1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? Motosiklet Ehliyeti Fiyatı Ne Kadar?

Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? Motosiklet Ehliyeti Fiyatı Ne Kadar?
0

Yazımızda merak edenler için motosiklet ehliyeti nasıl alınır? Anlatmaya çalışacağız. Otomobil, motor gibi taşıtları kullanmak için ehliyet alınması gerektiğini biliyoruz. Ancak bildiğiniz gibi otomobil ehliyeti 18 yaşından önce alınamıyor. Motor ehliyeti için ise durum böyle değil.

16 yaşını doldurduğunuzda motor ehliyetine başvurabiliyorsunuz. M, B1 ve A1 ehliyeti için geçerli olan bu yaş sınırı sayesinde birçok kişi erken ehliyet sahibi olabiliyor. Ancak tabi ki bu ehliyeti alabilmek için bazı belgeler ve şartlar gerekiyor.

YouTube video

Bu yüzden bizde yazımızda motosiklet ehliyeti almak isteyenler için bu detaylardan bahsetmeye çalışacağız. Şimdi lafı daha fazla uzatmayalım ve motosiklet ehliyetine nasıl sahip olabileceğinizi birlikte öğrenelim.

2021 Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? 2021 Motosiklet Ehliyeti Ne Kadar?

Yazımızın devamında motosiklet ehliyeti nasıl alınır? Sizin için anlatacağız. Ancak ilk olarak motosiklet ehliyeti için nelerin gerekli olduğunu birlikte öğrenelim.

Motosiklet Ehliyeti İçin Gerekli Belgeler 2021

Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? Motosiklet Ehliyeti Fiyatı Ne Kadar?
Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? Motosiklet Ehliyeti Fiyatı Ne Kadar?

Tüm motorlu taşıt ehliyetlerinde olduğu gibi motosiklet ehliyeti alabilmeniz için sizden bazı belgeleri hazırlamanız ve başvurunuzda teslim etmeniz beklenmektedir. Tüm bu belgeleri hazırlayarak motosiklet ehliyet kursu için kayıt yaptırdığınız okula teslim etmeniz gerekmektedir.

 • Diploma veya öğrenci belgesi
 • Aile hekiminden alınan sağlık raporu
 • Adli sicil kaydı (e-Devlet üzerinden alınabilir)
 • Kimlik fotokopisi
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan sürücü kursunun istediği sayıda biyometrik fotoğraf
 • Varsa sahip olunan sürücü belgelerinin fotokopileri
 • 18 yaşından küçük olanlar için veli veya vasinin vereceği muvafakatname

Motosiklet ehliyeti nasıl alınır? Kısmından önce gerekli belgeler bu şekilde oluşuyor. Şimdi de kısaca motosiklet ehliyeti için gerekli şartlara göz atalım.

Güncel Motosiklet Ehliyeti Alma Şartları 2021

 • A sınıfı ehliyet için en az 24 yaşında olmak veya 2 yıllık A2 sınıf ehliyete sahip olmak
 • A1, M ve B1 sınıf ehliyet almak isteyenlerin en az 16 yaşını doldurmuş olmaları
 • A2 sınıf ehliyet almak isteyenler için en az 18 yaşını doldurmuş olma şartı
 • En az ilkokul mezuniyet şartı

2021 Motosiklet Ehliyeti Alma İşlemleri Güncel

Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? Motosiklet Ehliyeti Fiyatı Ne Kadar?
Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? Motosiklet Ehliyeti Fiyatı Ne Kadar?

Yazımızın bu kısmında motosiklet ehliyeti nasıl alınır? Adım adım anlatacağız. Ancak aşağıdaki adımlara geçmeden önce anlatımımızın tüm motosiklet ehliyet sınıflarına göre olacağını belirtelim. Yani hangi motosiklet ehliyetini alacak olursanız olun yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Ayrıca 18 yaşından küçükseniz veli veya vasinizin vereceği muvafakatname belgesini hazırlamanız gerektiğini hatırlatalım.

Son olarak 18 yaşından küçüklerin sadece M, B1 ve A1 motosiklet ehliyetine başvurabildiğini tekrar belirtmemizde fayda var. 16 yaşını doldurduysanız ve bu ehliyet sınıflarından birisini alacaksanız motosiklet ehliyeti nasıl alınır? hususundaki açıklamalarımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 • İlk olarak başvuracağınız sürücü kursuna gitmeniz gerekiyor. Daha sonra sürücü kursunuzun yönlendirmesiyle gerekli belgeleri hazırlayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.
 • Başvurunuzun ardından kursunuz sizi ilk olarak teorik sınav için eğitimden geçirecektir. Teorik sınav eğitimi bittikten sonra belirli tarihlerde olan teorik sınava girersiniz. Bu sınavdan 70 ve üzeri aldığınız takdirde diğer adımlara devam edebilirsiniz. Eğer 70’in altında puan alırsanız diğer sınav tarihini beklemeniz gerekiyor.
 • Teorik sınavın ardından motosiklet ehliyeti nasıl alınır? Merak ettiğinizi biliyoruz. Bu adımdan sonra direksiyon eğitimlerine başlarsınız. Daha sonra belirlenen tarihlerde direksiyon sınavına girersiniz. Motorsiklet ehliyetine sahip olabilmeniz için bu sınavı mutlaka geçmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sınavdan kalırsanız direksiyon sınav ücretini tekrar yatırarak diğer direksiyon sınav tarihlerini beklemeniz gerekiyor.
 • Tüm bu sınavlardan başarılı olduktan bir süre sonra kursunuzdan sertifikanızı alırsınız. Daha sonra alacağınız ehliyetin harçlarını banka şubelerinden veya İnteraktif Vergi Dairesi web sitesinden yatırabilirsiniz.
 • Ehliyetin harçlarını yatırdıktan sonra yatırdığınız ücretlerin dekontları ve ehliyet sertifikanız ile birlikte nüfus müdürlüğüne gitmelisiniz. Nüfus müdürlüğüne gitmeden önce randevu almanız daha doğru olacaktır. Nüfus müdürlüğünden başvuru işlemlerinizi tamamlamanızın ardından ehliyetiniz adresinize teslim edilmektedir.

Motosiklet Ehliyeti Ne Kadar? Güncel Motosiklet Ehliyet Fiyatları 2021

Bir önce ki kısımda motosiklet ehliyeti nasıl alınır? Anlatmaya çalıştık. Şimdi ise son olarak ehliyetin ücretlerinden bahsetmek istiyoruz. 2021 motosiklet ehliyeti fiyatları aşağıdaki gibi olup bu ücretlerin dışında özel kurs ücreti de ödemeniz gereklidir.

2021 Motosiklet Ehliyeti Fiyatları Güncel

 • A1, A2, A sınıfı harç ücretleri (toplam): 543 TL
 • Teorik sınav ücreti: 100 TL
 • Direksiyon sınav ücreti: 130 TL

Editör Önerisi: 12 Soruda E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Hosting Seçimi İçin Öneriler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir