1. Anasayfa
  2. Din & Felsefe

En Faziletli Sureler Hangisidir? Dua ve Surelerin 7 Sırrı

En Faziletli Sureler Hangisidir? Dua ve Surelerin 7 Sırrı
0

Kuran-ı Kerim’de yer alan sureler Allah-u Teala tarafından Müslümanlara Hz. Muhammed (sav) aracılığı ile gönderilmiş emirlerdir. Peygamber aleyhisselam bu emirlerin nasıl uygulanacağını sahabesine göstermiş, güzide sahabeden de günümüze gelmiştir. Allah-u Teala’nın zikredilmesinden hoşlandığı ve şeytanların da en çok nefret ettiği en faziletli sureler vardır.

Bu ayetler huzursuzluk veren şeytani vesveseleri ortadan kaldıran ve Allah sevgisini artıran ayet-i kerimelerdir. Okunması en faziletli sureler hadis-i şeriflerde öne çıkan ve sünnette tavsiye edilen surelerdir. Özel gecelerde okunması makbul olan surelerdir peki, Kadir Gecesinin Belirtileri Nedir? Kadir Gecesi 2021 ne zaman?

https://www.youtube.com/watch?v=DIDvuqtGY_4

En Hayırlı Sure

İslam dininin temelini oluşturan bu sure günde 40 defa namazlarda okunmaktadır. En faziletli namaz sureleri içerisinde en önemlisidir ve dua şeklindedir. Bu sure ile ilgili anlatılan ve sahih olan bir hadis şu şekildedir: ‘ Bir gün bir sahabe topluluğu bir kavmin eline esir düşer. Tam bu anda kabile reisi zehirlenir ve yatağa düşer. Sahabe onu iyileştirirsek bizi serbest bırakır mısınız?’ der. Kabilenin diğer üyeleri ‘Sana 40 da koyun veririz’ derler. Sahabe Fatiha Suresini okuyup hastaya üfler ve hasta iyi olur. Daha sonra sürüyü önlerine katarak Medine’ye gelirler. Durumu Rasulullah aleyhisselam’a anlatırlar. Rasulullah aleyhiselam dişleri görünecek kadar tebessüm eder. En faziletli sureler içerisinde Fatiha Suresi ilk sırada yer alır.

Hangi Sure Ne İçin Okunur?

Felak, Nas, İhlas, Ayet-el Kursi ve Huvallahüllezi gibi ayet ve sureler şifa niyetine okunmaktadır. Cin ve nazar nedeniyle psikolojisi bozulan Müslümanlar bu sureleri şifa niyetine okumaktadır. Yasin suresi en faziletli sureler içerisindedir. Ölüm anında sekarette olan kişinin rahat can vermesi için okunabilir. Kuran-ı Kerim’in kalbi olan bu sure Kuran’ın temelini oluşturan konuları ele alır. Kavimlerin neden helak olduğunu, kibirlerini, Allah’a isyanlarını, Peygamberleri inkar edişlerini ve dünyanın hareketlerini konu alır. Kalpte oluşan manevi hastalıklara şifadır. Hastalara ve ölüm sekeratında olanlara okunur. Bir musibete düçar olanlar veya cinni hastalıklara yakalananlar bolca Yasin okumalıdır. İhlas imanı artırmak, Felak/Nas cin ve şeytan şerrinden korunmak için okunur.

Okunması Faziletli Ayetler

En Faziletli Sureler Hangisidir? Dua ve Surelerin 7 Sırrı
En Faziletli Sureler Hangisidir? Dua ve Surelerin 7 Sırrı

Peygamberimiz aleyhisselam Müslim ve Ebu Davud’ta geçen hadislerde ‘en büyük ayetin’ Ayet-el Kürsi olduğunu buyurmaktadır. Ayeti Kerime rabbimizin kudretini, uyumadığını ve her zaman hazır olduğunu ve yüceliğini anlatmaktadır. Rasulullah aleyhisselam birçok hadisinde, bu ayeti sabah okuyanın akşama kadar, akşam okuyanın sabaha kadar melekler tarafından korunacağını buyurmaktadır. Haşr Suresinin son 4 ayeti (huvallahüllezi), İhlas Suresi, Bakara Suresi ve Mülk Suresi en faziletli sureler içerisindedir.

Surelerin Faziletleri Sırları ve Havasları

Her Surenin sırrı ve hikmeti vardır. En büyük hikmet surede geçen emirler ve yasaklardır. En faziletli sureler şifa niyetine ve dua niyetine okunabilir. Felak ve Nas Sureleri de bunlardan biridir. Bu sureler muhavezeteyn sureleri olarak anılmaktadır. Hz. Muhammed aleyhisselam’a Yahudilerin büyü yapması sonucunda nazil oldu. Bu sureyi sürekli okuyan peygamberimiz rüyasında kendisine büyü yapan kişinin adını duydu. Bu duyuruyu melekler yaptı. Rüyada nebi aleyhisselam büyünün nereye saklandığını da gördü. Hz. Ali (ra) emir vererek o büyüyü getirtti. Düğümleri çözerken Felak ve Nas surelerini okudu. Böylece büyü tamamen ortadan kalktı. Nazar ve büyü için en faziletli sureler sabah ve akşam okunmalıdır ve her Müslüman için şifadır.

Surelerin Faziletleri Faydalı Görevleri

Sureler öncelikle Allah-u Teala’nın emir ve yasaklarıdır. Anlamak, iman etmek ve uygulamak ilk görevdir. Bunun yanı sıra Allah’ın kelamının zikredilmesinin manevi faydaları vardır. Bu faydalar Peygamber aleyhisselam’ın sünnetinde belirtilmektedir.

İmanı artıran ve okuyan kişiye huzur veren ihlas Suresi Allah Celle Celaluhu’nun sıfatlarıdır. Tektir, doğmamıştır, doğrulmamıştır ve tek ilahtır mesajı vermektedir. Bu sure kişinin imanını artırmaktadır. İhlas Suresi en faziletli sureler içerisindedir. İnsana musallat olan şeytan ve cinler bu sureyi duyduklarında kaçarlar. Bunun nedeni ise surenin verdiği mesajdır. Şeytanlar ve şeytani cinler Allah’ın birliğini ve tekliğini kabul etmezler. Allah-u Teala’nın ilahlığı ile ilgili ayetlere tahammül edemezler. Peygamber aleyhisselam 3 ihlas suresi okuyanın Kuran’ı hatmetmiş gibi sevap kazanacağını buyurmaktadır.

Hangi Sure Neyi Engeller

En Faziletli Sureler Hangisidir? Dua ve Surelerin 7 Sırrı
En Faziletli Sureler Hangisidir? Dua ve Surelerin 7 Sırrı

Her sure emirdir ancak surenin bir faydası da vardır. Cin ve Nazar meydana geldiğine Felak ve Nas, Şeytan musallat olduğunda Ayetel Kürsi, hastalanıp yatağa düşüldüğünde Fatiha, bereketin artması istendiğinde Mülk Suresi okunmalıdır. En faziletli sureler hayatımızda her an zikredilmesi gereken surelerdir.

Peygamber aleyhisselam’ın uyguladığı sünnetlerden biri de Huvallahüllezi suresidir. Bu ayetler Haşr Suresinin son 4 ayetidir. Hadislerde geçtiği üzere, zikreden kişinin yetmiş bin melek tarafından korunduğu ve okuyan kişiye şehid sevabı derecesinde sevap yazıldığı belirtilmektedir. En faziletli sureler içerisinde günlük okunması gereken surelerden biri de Huvallahüllezi Suresi’dir.

Bakara Suresi

Kuran-ı Kerim’in en uzun suresi olan bu sure her evin bereketidir. Sure münafıklar, kafirler, Yahudiler ve Hıristiyanların neden küfre düştüğünü anlatır. Hz. Adem kıssası ve diğer hukuki kurallar da surede yer alır. Peygamber aleyhisselam  ‘Bakara suresinin okunduğu eve şeytan girmez’ buyurmaktadır. Başka bir hadis-i şerifte, her yöneticinin bu sureyi ezberlemiş ve anlamış olması gerektiğini buyurmaktadır. Bakara Suresi en faziletli sureler içerisindedir. Şeytanın duymaya tahammül edemediği bir suredir.

Bakara Suresi’nin birçok hikmeti vardır. En önemli hikmeti geçmiş kavimlerin yaptığı hataları bir bir anlatmasıdır. Yahudilerin peygamberlere karşı gelmesi, kendilerince din uydurması, Hıristiyanların ‘Hz İsa aleyhisselam’a Allah’ın oğlu diyerek küfre düşmesi’ gibi konular sıklıkla tekrarlanmıştır. En faziletli sureler denildiğinde ilk akla gelen surelerden biri olan Bakara Suresi Kuran’ın temel konuları bir araya toplayan en büyük surelerden biridir.

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte merak edilen sorular artmaya başladı. İşte tüm sorularınızın yanıtları:

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir