İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnceleme

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi Dönem Filmi

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi Dönem Filmi
+ - 0

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, 2019 yapımı Fransız dram filmidir. Céline Sciamma tarafından yönetilen Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, bir dönem filmi olup hem dram hem de tutkuyu beraber yansıtmıştır. Noémie Merlant ve Adèle Haenel’in başrolde olduğu film, Cannes’da çok beğenilmiş ve konuşulmuştur. Alev Almış Bir Kızın Portresi yorum bakımından eleştirmenler tarafından tam puan almıştır.

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi Özeti

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi özet olarak, 18. Yüzyılda geçen bir dönem filmi olur. Bir ressam ve modelin aşkını anlatır. Büyük Britanya’da izole bir hayat yaşayan Marianne bir ressamdır ve manastırdan yeni çıkan evlenmek üzere olan Héloïse ile aralarında geçen ilişki anlatılır. Marianne’dan Heloise’nin portresini çizmesi istenir.

Bu portre çiziminde tek şart vardır. Marianne portreyi çizerken Héloïse’ın bilmemesini ve ondan gizli çizmesi istenir. Böylesi bir şart gereği Marianne, gelin adayı Héloïse’ı gözlemlemek ile işe başlar ve zaman içinde onunla yakınlaşır. Alev Almış Bir Kızın Portresi izle ile bu güzel dönem filmi internet üzerinden izlenebilir.

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi Konusu

On sekizinci yüzyılın sonunda geçen hikâyede resim dersleri veren genç bir ressam olan Marianne’ye öğrencilerinden biri “Alev Almış Genç Bir Kızın Portresi” tablosunu sorar. Bu soru sonrasında Marianne geçmişe gider.

Marianne seneler önce Britanya’ya gider ve tenha bir adada yaşamaya başlar. Burada izole bir hayat yaşamayı tercih etmişken bir asilzade ile evlenecek olan genç kadın Héloïse’in portresini Marianne tarafından çizilmesi istenir. Héloïse evlenmek istemediği için ressamın karşısında poz vermeyi reddeder bu neden ile önceki ressam portreyi tamamlayamadığı için portrenin gizliden çizilmesi gerekir.

Portreyi çizebilmesi Marianne’nın Héloïse’i gözlemlemesi ve incelemesi gerekir bu neden ile sanki işe alınmış biri gibi davranır ve ressam olduğunu gizler. Heloise, günlük yürüyüşlerine çıkarken Marianne’de kendisine eşlik eder. Her yürüyüşe çıkarken Heloise’nin yüzünü ezberlemeye çalışır ve mimiklerini takip eder.

Gündüz bu şekilde Heloise’ye eşlik ederek onun yüzünü ezberlemeye çalışır, geceleri de aklında kalanları portreye aktarır. Yürüyüşler sonucunda ezberlenen her mimik portreye aktarılır ve portre biter; ancak Marianne Heloise’e daha fazla yalan söylemek istemediği ressam olduğunu söyler ve yaptığı çizimi Heloise’ye gösterir.

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi Dönem Filmi
Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi Dönem Filmi

Heloise, bu durum karşısında hem sinirlenir hem de üzülür. Çizimi de serçe eleştirir. Portrenin kendisini de Marianne’yi de anlatmadığını söyler. Bu eleştiri üzerine Marianne çizimini yok edip yeni çizim yapabilmek için Heloise’nin annesinden daha fazla zaman ister. Verilen süre boyunca anne İtalya’da bulunur ve Heloise de portre için poz vermeyi kabul eder.

Geçirilen zaman boyunca iki kadın arasında oluşan bağ daha güçlenir. Beraber daha çok zaman geçiren ikili birlikte kitap okumaya ve oyun oynamaya başlar. Birlikte oldukları başka bir yerde tüm kadınlar ateş başında şarkı söyler ve dans eder. Şarkı esnasında ikili birbirine bakarken Heloise’nın eteği tutuşmaya başlar.

Bu olayın ertesi gününde Marianne ve Héloïse yine yürüyüşe çıkar. Bu yürüyüş esnasında ilk defa öpüşürler ve aynı günün gecesi sevişirler. Zaman içinde aralarındaki ilişki daha tutkulu hale gelir. Bu tutku ve romantizm Heloise’nın annesinin dönüşüne kadar sürer. Marianne hep birbirlerinin hatırlamaları için Heloise’nin portresini bitirip teslim eder.

Annesinin dönüşü ile ayrılma vakti gelir. Heloise hiç evlenmek istemediği halde istemediği bir evlilik yapmak zorundadır. Marianne evden gitmek zorunda kaldığında Héloïse kendisine arkanı dön der. Marianne arkasını döndüğünde Heloise’i bir gelinliğin içinde görür ve hep korktuğu manzara ile karşılaşır.

İkili ayrılmalarından sonra Marianne, Heloise’i iki defa daha görür. İlk karşılaşma resim sergisinde ikincisi de konserde gerçekleşir. Günümüzde dahi erkekler kadınlardan hep bir adım önde hayata başlar. Geçmiş yüzyıllarda da yapıtları, eserleri ve başarıları unutulan kadın ressamların hayatından etkilenen yönetmen Céline Sciamma’yı Tomboy filmini yönetmek ve Kabakçığın Hayatı senaryosunu yazması ile hatırlanır. 

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi başlıca oyuncuları; Marianne rolünde Noémie Merlant, Heloise rolünde Adèle Haenel ve Kont rolünde Valeria Golino bulunur. Hem dram hem de romantizmi içine sığdıran filmin ayrıca dönem filmi olması da ayrı bir etki yaratır. Dönem filminden hoşlanan sinemaseverler, filmi Alev Almış Genç bir Kızın Portresi Türkçe Dublaj izle seçeneği ile rahatlıkla izleyebilir.

Editör Önerisi: Belgesel izlemeyi sevenler için bir önerimiz var! En İyi 10 Sanat Belgeseli

Yorum Yap