İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Steam Oyun İade Etme Şartları Nelerdir? Steam Oyun İadesi 2021

Steam Oyun İade Etme Şartları Nelerdir? Steam Oyun İadesi 2021
+ - 0

Steam oyun iade etme konusu birçok kullanıcının merak ettiği bir konudur. Çünkü Steam sanal bir oyun satın alma marketidir. Alınan ürünler de sanal olduğu için steam oyun iadesi olur mu olmaz mı konusu akılları karıştırmaktadır. Steam bu konuda gerekli kolaylığı sağlamakta ve bazı şartlara uyulduğu takdirde oyun iadesini kabul etmektedir.

Yazımızın devamında steam oyun iade etme şartları nelerdir? Steam oyun iadesi nasıl yapılır konularına detaylı şekilde değineceğiz.Yazımızın sonunda ise Steam oyun iadesi hakkında sıça sorulan sorulara ve yanıtlarına yer vereceğiz.

Oyun sektörü günümüzde çok farklı bir noktaya geldi. CD satın alarak bilgisayara oyun yükleme devri son buldu. Artık tüm oyunlar sanal marketlerde satılıyor. Satın alınan oyunlar eskime veya bozulma gibi riskler taşımadan sonsuza kadar sanal kütüphanede saklanabiliyor. Oyunu oynamak isteyen bilgisayarına bu kütüphaneden yüklüyor ve oynuyor. Bilgisayardan oyunu kaldırsa bile sanal kütüphanesinde satın aldığı oyun durmaya devam ediyor.

Eski dönemde CD satın alındığında oyun denenir ve CD bozuksa iade edilirdi. Fakat günümüzde oyunlar online marketlerden satın alındığı için iadenin nasıl yapılacağı merak konusu olmuş durumda. Steam’den alınan bir oyunun iade edilebilmesi için kısıtlı bir zaman dilimi vardır.

Steam Oyun İade Etme Nasıl Yapılır?  

Steam Oyun İade Etme Şartları Nelerdir? Steam Oyun İade Etme

Steam, lisanslı şekilde oyun temin edilen sanal bir markettir. Bu sanal markette herkese hitap eden çeşitli oyunlar vardır. Oyun alacak kişiler oyunların tanıtım videolarını izleyerek, oyun hakkında yazılar okuyarak ya da tavsiyeleri dinleyerek fikir sahibi olmaktalar. Daha sonra oyunu satın alarak bilgisayarlarına kurmaktalar.

Teknoloji her gün gelişiyor ve oyun pazarı da tabii ki! Bazı oyunlar büyük bir hevesle alınsa da istenilen tadı ve zevki vermeyebiliyor. Böyle durumlarda da oyun iade edilmek isteniyor. Fakat Steam oyunu iade almak için bazı şartlar öne sürüyor. Bu şartları yerine getiren kişiler rahatlıkla oyunlarını iade edebiliyor. İşte Steam oyun iade etme şartları;

  • Öncelikle Steam üzerinden satın alınan oyununun satın alınmasının üzerinden en fazla 14 gün geçmiş olması gerekiyor. 14 günden fazla oyun sizde ise maalesef oyunu iade etme hakkınız olmamaktadır.
  • Oyunu satın aldıktan sonra maksimum oynama saati 2 saati geçmemelidir. Eğer satın aldığınız oyunu 2 saatten fazla oynamış iseniz maalesef yine Steam oyun iadesini kabul etmemektedir. Oyunu ne kadar süre oynadığınızı steam hesabınızda görebilirsiniz.
  • Üçüncü ve son şart olarak iade etmek istediğiniz oyunu Steam üzerinden satın almanız gerekmektedir. Aracı bir satıcıdan alınan oyunlar da maalesef Steam tarafından iade olarak kabul edilmemektedir.

Steam Oyun İadesi Nasıl Yapılır?

Steam Oyun İade Etme Şartları Nelerdir? Steam Oyun İade Etme
Steam Oyun İade Etme Şartları Nelerdir? Steam Oyun İade Etme

Steam oyun iade etme şartlarını sağlamanız durumunda iade işlemlerini başlatabilirsiniz. Bunun için Steam hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Karşınıza çıkan ekranın sağ üst kısmında kategoriler göreceksiniz. Burada tüm oyunlarınızın listelendiği “Kütüphane” kategorisi de yer almaktadır. Bu kategoriye girerek tüm oyunlarınızı listeleyin.

Listelenen oyunlar içinde Steam oyun iadesi yapmak istediğiniz oyunu seçin ve tıklayın. Bu işlemin ardından oyuna ait sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfanın sağ kısmında bağlantılar bölümü olacaktır. Bu bölümde “Destek” kısmına tıklamalısınız. Bu adımdan sonra size oyun hakkında yaşadığınız sıkıntıyı öğrenebilmek için bir soru yöneltilecek. Bu soru seçenekler halinde önünüze gelecek. Uygun olan kutucuğu seçerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Steam Oyun İade Etme Şartları Nelerdir? Steam Oyun İade Etme
Steam Oyun İade Etme Şartları Nelerdir? Steam Oyun İade Etme

İlk soruya verdiğiniz cevaba göre yeni bir soru sayfası açılacak. Burada da sorununuzu açıkladıktan sonra iade işlemine devam edebilirsiniz. Oyun hakkında sorunu ilettikten sonra karşınıza çıkan sayfada “iade talebinde bulunmak istiyorum” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Talebinizi oluşturduktan sonra ilgili birimlere gönderi sağlanacaktır. Şartlara uygun olduğunuz takdirde de bakiyeniz Steam Cüzdan hesabınıza eklenecektir.

Steam Oyun İade Etme Süresi

Steam Oyun İade Etme Şartları Nelerdir? Steam Oyun İade Etme
Steam Oyun İade Etme Şartları Nelerdir? Steam Oyun İade Etme

Steam üzerinden satın aldığınız oyunu hangi şartlar altında ve nasıl iade edeceğinizi yukarıdaki bilgiler ile öğrendiniz. Peki, Steam oyun iadesi sonrasında talebimiz kaç gün içinde onaylanır ve para iadesi yapılır? En çok merak edilen konulardan bir tanesi de budur.

Talep oluşturma sonrasında süreç başlamış oluyor. Steam yönetiminde gönderilen talepler 1 haftalık bir incelemenin ardından sonuçlandırılıyor. Eğer talebiniz oyun iadesi şartlarına uygun ise bu sonuçlandırma olumlu şekilde gerçekleşiyor. Ardından da oyunun ücreti ödeme yaptığınız kredi kartına ya da Steam Cüzdanı bakiyesine ekleniyor.

Steam İade Talebi İptal Etme

Steam Oyun İade Etme Şartları Nelerdir? Steam Oyun İade Etme
Steam Oyun İade Etme Şartları Nelerdir? Steam Oyun İade Etme

Oyun iade etme sırasında bazen pişmanlıklar veya hatalar olabiliyor. Oyun iade edecek kişiler yanlışlıkla sevdikleri oyunu iade edebiliyor. Ya da iade talebi oluşturmanın ardından bu taleplerinden dolayı pişman oluyorlar. Bu durumlarda da akıllara acaba steam oyun iade etme talebi iptal edilebilir mi sorusu geliyor. Bu soruya cevap evettir. Yani talebinizi iptal etme şansınız vardır.

Bunun için tabi acele etmeniz gerekiyor. İade talebiniz incelemeye alınmadan iptal etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde her şey için geç olabilir. Bunun için yukarıdaki adımları takip ederek yanlışlıkla iade talebinde bulunduğunuz oyunu bulmalısınız. “Bir iade talebinde bulunmak istiyorum” sekmesine tıklayın ve sayfa yönlendirmesini bekleyin. Açılan sayfada “iade talebini iptal et” bölümünü göreceksiniz. Buraya tıklayarak steam oyun iadesi talebini iptal edebilirsiniz.

Steam Oyun İade Etme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Steam Oyun İade Etme Şartları Nelerdir? Steam Oyun İade Etme

Bu bölümde kullanıcıların sıklıkla sorduğu sorulara kısaca yanıt vermek istiyoruz. Yukarıda her ne kadar detaylı şekilde yanıtlamış olsak da burada da değinmek faydalı olacaktır. Şimdi sıkça sorulan sorulara geçelim.

1- Steam 2 Saatten Fazla Oynanan Oyunu İade Etme Mümkün mü?

Maalesef bu şekilde bir iade mümkün değildir. Bir oyunu iade edebilmeniz için 2 saatten az bir süre oynanmış olması gerekmektedir.

2- Ön Sipariş Edilen Oyunlar İade Edilebilir mi?

Bazı oyunlar bilindiği üzere ön sipariş ile alınmaktadır. Bu şekilde bir alım yapmış iseniz oyun piyasaya çıkmadan önce iade talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca oyun piyasaya çıktıktan sonra yine 2 saat altın oynanma ve maksimum 14 günlük satın alma süresi şartları uyuyorsa iade edebilirsiniz.

3- Steam Kütüphanedeki Oyunu Satma Mümkün mü?

Maalesef böyle bir uygulama mümkün değildir. Oyunlar satın alan kişinin kütüphanesine özeldir ve satışı mümkün değildir.

4- Steam Hediye İade Etme Mümkün mü?

Bazı kullanıcılara arkadaşlarından oyun hediyesi yapılmaktadır. Bu oyunlar kendilerine hitap etmiyor ise oyunu iade etmek isterler. Bu steam oyun iade etme gibi hediye oyun iade etme imkanı da vardır. İade sonrasında oyunun ücreti oyunu hediye eden kişiye teslim edilir.

5- DLC İadesi Mümkün müdür?

Steam üzerinden DLC satın alındığında da iade etmek mümkündür. Oyun iadesinde olduğu gibi satın alınmasının üzerinden maksimum 14 gün geçmiş olmalıdır ve 2 saatten az bir süre oynanmış olmalıdır.

6- Oyun İçi Satın Almalar İade Edilebilir mi?

Valve gibi oyun sağlayıcıların oyunlarını satın alanlar oyun içi satın alımlarına alışkandırlar. Oyun için satın alım gerçekleştirmişseniz, 48 saat geçmemiş, oyunda herhangi bir eşya kullanılmamış veya transfer edilmemiş ise iade edilebilir.

Yorum Yap