1. Anasayfa
  2. Kültür

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?
0

Şartlı eğitim yardımı, ekonomik zorluklar nedeniyle çocukları temel eğitim hizmetlerinden yararlanamayan, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmayan ailelere yapılan nakit yardımıdır.

Şartlı eğitim yardımına başvurmak için sosyal güvencesi bulunmayan ve çocuğa sahip olan ebeveynler, ikamet ettikleri yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında gerekli müracaat belgelerini doldururlar. Ek olarak müracaat sırasında belirli evrakların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına teslim edilmesi gerekmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımına Başvuru Koşulları Neler?

Müracaat koşulları şu yöndedir:

  • Şartlı eğitim yardımına başvuru yapacak anne veya babanın yaşadığı hane için muhtaçlık kaydının bulunması,
  • Muhtaçlık belgesinin muhtarlıktan edinilmesi,
  • Muhtaçlık belgesine sahip anne ve babanın çocukları ile aynı hanede yaşaması,
  • Çocuğun örgün eğitime başlayacak yaşta olması,

Bu koşulları sağlayanlar, yardıma başvuru yaparak nakit yardımı alabilirler. Şartlı eğitim para yardımı maddi sıkıntısı olan ailelerin çocuklarının eğitim masraflarını karşılayabilmeleri amacıyla sunulmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Evrakları Neler?

sartli-egitim-yardimi
Şartlı eğitim yardımı

Şartlı eğitim yardımı müracaat evraklarının başında eğitime başlayacak olan çocuğa ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi yer alır. Başvuru için gerekli diğer evraklar şunlardır:

  • Anne başvuru yapacaksa annenin, baba başvuru yapacaksa babanın nüfus cüzdanı,
  • Muhtarlıktan edinilen muhtaçlık belgesi,

Bu evraklar ile

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edilmesi gerekir.

Şartlı Eğitim Yardımına Başvuru Nasıl Yapılır?

Yardıma başvurmak için muhtarlıktan edinilen muhtaçlık belgesi ve hane halkına ait olan nüfus cüzdanları ile Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına ziyaret gerçekleştirilmelidir. Evraklar Vakıf çalışanlarına teslim edildikten sonra, “Hane başvuru kayıt formu” ve “Şartlı eğitim-sağlık hak sahibi sözleşmesi” vakıfta doldurulmalıdır.

Son olarak yardım başvuru dilekçesinin Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfında doldurulup, imzalanması ile başvuru tamamlanır. Başvurular eğitime başlayacak olan çocuğun annesi veya babası tarafından yapılabilmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?

sartli-egitim-yardimi

Bir kereye mahsus olmak üzere verilen bir yardım parası değildir. Maddi sıkıntılar sebebi ile çocuklarının eğitim masrafını karşılamakta zorluk çeken ailelere, çocuğun ilkokul eğitiminden lise eğitiminin bitimine kadar verilir.

İlköğretimdeki erkek çocuklar için 35 TL, kız çocuklar için 40 TL, ortaöğretimdeki kız çocuklar için 60 TL, erkek çocuklar için 50 TL olarak sunulur. Bu nakit yardımları her sene başvuru onayını takip eden, Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında ihtiyaç sahibi ailelerin banka hesaplarına iletilmektedir.

Eğitim demişken üniversite tercihi yaparken size yardımcı olacak bir konumuz bulunmaktadır: Biruni Üniversitesi Taban Puanları 2022 Yılında Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir