yaşları arasındaki Alman ve Türk gençlerine Hip-Hop ve Rap dersleri vermeye başladı.  Fuat Ergin, benimsediği kişiliğini o yıllardan beri hiç bozmadan, eğmeden ve zamana göre dizayn etmeden devam ettiren nadir Rap sanatçılarından biri hatta en dikkat çekeni olarak bilinmesi ardında, Dünya’daki ve sistemdeki eksikliklere yaptığı eleştiri ve yorumları gelir.

2004 senesi itibariyle, Fuat için artık Türkiye sayfası tekrar açılıyordu. Ülkesine yeninden geldiğinde, 1995 senesinde Cartel ile başlayan Türkçe Rap furyası devam ediyordu. Fakat, artık daha güzel işler, daha kabiliyetli çocuklar ve çok daha profesyonel işler çıkaran Rap sanatçıları vardı ve Türkiye’de artık isimlerini duyurmaya başlıyordu. 2002 senesi sonrasında özellikle her eve girmeye başlayan internet, amatör kayıtlarla ismini duyuran onlarca Rapçi’nin de Türk kültüründe ve müzik dünyasında yerini alıyordu.

2003 senesinde bir diğer gurbetçi Rap sanatçısı olan Killa Hakan ile beraber Rap Üstad! İsimli albümü çıkararak, Türk Rap camiasına hızlı bir giriş yaptı. Her ne kadar, bu albüm ile giriş yaptığı bilinse de, Fuat Ergin bilinen ilk Türkçe rap albümü Hassickdir ile zaten senelerdir Türkiye’de dinlenen bir sesti.

Türkiye kariyeri başlıyor…

Türk Rap Efsanesi Fuat Ergin Kimdir? Birde Bizden Dinleyin!
Türk Rap Efsanesi Fuat Ergin Kimdir? Birde Bizden Dinleyin!

Fuat, o tarihten sonra Türkiye’de tanınan tüm profesyonel Rap sanatçıları ile ortak proje ve albümlerde yer alarak, kendine has tavrıyla her zaman eleştirilerin ve beğenilerin odağında oldu. Ceza, Ayben, Killa Hakan ve diğer underground gençler ile birçok şehirde ve ülkede konserler vermeye başladı.  Devlet kurumları ile beraber ortak projelerde yer alarak, Türkiye ‘de ilk kez Türkçe Rap dersleri vermeye başladı. Sonrasında “öğretici “ kişiliği daha çok ön plana çıkan Fuat Ergin, kendi kurduğu eğitim projesinde Türkçe rap sanat camiasına ve günümüzün ünlü Rap sanatçılarının birçoğuna emek vermiştir.

O yüzdendir ki; Türkiye’de Rap ‘i kendi popülizmi dışında ülke genelinde sevilmesinde ve tanıtımında en çok emeği olan Panzer ,( 2. Dünya savaşında, Alman kara savaşında kullanılan en etkili tank prototipi ) lakabının hakkını vermeye başladı.

2018 senesinden sonra, Türkiye’de internet ortamında en çok dinlenen, en çok beğenilen Rap albüm ve video kliplerinde yer alan Rap sanatçılarının birçoğu Fuat’ın yardımlarına ve öncülüğüne her zaman “ Respect “ ( saygı ) gönderilerinde bulunmuştur.

Fuat Ergin’in desteğini alan ve verdiği eğitimlerinden faydalanan günümüz Rap sanatçıları kimler?

YouTube video

Aslında bunun için ayrı bir yazı ele almak lazım.  Çünkü Fuat Ergin’in okulundan çıkan, onun desteği ile kendi stilini bulan ve belirlediği yollarda ciddi hayran kitlelerine ulaşan o kadar çok kişi var ki!

Günümüzde halen milyonlara vuran dinlenme ve beğenilerle yoluna devam eden, aşağıdaki listede yer alan kişilerin hepsi Fuat Ergin’in desteği ve öğrettikleri ile sevenlerini coşturmaya devam ediyor:

Şanışer, Allame, Joker, Saian SS, Patron, Şehinşah, Defkan, Karaçalı, Lider, Hidra, Hayki, Sansar Salvo, A.P.O ve Kamufle gibi solo ( tek ) ve grup olarak varlığını sürdüren birçok Rap sanatçısının başarıları ardında hep aynı imza var; Fuat Ergin!

Buraya kadar teknik bilgilere yer verdik. Gelin, bundan sonra Fuat’ın farkını ortaya koyalım!

Bu camiada onu tanımlayacak, günümüzde herkesin diline en yakın terim bu olsa gerek; “Tek kişilik dev ordu

Fuat Ergin, Türkçe Rap ‘in varoluşu sayılan 1995 senesinden bu yana koyduğu kendi kuralları ve çizdiği çizgisinin dışına çıkmamış biri olarak bilinir. Bu çizgide, “Hayatta yanlış olduğunu savunduğu her “yanlışa” , kendi doğruları ile karşılık vermek “ felsefesi ön plana çıkar. Toplumsal anlamda, kitleleri rahatsız eden her konuda, kısa sürede ürettiği lirikler ve projelerde, bunun her zaman en baskın örneğini vermiştir.

Üniversitelilerin yardımına koşmuş, doğa kıyımlarında sesini en yüksek tondan yükseltmiş, toplumu rahatsız eden her olayda kendine bir pay çıkararak elinden geldiğince bunu sanatı ile ön plana çıkartmıştır.

Tek Kişilik Dev Ordu

Parçalarında, bu tip rahatsızlıklara verdiği tepkiler, birçok kesimden beğeni kazanmakla beraber, hayatında daha önce Türkçe Rap dinleme alışkanlığı olmayan kişilere de Türkçe Rap’i bu muhalif ve dik duruşu ile sevdirmeyi başarmıştır.

Öyle ki, bazı tepkileri o kadar çok ses getirmiştir ki; şahsına birçok eleştiriyi “Korkacak, tırsacak olsam zaten yazmazdım. “ diyerek, tek bir cümlelik net tavrıyla yanıtlamıştır.

Fuat Ergin Instagram da ve Twitter da

Türk Rap Efsanesi Fuat Ergin Kimdir? Birde Bizden Dinleyin!
Türk Rap Efsanesi Fuat Ergin Kimdir? Birde Bizden Dinleyin!

Sosyal medyayı aktif kullanan, her gelişmeden takipçilerini haberdar eden Fuat Ergin aynı zamanda Türk Rap dünyasında en üretkenler arasında da liste başında adını sürdürmektedir.

Son zamanlarda, en çok takip edilen birçok Youtube kanalında, sevenlerinin ısrarı ile konuk sanatçı olarak çok daha sık boy gösteren Fuat Ergin, yolun en başından bugüne kadar olan tutumunu nasıl sürdürdüğü, neden sürdürdüğü konusundaki birçok soruya oldukça samimi yanıtlar vermektedir.

Yine bir röportajında, “Böyle bir zamanda bu tavrınızın başınıza iş açacağından korkmuyor musunuz?” şeklinde yöneltilen bir soruya:

“ Bu yaştan sonra ben köprü altına düşmem elbet. Ekmeğimi taştan çıkartırım. Ama, elbette engellemeler oldu. Ben 2009 senesinden 2019 senesine kadar albüm çıkaramadım. Tam anlaşılıyor, uğraşıyoruz sonra bir yanıt geliyor firmadan, biz sizinle maalesef çalışamayız deyip çekiliyorlar köşeye.

Fuat Ergin Gaz Maskesi!

2013 Gezi Parkı olayında, damacanadan maske yapma olayında canlı yayında anlatım yaptığımda, Dünya’nın her yerinde o görüntünün gösterildiğini gördüm. Aslında, çok bedelde ödemiş biriyim bu tip tutumlardan dolayı. Mesela, birçok kişinin bilgisi olmayabilir ama ben 15 Temmuz Gece’si 2. Köprüde kuzenimi kaybettim. Sırtından vurdular, askerden yeni gelmişti üstelik.” gibi oldukça samimi ve kendinden emin bir yanıt vermiştir.

YouTube video

Fuat Ergin ve Türkçe Rap Müziği

Çıkardığı tek parçalar arasında “Sonrası Yok” gibi bir parça var ki; günümüz Türkiye’sine Rap camiasında daha ağır, daha yerinde bir eleştiri parçası görülmemiştir herhalde.

Şanışer öncülüğünde ortaya çıkan “Susamam” isimli parça ve klipte, giriş parçası yine Fuat Ergin’e aittir. Omurga isimli albümünde, yine birbirinden keskin ve günümüzü çok iyi yansıtan parçalarla takipçilerini adeta mest etmiştir.


2021 senesi itibariyle, 49. Yaşını kutlayan Fuat Ergin’e, sanat hayatında daha uzun yıllar Panzer gücü diler, onu severek ve heyecanla takip ettiğimiz Beyruni olarak buradan iletmek isteriz.


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir