1. Anasayfa
  2. Ekonomi

TRX Coin Nedir? TRX Projesi Nedir? (2023)

TRX Coin Nedir? TRX Projesi Nedir? (2023)
0

TRX Coin bir dijital platform olan Tron’un kurduğu kendine ait coindir. Bu platform merkeziyetsiz, akıllı sözleşmeleri içeren ve hedefleyen blok zinciri tabanından oluşan bir platformdur. TRX Coin tam olarak bu platformun oluşturduğu kendi coin olarak dikkat çekmektedir. Kripto para takipçileri ve yatırımcıları, adından çokça söz ettirmeye başlayan bu kripto para birimi hakkında “TRX Coin Nedir?“, “TRX Coin Projesi Nedir?” benzeri araştırmalar yapmaya başlamıştır.

TRX Coin nedir, TRX Coin projesi ne?
TRX Coin nedir, TRX Coin projesi ne?

2017 yılında kurulmuş olan Tron, kısa süre içerisinde popülerleşmeyi başarmıştır. Öncelikle Asya pazarında kendini gösteren coin kısa süre içerisinde büyün dünyaya yayılım göstermiştir. Kuruluş bakımından ilk olarak Singapur dikkat çekmektedir. Tron platformunun günümüzde bir hayli popülerleşerek yaklaşık 70 milyon kullanıcıya ulaştığı açıklanmıştır. Aynı zamanda bu kişilerin büyük bölümü de TRX kullanmaktadır.

Bu Yazımızda Neler Var :

Tron (TRX Coin) Projesi Nedir? (2023)

Tron’un amacına baktığımızda; karşımıza ilk olarak akıllı sözleşmeler çıkmaktadır. Tron, kuruluş amacı açısından tamamen merkeziyetsiz bir internet ortamı amaçlamaktadır. Ayrıca internet ortamında merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmayı amaçlamaktadır. Tron, eğlence sektöründe de birtakım yenilikler yapmayı amaçlamaktadır. Özellikle eğlence sektöründe merkeziyetsizlik amaçlanarak TRX coin kullanılması planlanmaktadır. İnternet üzerinden oynanan oyunlarda da oyun içi satın alımların merkezi olmayan şekilde yapılması hedeflenmektedir. Kısacası TRX özellikle eğlence sektörünün her noktasında var olmayı istemektedir.

Tron kurucusuna baktığımızda Justin Sun karşımıza çıkmaktadır. 2022 yılı itibariyle 32 yaşını dolduran Sun, 2017 yılında Tron’u kurmuştur. Kurduktan sonra dünyanın farklı yerlerinde şirketin ofisleri açılmıştır. Kurulduğu yer Singapur başta olmak üzere San Francisco gibi yerlerde ofisler bulunmaktadır. Üstelik Justin Sun, bunu kurmadan önce de kripto paralar anlamında tecrübeli bir isimdir. XRP coin kurulum ve yükseliş aşamalarında yer alan iş adamı 2017 yılında kendi platformunu kurmayı başarmıştır. Kurucu Justin Sun kendi platformu olan Tron’u kurduktan sonra Asya’nın en önemli 30 yaş altı iş adamları listesine iki kez girmeyi başarmıştır. Bu anlamda bakıldığında TRX kurucusu Justin Sun’un kripto paralar alanında oldukça tecrübeli olduğu söylenebilmektedir.

TRX altyapısı açısından bazı coinlerle oldukça fazla benzemektedir. Özellikle Ethereum ile benzerliği bulunmaktadır. TRX, blokzincir altyapısına sahip olan coinlerden biri olmaktadır. Coin genel hatları incelendiğinde üç katmandan oluşmaktadır. Bunlar çekirdek, depolama ve uygulama katmanlarıdır. Ayrıca TRX madenciliği yapılabilen ender coinlerden biri olarak dikkat çekmektedir.

TRX Coin, neredeyse bütün kripto borsalarında yer alan önemli bir coindir. Dünya çapında büyük kripto borsaları çıktıktan kısa süre içerisinde bünyesine katmıştır. Listeleme yapıldıktan sonra birçok kişi bu coini tercih etmiştir. Binance, Coinbase gibi dünyaca ünlü kripto para platformları coini listesinde barındırmaktadır. Kripto borsaları açısından hacmi en yüksek kripto paralar arasında yer almaktadır. Bu da birçok kişinin bu coinde alım satım işlemi gerçekleştirdiğini göstermektedir. Kripto paraların market değerlerine baktığımızda TRX coinin göreceli olarak yüksek sıralarda yer aldığı söylenebilmektedir. Anlık olarak bakıldığında yaklaşık 20.000 coin arasında TRX 31. Sırada yer almaktadır. Kısa süre önce kurulmasına rağmen bu sıraya gelmeyi başarabilmiştir.

Madenciliği yapılan kripto para birimleri arasında yer alan TRX Coin 2017 yılında kripto para piyasasına girmiştir. Coinin toplam arzına bakıldığında 100 milyar TRX coinden oluştuğu görülmektedir. Fakat bu arzın sadece 70 milyarı dolaşımda yer almaktadır. Arzının bu kadar yüksek olması fiyatını baskılayan önemli bir etken olabilmektedir. TRX Coin fiyat olarak en düşük günlerini çıktığı zamanlarda yaşamıştır. 15 Eylül 2017 tarihinde 0,001091 dolar seviyesi coinin en düşük fiyatı olarak kayda geçmiştir. Fakat TRX o günden sonra istikrarlı olarak düzelme trendine girmiştir ve bir daha bu fiyatı görmemiştir. Coinin en yüksek fiyatına baktığımızda ise 0,3004 dolar seviyesi gözükmektedir. Bu fiyat 5 Ocak 2018 tarihinde gözlemlenmiştir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir