1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Psikoteknik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Psikoteknik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?
0

Psikoteknik belgesi ticari araç sürücülerinin merakla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Bu sebepten dolayı bu belgenin ne anlama geldiğini, nasıl olduğunu ve alınırken hangi aşamalara tabi tutulacaklarını araştıran sürücüler ücretler hakkında da araştırma yapmaktadır.

Psikoteknik-belgesi (6)

Tıpkı SRC belgesi gibi alınması son yıllarda zorunlu tutulan belge sürücülerin stresli anlarında yük ve insan taşırken hangi tepkileri verdiği göz önünde bulundurularak verilmektedir.

Psikoteknik-belgesi (5)

Bu belgeyi hak kazanamayan insanların ticari sürüş yapması yasaklandığı gibi bu belge olmadan yapılan sürüşlerinde ortaya çıktığı zaman trafik cezası ya da trafikten men etme gibi uygulamalara tabi tutulacağı yetkililer tarafından lanse edilmektedir. Siz de bu belgeyi nasıl alacağınızı merak edenlerdenseniz hemen yazımızın devamına göz atarak kolay bir şekilde belgeye nasıl sahip olacağınızı öğrenebilirsiniz.

Psikoteknik Belgesi Nedir?

Psikoteknik belgesi nedir? Sorusuyla başlamak gerekirse ticari sürüş yapan insanların yük ve insan taşırken trafikte ki motor becerileri ve psikolojik durumlarının ne kadar yeterli olduğu göz önüne alınarak sürücülere verilen SRC benzeri bir onay belgesidir diyebiliriz. Sağlıklı bir yolculuk olabilmesi adına alınması zorunlu görülen bu belge aynı zamanda 5 yılda bir de yenilenmek zorundadır.

Psikoteknik-belgesi (4)

Bu testle sürücülerin psikolojik ve bedensel ölçümleri, devletin ve sağlık bakanlığının uygun gördüğü cihazlar eşliğinde yapılmaktadır. Bu işlem yapılırken yanınızda gözlemci psikolog bulunmakta ve işlem onayınızı verdiği takdirde 30 gün içerisinde uzman bir psikiyatriste de bu belgeyi e- imza olacak şekilde onaylattırmanız gerekmektedir. Bu işlemi 30 gün içerisinde gerçekleştirmezseniz testi yeniden yaptırmanız gerekmektedir.

Psikoteknik Belgesi Nedir, Zorunlu Mu?

Psikoteknik belgenin zorunluluğu da sürücüler tarafından merak edilmektedir. 2021 yılının Haziran ayından itibaren geçerli olan bu belge sürücülerde bulunmadığı takdirde cezai işlem uygulandığı gibi zamanla trafikten men etme durumları ile de karşı karşıya kalabilmelerine neden olmaktadır. 4925 sayılı karayolu taşıma yönetmeliğinin 34. Maddesi E bendine göre alınması artık zorunlu görülen belgeler arasında yer almaktadır.

Psikoteknik-belgesi (3)

Taksi şoförlerinin, kamyon- tır sürücülerinin, öğrenci servisi – personel servisi sürücülerinin, toplu taşıma sürücülerinin ve her türlü ticari taşıma şoförlerinin alması zorunlu olarak tutulan bu belge testi geçen herkese kolaylıkla verilmektedir.

Psikoteknik-belgesi (2)

Bu sebepten dolayı da bu işlerle uğraşan şoförler psikoteknik belgesi fiyatı 2022 yılında ne oldu diye merak etmektedir.  180 TL ile 250 TL arasında değişen bu belgeler devletin onay verdiği bazı kurumlarda yapılmaktadır. Bu kurumların kendi ödeme planlarına göre fiyatlarda değişkenlik olabilmektedir.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Psikoteknik belgesi nasıl alınır? Sorusunu da yanıtlamak gerekirse devletin işlem onayı verdiği kurumlara kayıt oluşturarak yaklaşık 1 saat süren bir simülatör eğitime girmeniz istenmektedir. Bu eğitimde görsel algı düzeyiniz, görsel bellek düzeyiniz, el-ayak koordinasyon beceriniz, refleksleriniz ve dikkat dereceniz ölçümlenmekte trafikte psikolojik olarak yolcu taşıyabilme yetinize bakılmaktadır.

Psikoteknik-belgesi (1)

Sağlık bakanlığının onay verdiği simülatör sonucunda yaklaşık 1 saat içerisinde teste göre gözlemci psikolog işleminizi onaylamaktadır. Birebir katılım ve uykusuzluk sorunu çekmemek eğitimin en önemli kriterleri arasında yer almaktadır. Mutlaka bu sınava uykusuz kalmadan girmeniz önerilmektedir.

Psikoteknik-belgesi (20)

Gözlemci psikoloğunuz bu testi başarıyla geçtiğinize karar verdikten sonra uzman bir psikiyatriste giderek belgenin e-imza eşliğinde onaylanmasını talep etmeniz gerekmektedir. Uzman psikiyatrist bu belgeyi onaylamadığı müddetçe simülatör eğitimine tekrar girmeniz gerekmektedir. Girdiğiniz eğitim belgesinin süresi 30 gündür. Bu süre dolmadan uzman bir psikiyatristten randevu alarak bu işlemi onaylatmanızı öneririz.

Psikoteknik Belgesi Sorgulama

Psikoteknik belgesi süresi de sürücülerin aklını karıştıran konular arasında yer almaktadır. 5 yılda bir değiştirilmesi zorunlu tutulan belge sürücülerin yıpranma durumlarına göre trafiğe çıkma durumlarının değişebileceğini ön gördüklerinden dolayı her 5 yıla bir şoförlük işinde çalıştıkları müddetçe psikoteknik belgesi yenileme işlemini zorunlu kılmışlardır.

Psikoteknik-belgesi (19)

Bu belgeyi E- devlet sisteminizden rahatlıkla sorgulatarak görebilirsiniz. E- devlet uygulamasından e- imzalı psikoteknik değerlendirme raporu sorgulama kısmına giriş yaparak belgenizin geçerlilik sürecini takip edebilirsiniz.

Psikoteknik Belgesi E-Devlet

Psikoteknik-belgesi (18

Trafikte devamlı bu belgeyi yanımızda mı taşımamız gerekiyor diye merak eden şoförleri bilgilendirmemiz gerekirse E- devlet üzerinden kolaylıkla görebileceğiniz bir belge olduğundan dolayı yanınızda taşımanıza gerek kalmamakta trafik polisleri sorguladığında direkt E- devlet uzantısından psikoteknik belgesi sayfasına girerek belgenizi gösterebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir