1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Az Maaşla Çalışan Ücretli Öğretmenlerin Evden Yapabileceği Ek İşler (11 Öneri)

Az Maaşla Çalışan Ücretli Öğretmenlerin Evden Yapabileceği Ek İşler (11 Öneri)
0

Öğretmenliğin kadrolu, sözleşmeli ve ücretli olarak kademelere ayrıldığı son yıllarda,  piramidin en alt katında bulunan ücretli öğretmenlerin evden yapabileceği ek işler merak konusu olmaya başlamıştır. Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerden farklı bir iş yapmamalarına rağmen, girdiği ders saati başına ücret ödenen pek çok ücretli öğretmen, ek gelir kapısı aramaktadır. Hem özlük hakları hem de ücretleri eksik olan ücretli öğretmenler için evden rahatlıkla yapılabilecek ek işler bulunmaktadır.

Ücretli Öğretmenlerin Evden Yapabileceği Ek İşler Nelerdir?

Ücretli Öğretmenlerin Evden Yapabileceği Ek İşler
Ücretli Öğretmenlerin Evden Yapabileceği Ek İşler

Ücretli öğretmenlerin evden yapabileceği ek işler için yalnızca bilgisayar ve internetin olması yeterlidir. Eğitimleri ve bilgi birikimleri sayesinde rahatlıkla ek gelir elde edebilecek olan ücretli öğretmenler, okuldan arta kalan zamanlarda bilgileriyle kazanmaya devam edebilirler. Yetenekleri, ilgi alanları ve uzmanlık alanlarını kullanabilmek hatta geliştirebilmek için oldukça uygun iş imkânları vardır.  

Bilgilerini Kazanca Dönüştürmek İsteyen Ücretli Öğretmenlerin Evden Yapabileceği Ek İşler

Her ücretli öğretmenin aldığı ücret değişken olsa da aylık ortalama 1500-2000 TL ücret almaktadırlar. Bu nedenle atama beklerken işsiz kalmamak ve meslekte pas tutmamak amacıyla ücretli öğretmenlik yapmak durumunda kalan öğretmenler, ek gelir arayışına girmektedir. İşte okuldan arta kalan zamanlarında, bilgilerini kazanca dönüştürmek isteyen ücretli öğretmenlerin evden yapabileceği ek işler!

1.     Makale Yazarlığı Yapmak

Ücretli Öğretmenlerin Evden Yapabileceği Ek İşler

Az maaşla çalışan ücretli öğretmenler için en uygun ve güzel gelir elde edebilecekleri işlerden biri makale yazarlığıdır. Makale yazarlığı yaparak aylık net bir ücret kazanılmamaktadır. Ancak ne kadar çok makale yazılırsa o kadar para kazanma imkânı vardır. Üretkenlikle doğru orantılı olan bu iş, bilgisiyle kazanmak isteyen tüm ücretli öğretmenlerin evden yapabileceği ek işler arasında en fazla gelir getirenler arasındadır.

Hali hazırda KPSS sürecinde çalışkanlıkta tecrübe kazanmış istikrarlı ücretli öğretmenlerin, rahatlıkla yapabileceği makale yazarlığı, oldukça fazla tercih edilen ek işler arasındadır.

2.     Metin Düzenleme – Redaksiyon Yapmak

Özellikle Türkçe Öğretmenliği mezunu ücretli öğretmenler için rahatlıkla yapılabilecek ek işlerden biri de metin düzenleme işidir. Bununla ilgili pek çok site bulunmaktadır. Bu sitelere üye olarak hazır metinlerdeki yazım ve imlâ yanlışları, noktalama işaretleri hataları, proje veya tezleri kılavuza göre düzenleme gibi işler yaparak ek gelir elde etmek mümkün. Ücretli öğretmenlerin evden yapabileceği ek işler arasında en uygun olanlarından biri olan metin düzenleme redaksiyon işi, yine sıkça tercih dilen ek gelir getiren işler arasındadır.

Bu konuda kendine güvenenler için oldukça fazla redaksiyon seçenekleri bulunmaktadır. Akademik redaksiyon, tez düzenleme, web sitesi redaksiyonu, İngilizce redaksiyon gibi türlerde metin düzenleme işi yapabilir, kolaylıkla evden internet üzerinden ek gelir elde edebilirsiniz.

3.     Podcast Yayını Yapmak

Ücretli Öğretmenlerin Evden Yapabileceği Ek İşler

Ülkemizde henüz yeni yeni popüler olmaya başlayan podcast yayıncılığına bir nevi sesli blog oluşturma da denebilir. Başlangıç için mikrofon, pop filtresi ve kulaklık gibi belli bir ekipmana ihtiyaç duyulacak olan podcast yayıncılığı için bir miktar para harcamak gerekebilir. Daha sonra dinlenme sayısı ve hedef kitle arttıkça ekipman kalitesinin de artırılması gerekliliği kaçınılmazdır. Podcast kayıtları yapıldıktan sonra bu işin en popüler olduğu Spotify ve iTunes gibi sosyal mecralarda paylaşımlarınızı yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

4.     Web Sitesi Editörlüğü Yapmak

Yazı dili ve edebi yönünün kuvvetli olduğunu düşünen ücretli öğretmenlerin evden yapabileceği ek işler arasında ilk akıllara gelenlerden biri de web sitesi editörlüğüdür. Günümüz teknoloji çağında, internetin yaygın kullanılmasıyla beraber, web sitelerinin editör ihtiyaçları da artmıştır.

Okuldan arta kalan zamanlarda evden bilgisayar üzerinden rahatlıkla yapılabilecek olan web sitesi editörlüğü için verimli bir çalışma stiline ihtiyaç duyulmaktadır. Web sitesinde geçirilen saate göre aylık gelirde değişiklik görülmektedir. Web sitesinin günlük akışını kontrol etmek, içerikleri takip etmek ve kaliteli içerikler yayınlanmasını sağlamak başlıca görevler arasındadır.

5.     İngilizce/ Osmanlıca Çeviri Yapmak

Özellikle İngilizce Öğretmenliği ve İngiliz Dili ve Edebiyatı ya da Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih bölümü mezunu ücretli öğretmenlerin evden yapabileceği ek işler arasında en uygun olanlardan biri de çevirmenliktir. İngilizce çevirilerde ya da Osmanlıca transkripsiyonlarda başarılı olabileceğini düşünen ücretli öğretmenlerin çoğu, çevirmenlik yaparak ek gelir elde etmektedir. Bununla ilgili internetten iş ilanlarına başvurabilir, ilgili sitelere üyelik oluşturabilir ya da sosyal medya ve blog sayfanız üzerinden reklamınızı yapabilirsiniz.

İngilizce çeviri yapabilecek olanlar, online çeviri şirketlerinden birinde çalışarak birtakım projelerde yer alabilir ve çevirilerden para kazanabilir. Osmanlıca transkripsiyonlar için de pek çok farklı site bulunmaktadır. Osmanlıca arşiv belgeleri okutmak, kontrol ettirmek isteyenler, ödev veya biyografi hazırlatmak isteyenler için bu sitelerde çalışarak talepleri karşılayabilir, ek kazanç elde edebilirsiniz.

6.     Online Özel Ders Vermek

Ücretli Öğretmenlerin Evden Yapabileceği Ek İşler

Online eğitimin popüler olmaya başladığı son yıllarda, en çok ihtiyaç duyulan alanlardan biri de online özel derslerdir. Bununla ilgili internette oldukça fazla mecra vardır. Dilerseniz Youtube üzerinden sınav odaklı ya da alan dersleri ile ilgili videolar paylaşabilir izlenme oranınıza göre kanalınızı büyüterek para kazanabilirsiniz, dilerseniz internetteki özel ders ilânlarına başvurabilirsiniz.

Bir diğer seçenek de UDEMY gibi platformlarda video dersleri çekerek eğitim paketleri hazırlamak ve satışa çıkarmaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus hedef kitlenizi belirleyebilmek ve geniş rekabet ağı olan bu platformlarda ön plana çıkabilmektir. Pedagojik Formasyonu olan, Eğitim Fakültesi mezunu, materyal tasarımı hakkında yeterli bilgiye sahip ücretli öğretmenlerin evden yapabileceği ek işler arasında kolaylıkla ön plana çıkabileceği ve ek gelir elde edebileceği işler arasındadır.

7.     Astroloji Danışmanlığı Yapmak

Alan bilgisiyle ek gelir elde etmek istemeyen ücretli öğretmenlerin evden yapabileceği ek işler arasında, ilgi ve yetenekler doğrultusunda yapılacak en uygun işlerden biri astroloji danışmanlığı yapmaktır. Günümüzde gittikçe popüler olmaya başlayan ve bu nedenle fazlaca ihtiyaç duyulan astrolojik danışmanlık, oldukça güzel gelir getiren işler arasındadır. Ancak bu işi yapmak isteyenlerin ilk olarak belirli bir ücret karşılığında sertifika alması gerekmektedir. Kursa kayıt olduktan sonra aldığınız astroloji eğitimi ile rahatlıkla danışmanlık verebilirsiniz.

Elbette sertifikanızı aldıktan sonra ilk iş olarak müşteri kitlenizi oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için de sosyal medya üzerinden reklamınızı yaparak müşterilerinizi çekebilirsiniz.

8.     Bilişim Danışmanlığı Yapmak

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte artması beklenen, Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği atamalarında kontenjan sayılarının gitgide azaldığını görülmektedir. Bu nedenle Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri, alanlarında ya da alanlarının dışında ücretli öğretmenlik yapmaktadır. Hâl böyle olunca ücretli öğretmenlerin evden yapabileceği ek işler arasında en fazla dikkat çekenlerden biri de bilişim danışmanlığıdır.

Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin bu alanda yapabileceği pek çok iş imkânı bulunmaktadır.  Blog danışmanlığı, online bilgisayar eğitmenliği, eBay veya Amazon Danışmanlığı, web sitesi tasarımı yapmak bunlardan bazılarıdır.

9.     E-kitap Yazmak

Ücretli Öğretmenlerin Evden Yapabileceği Ek İşler

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte e-kitaplar da hayatımıza girmeye başlamıştır. Özellikle cep telefonu ve tabletlerin elimizden düşmediği son zamanlarda, e-kitaplar da oldukça fazla rağbet görmeye başlamıştır. Bu nedenle farklı bir iş sahası açılmış, e-kitap yazarlarına ihtiyaç duyulmaya başlamıştır. Az maaşla çalışan ücretli öğretmenlerin evden yapabileceği ek işler arasında sıklıkla tercih edilen e-kitap yazarlığı, oldukça uygun iş imkânlarından biridir.

Google Play, İyzico ve Paytr gibi sitelere üye olarak hazırladığınız e-kitaplarınızı satışa sunabilirsiniz. Güzel ve ilgi çekici bir konu belirleyerek, uygun kapak görseliyle destekleyerek, satışa sunacağınız fiyatı doğru belirleyerek ve reklamınızı iyi yaparak ek gelir elde edebilirsiniz.

10.  Soru Bankası Hazırlamak

Pek çok öğretmenin uzun yıllardan beri yapmış olduğu soru bankası hazırlama işi, ücretli öğretmenlerin evden yapabileceği ek işler arasındadır. Ek gelire en çok ihtiyaç duyan ücretli öğretmenler, doğru tekniklerle ve ihtiyaca uygun soru bankaları hazırlayıp yayınevlerine satarak ek gelir elde edebilir. Bir diğer seçenek de hazırlanan soruların satılabileceği web sitelerine üye olmaktır. Dilerseniz test hazırlayarak dilerseniz deneme ya da kapsamlı soru bankası hazırlayarak bu siteler üzerinden yayınevlerinin satın almasını sağlayabilirsiniz.

11.  Online Vücut Geliştirme ve Fitness Eğitmenliği Yapmak

Ücretli öğretmenlerin evden yapabileceği ek işler arasında ilk akıllara gelen iş imkânlarından biri de Vücut Geliştirme ve Fitness Eğitmenliğidir. Ancak burada bilinmesi gereken önemli bir ayrıntı, bu eğitimi yalnızca Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları bölümleri ve Spor Bilimleri Fakülteleri mezunlarının verebiliyor olmasıdır.

Eğitim, evden çalışmak isteyen ücretli öğretmenlerin online olarak verebileceği şekilde ayarlanmaktadır. Yaklaşık 2 aylık bir sertifika programı sonrasında bu eğitimi vermeye hak kazanabilir, Online Vücut Geliştirme ve Fitness Eğitmeni olabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir