1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Kredi Kartınızı İnternet Korsanlarına Karşı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Kredi Kartınızı İnternet Korsanlarına Karşı Nasıl Koruyabilirsiniz?
Kredi Kartınızı İnternet Korsanlarına Karşı Nasıl Koruyabilirsiniz?
0

Kredi kartları, bankacılık ürünlerine dair tüketicilerin en önemli varlıklarından biridir ve son dönemlerde dolandırıcılık olaylarının giderek iyiden iyiye artması nedeniyle ne yazık ki bu varlıkların korunaklı bir halde olma ihtimalleri giderek azalmaktadır. Haliyle bu durum, birçok kredi kartı kullanıcısının çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya olmalarına ve en önemlisi de kredi kartlarını internet korsanlarına karşı koruyamamalarına yol açmıştır.

Her ne kadar kredi kartlarında CVV kodu ile onay alınmadan ödeme yapılamıyor olsa da internet korsanları bu durumu birçok şekilde aşarak, CVV kodu ve SMS onayına ihtiyaç duymadan kredi kartı limitinizi istedikleri gibi kullanabilmektedirler. Özellikle bilinmeyen sitelerden alışveriş yapan tüketiciler, canlı casino siteleri üzerinden kredi kartı bilgilerini paylaşan kullanıcılar gibi yapılan daha birçok hata, kredi kartı bilgilerinin sekteye uğramasına yol açar.

Tüm bu durumlar neticesinde kredi kartınızı korsanlara karşı koruyabileceğiniz birkaç yöntemden bahsetmek ve böylelikle kredi kartı sahibi olmaktan endişe duymamanızı sağlayacak önemli ipuçlarını vermek isteriz.

Sanal Kart Kullanımı

Sanal kart kullanımı, kredi kartları açısından en önemli güvenlik unsurlarından biridir. Sanal kart kullanımı sayesinde herhangi bir alışveriş özelinde sadece belirlediğiniz tutara dair alışveriş yapılabileceği için ilerleyen süreçte bu kartın bilgileri kopyalansa da kartınızdan belirlemiş olduğunuz tutarın dışında alışveirş yapmaları söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle sanal kart kullanımı ile ilgili olarak çok daha özen göstermeniz ve sanal kart kullanımını çok daha yaygın hale getirmeniz en önemli önerilerden biridir.

İnternet Alışverişine Açma veya Kapama

Kredi Kartınızı İnternet Korsanlarına Karşı Nasıl Koruyabilirsiniz?
Kredi Kartınızı İnternet Korsanlarına Karşı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Kredi kartlarınızı sadece yapacağınız online alışverişler özelinde internet alışverişine açmanız da tercih edebileceğiniz seçeneklerden bir diğeridir. Bilindiği üzere mobil bankacılık veya internet bankacılığı ve hatta telefon bankacılığı ile kredi kartlarınızı kolaylıkla internet alışverişine açıp kapatabilirsiniz. Özellikle sanal kartla uğraşmak istemiyorsanız ve sadece kendi kartınızla internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız, bu noktada direkt olarak internet alışverişine açma kapama seçeneğini kullanmanız yeterli olacaktır.

Bilinmeyen, Güvenilir Olmayan Sitelerden Alışveriş Yapmama

Kredi kartınızı bilmediğiniz, daha önce alışveriş yapmadığınız ve kesinlikle güvenilir gelmeyen sitelerde kullanmanaız da önemli seçeneklerden biridir. Çoğu online alışveriş yapılabilen siteler, kredi kartı bilgilerinizi kopyalayıp, bu bilgileri de kötü amaçlı kullanabililer. Bu yüzden mutlaka bilmediğiniz sitelerden, güvenilir olmayan platformlardan ve sorunlu görünen her türlü sanal mecradan kredi kartınızı uzak tutmanız, en önemli tedbirlerden biri olacaktır.

Kredi Kartı Fotoğraflarını Paylaşmama

Kredi kartınızın fotoğraflarını her ne amaçla olursa olsun herhangi bir platformda paylaşmamanız, kredi kartınız için en önemli güvenlik önlemlerinden biridir. Bazı platformlar kredi kartınızı doğrulamanız adına sizden kredi kartınızın ön ve arka yüzünü içeren fotoğraflar isteyebilirler. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken tüm bilgilerinizi o platformlardan silmek ve aynı zamanda o platformlardan uzak durmaktır. Dünya üzerinde hiçbir platform, kredi kartı bilgilerinizin fotoğraflarınızı sizden istememektedir.

Güvenilir Olmayan İşletmelerden Alışveriş Yapmama

Güvenilir olmayan işletmelerde alışveriş yapmamanız da önem taşıyan önlemlerden bir diğeridir. Güvenilir olmayan herhangi bir işletmenin kredi kartı bilgilerinizi kopyalaması durumunda kredi kartınızın güvenliği tehlike altına girebilir ve bu durum da direkt olarak varlıklarınızı olumsuz etkileyebilir. Böylesi bir durumun önüne geçmek adına yapmanız gereken ise güven taşımayan herhangi bir işletmenin fiziki POS cihazını kullanmamaktır.

Kredi Kartını Belirli Aralıklarla Yenileme

Kredi kartınızı belirli aralıklarla yenilemeniz de önem taşıyan önlemlerden biridir. Eğer herhangi bir kurum, kişi veya kötü niyetli oluşumlar tarafından kredi kartı bilgileriniz ele geçirilmişse banka tarafından kredi kartınızın yenilenmesi, direkt olarak bu kişilerin ellerindeki verilerin çöp olmasına yol açacaktır. Haliyle bu durum da kredi kartınızın belirli aralıklarla maksimum düzeyde korunmasına neden olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir