1. Anasayfa
  2. Sanat

En İyi 10 Sanat Belgeseli

Sanat belgeselleri son zamanlarda daha fazla ilgi çekmeye başlamıştır. Bu makalede en iyi 10 sanat belgeselini önerdiğimiz bir liste yer almaktadır. Listede Abstract: The Art of Design, 78/52, Marian Abramovic: The Artıst İs Present gibi etkileyici belgeseller bulunmaktadır. Ayrıca The Noıse Of Caıro, Genghis Blues ve War Dance gibi çarpıcı konuları ele alan belgeseller de tavsiye edilmektedir. Exit Through The Gıft Shop, Finding Vivian Maier, Leonardo: The Works ve Ai Weiwei: Never Sorry ise diğer önerilerimiz arasındadır.

En İyi 10 Sanat Belgeseli
0

Sadece sanata ilgi duyanların değil yediden yetmişe herkesin hayranlık izlediği sanat belgeseli günümüzde daha fazla dikkat çekmeye başlamıştır. Herkesin hayranlıkla izleyeceği en iyi 10 sanat belgeseli bir araya getirdik.

En İyi Sanat Belgeselleri

Belgeseller, gerçek olayları kurgulamadan seyircilerin önüne tüm çıplaklığıyla yansıttığı ve yaşanan olaylara izleyiciyi de her şeyiyle şahit tuttuğu için oldukça sevilen yapımlardır. Her bir belgesel sizlere yeni şeyler öğretebilir bilmediğiniz birçok şeye sizlere tanıklık ettirebilir.

Bugüne kadar çekilmiş birçok muhteşem belgesel bulunmaktadır. Birçoğu Oscar’a aday olan belgesellerin her birinde gerçek yaşanmış olayları konu olarak işlediğinden etkilenmemek elde değil. Hayretle izleyeceğiniz yüzlerce belgesel yapım bulunmaktadır. Kimi belgesellerin yapım yılı çok eski olsa bile hala daha aynı heyecan ve merak duygusuyla izlenmektedir.

En İyi 10 Sanat Belgeseli
En İyi 10 Sanat Belgeseli

Belgeseller işlemiş oldukları konulara göre alt kategorilere ayrılmaktadır. Kişilerin yaşamlarını anlatan belgeseller biyografik belgesel, vahşi yaşamı anlatan belgeseller doğa belgeselleri vb. olarak adlandırılırken sanatı ve sanat dallarını içeren belgesellerin hepsi sanat belgeseli olarak tanımlanmaktadır.

Bu yazıya sanat üzerine işlenen en iyi konulu belgeselleri dahil etmeye çalıştık.

Sanat Belgeseli Önerileri

İzlerken sizleri oldukça etkileyecek yapımlar arasından merakla izleyeceğiniz en iyi 10 sanat belgeseli bir araya getirdik. İzledikten sonra pişman olmayacağınız muazzam sanat belgesel önerileri!

1.      Abstract: The Art of Design

Sanat belgeselleri arasında ilk göze çarpan yapımlardan bir tanesi Abstract: The Art Of Design olmaktadır. Bu belgesel ilk olarak 2017 yılında yayınlanmış olup son bölümü de 2019 yılında seyircisiyle buluşmuştur. Yönetmenliğini Scott Dadich’in yaptığı belgesel 14 muhteşem bölümden oluşmaktadır.

Her bir bölümde alanında oldukça başarılı olan tasarımcıların hayatlarını, işlerini, yaşadıkları zorlukları ve dahasını ele almaktadır. Gerçek yaşanmış hikayelerden herkesin kendisine pay çıkaracağı ve oldukça etkileneceği bu yapım hafızalardan uzun süre çıkmayacak.

2.      78/52

Oldukça çarpıcı bir konuyu ele alan muhteşem sanat belgeseli 78/52 izleyenlerin ayağına, gelmiş geçmiş en sarsıcı film içeriğinden biri olan Sapık filminden duş perdesi sahnesini getiriyor. Alexandre O. Philippe’n yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı 78/52 en iyi sanat belgeselleri arasında yerini koruyor.

2017 yılında yayınlanan bu belgesel isminde yer alan 78/52 sayıları ise 78 sayısı farklı açıdan yapılan çekimleri, 52 sayısı da kesimleri simgeliyor. Belgesel oldukça çarpıcı ve sarsıcı olarak hafızalarda yer edinen duş sahnesinde yapılan tüm görüntüleri bizlerle paylaşıyor.

3.      Marian Abramovic: The Artıst İs Present

2012 yılında yayınlanmış olan bu sanat belgeselinin yönetmenliğini Matthew Akers’in yapmıştır. Bu belgeselde birçok kişinin aklında kalan Ryhtm-0 performansı ile dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başaran ve her bir gösterisi ile insanı oldukça sarsan ünlü vücut performans sanatçısı Marian Abramovic’in sahneye hazırlanırken ki halleri sergilenmektedir.

En iyi sanat belgeselleri içinde yer alacak kalitede olan bu belgeseli biz de en iyi 10 sanat belgeseli listesine dahil ettik.

4.      The Noıse Of Caıro

Kahire’nin Gürültüsü olarak çevrilen bu sanat belgeseli Kahire’de darbe ile Mübarek’in indirilmesinden sonra gelişen hayatı ve insanların hayatlarının hangi yönde geliştiğini ele alıyor. 2012 yılında yayınlanan bu belgeselin yönetmenliğini Heiko Lange yapmıştır.

5.      Genghis Blues

En iyi sanat belgeselleri içinde yer almayı hak eden Genghis Blues 1999 yılı yapımı olup yönetmenliğini Roko Belic yapmıştır. Ödüllü sanat belgesel filmi olan Genghis Blues’ta gözleri görmeyen Paul Pena bir gün radyoda duyduğu sesten oldukça fazla etkilenir ve duygularına hakim olamayan Paul Pena Tuva’ya doğru yola çıkar. Oscar’a aday olan belgesel izleyenleri derinden etkileyen bir yapıt.

6.      War Dance

War Dance, 2007 yılında yayınlanmış ve yönetmen koltuğunda Sean Fine ile Andrea Nix’in oturmuş olduğu, sanat belgeselleri içerisinde konusu en farklı olanlardan bir tanesidir. Çünkü War Dance belgeseli Afrika Uganda’da açlık ve sefalet içerisinde yaşayan üç çocuğun zorlu hayatını seyirciye tüm gerçekliğiyle yansıtırken diğer yandan köyde yapılan dans yarışmalarında hissedilen heyecanı ve yaşanılanları anlatıyor.

Ödüllere doymayan bu belgesel en iyi sanat belgeselleri arasında yer almaktadır.

7.      Exıt Through The Gıft Shop

Üç farklı ödüle sahip olan 2010 yılı yapımı belgeselin yönetmenliğini Banksy yapmıştır. Belgeselde Los Angeles’ta yaşamını göçmen olarak sürdüren Fransız adam Thierry Guetta’nın hayatına dikkat çekiyor. Thierry Guetta’nın sokak sanatına duyduğu ilgiyi anlatan film izleyenleri sanatın çok farklı yerlerine götürüyor.

8.      Finding Vivian Maier

Yönetmenliğini John Maloof ve Charlie Siskel’in yapmış olduğu belgesel 2014 yılında yayınlanmıştır. En iyi 10 sanat belgeseli içinde yer alan filmde Fransız ve Amerikalı olan temizlikçilik yapan ünlü fotoğrafçı Vivian Maier’in hayatına ışık tutulmaktadır.

9.      Leonardo: The Works

En iyi sanat belgeselleri arasında 2019 yılında yayınlanan filmin yönetmen koltuğunda Phil Grabsky oturmuştur. Belgesel, Leonardo Da Vinci’nin tabloları ve çizimlerindeki eşsizliği sergileyen muhteşem görüntüler barındırmaktadır. Özellikle resim sanatına ilgi duyanların bayılacağı bir belgesel olduğunu söylemeliyiz.

10.   Ai Weiwei: Never Sorry

2012 yılında yayınlanan belgeselin yönetmenliğini Alison Klayman yapmıştır. Birçok ödül alan belgeselde ünlü aktivist sanatçı Ai weiwei’nin sanatı ile hükümetin arasındaki mücadeleyi gözler önüne seriyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir