1. Anasayfa
  2. İnceleme

Türkiye’nin 15 En Sevilen Haber Sunucuları

Bu makale, Türkiye'nin TV ekranlarına damga vurmuş en sevilen haber sunucularını tanıtmaktadır. Mehmet Ali Birand, İrfan Değirmenci, Defne Samyeli, Fatih Portakal, Cüneyt Özdemir, Ekin Olcayto, Gökhan Taşkın, Ali Kırca, Reha Muhtar, Nazlı Çelik, Gültekin Onay, Umud Birand, Emre Buga, Nevşin Mengü, Selçuk Tepeli gibi isimler sunuculuk kariyerlerinde önemli başarılara imza atmışlardır. Bu haber sunucuları hem sunuculukları hem de habercilik tarzları ile akıllarda ve gönüllerde iz bırakan isimlerdir.

Türkiye’nin 15 En Sevilen Haber Sunucuları
Türkiye’nin 15 En Sevilen Haber Sunucuları
0

En sevilen haber sunucuları listemize hoş geldiniz. Bu yazımızda sizlere Türkiye’nin TV ekranlarına damga vurmuş isimlerini tanıtacağız. Burada bahsedeceğimiz isimleri her gün televizyon karşısında izlemekteyiz. Bu haber sunucuları hem sunuculuğu ile hem de kendine has haberciliği ile akıllarda ve gönüllerde iz bırakan isimler olmuştur. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Türkiye’den ve dünyadan ilginç olayları, önemli anları, siyasi kararları, farklı ilişkileri ve daha birçok şeyi haberler sayesinde öğreniriz. Özellikle internet haberciliğinin yaygın olmadığı dönemlerde vatandaşlar olarak haber saatlerini büyük bir heyecan ile beklerdik. Bu özel anları özel kılan sadece haberlere olan merak değildi. Bizlere o haberleri ilgi çekici ve akıcı şekilde sunan haber spikerleri idi. Bu haber spikerleri arasında akıllarda kalan ve hayatımıza etki eden birçok başarılı sunucu bulunmaktadır.

Ekranların En Sevilen Haber Sunucuları

Türkiye televizyon tarihinden birçok başarılı sunucu geçmiş ve devam etmektedir. Kimileri vefat haberleri ile üzerken kimileri halen bizlerle olarak hayatımıza renk katmaktadır. İşte, hayatımızın her noktasından haberler veren ve akıllarda kalan en iyi ve sevilen haber sunucuları…

1- Mehmet Ali Birand

En Sevilen Haber Sunucuları

Mehmet Ali Birand tüm Türkiye tarafından sevilen ve beğenilen bir haber sunucusu olarak yıllarca ekranlarda oldu. Kendisine has yorumları, haber sunuşları ve hareketleri ile gönüllerde taht kurdu. Köşe yazıları ile de insanların hayatına dokunmaya devam eden Mehmet Ali Biran maalesef 2013 yılında aramızdan ayrıldı. Mekanı cennet olsun.

2- İrfan Değirmenci

En Sevilen Haber Sunucuları

1999 yılında Ali Kırca’nın ekibinde yer alarak habercilik sektörüne giriş yapan İrfan Değirmenci kendini sevdirerek birçok işe imza attı. ATV’de başlayan kariyeri daha sonra STAR TV, CNN Türk, Kanal D ve FOC olarak devam etti. Son olarak da Kanal D ekranlarında Günaydın programını sundu. Haberleri sunuş samimiyeti onun insanların aklında yer edinmesini sağladı.

3- Defne Samyeli

En Sevilen Haber Sunucuları
Defne Samyeli

Defne Samyeli ismini uzun yıllardır haberlerde duymasak bile Türkiye onu haber ekranlarının güzel kadın sunucu olarak tanıdı ve sevdi. Uzun yıllar ekranlarda bir yıldız gibi parlayarak bizlere en önemli haberleri aktardı. Aldığı karar ile haber sunuculuğunu bırakan Defne Samyeli müzik ve oyunculuğu ile gönüllerde taht kurmaya devam etti. Kurtlar Vadisi Pusu’daki rolü ile tekrar güzelliğini ve yeteneğini seyirciye aktardı.

4- Fatih Portakal

Fatih Portakal-En Sevilen Haber Sunucuları
Fatih Portakal-En Sevilen Haber Sunucuları

Fatih Portakal, FOX TV ekranlarından yıllarca Türkiye’ye seslendi ve doğru haberciliğin izini sürmeye çalıştı. Haberleri yorumlaması ve izleyicisi ile konuşarak haber sunması onun en büyük özelliğiydi. Heyecanlı sunuşu ve herkesin sesi olmaya çalışması onu unutulmaz ve sevilen sunucular arasına koydu. Aldığı karar ile 2020 yılında haber sunuculuğu kariyerine son verdi.

5- Cüneyt Özdemir

Cüneyt Özdemir-En Sevilen Haber Sunucuları
Cüneyt Özdemir-En Sevilen Haber Sunucuları

Yoğun ve güçlü bir eğitim hayatının ardından haber dünyasına atılan Cüneyt Özdemir, yeni neslin en sevilen haber sunucuları arasındadır. Sektöre muhabir olarak başlasa da kısa süre içerisinde büyük başarılara imza attı. 32. Gün Programında genel yayın yönetmeni olarak görev alacak başarıyı gösterdi. Uluslararası savaş muhabirliği, siyaset meydanı yönetmenliği gibi ilgi çekici işlerle kendinden söz ettirdi. Birçok büyük kanalda sunuculuk yapan Cüneyt Özdemir internet üzerinden yaptığı canlı yayınlarla da adından çokça söz ettirdi.

6- Ekin Olcayto

Ekin Olcayto-En Sevilen Haber Sunucuları
Ekin Olcayto-En Sevilen Haber Sunucuları

1993 yılında kariyerine başlayan Ekin Olcayto birçok farklı alanda başarılı işlere imzasını attı. Radyo programı ile başlayan yayın hayatı farklı kanallarda yaptığı programlarla devam etti. Tiyatro oyunculuğu da yapan Olcayto TRT ekranlarında sabah kuşağı ve euruvision yarışması sunuculuğu gibi akılda kalıcı birçok iş yaptı. NTV ekranlarında haber sunuculuğu hayatına başladı. Uzun yıllar güzelliği ile ekranlarda yer alan Ekin Olcayto bildiklerini öğrencilerine aktarmak için eğitmenlik kararı aldı.

7- Gökhan Taşkın

Gökhan Taşkın-En Sevilen Haber Sunucuları
Gökhan Taşkın-En Sevilen Haber Sunucuları

Gökhan Taşkın kendine has haber sunuculuğu ile izleyenlerin gönlünde yer edinmiş önemli bir sunucudur. Babasının gazeteci olmasından dolayı bu meslek içinde büyüdüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. Küçük yaşlardan itibaren gazetenin yolunu tutmuş ve meslek aşkı oluşmuştur. Radyo programcılığı yaptığı dönemde haber sunuculuğu işe başvurmuş ve kariyeri başlamıştır. 2005 yılında FLASH TV ekranlarında haber sunuculuğu yaparak en sevilen haber sunucuları arasında olacağının işaretini vermiştir.

8- Ali Kırca

Ali Kırca-En Sevilen Haber Sunucuları
Ali Kırca-En Sevilen Haber Sunucuları

Ali Kırca’yı burada kısa şekilde anlatmak onun kariyerine karşı bir saygısızlık olabilir. Birçok haber sunucusunun öğretmeni olarak görülen Ali Kırca, Türkiye ekranlarından birçok nesle seslenmiş büyük bir habercidir. Büyük haber kanallarında yöneticilik ve sunuculuk yapan Ali Kırca, akıllarda kalan programların da yönetmenliğini yapmıştır. Kariyeri boyunca sayısız program sunmakla kalmayıp yeni habercilerin de önünü açmıştır. Türkiye haberciliği için önemli bir insan olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir.

9- Reha Muhtar

Reha Muhtar-En Sevilen Haber Sunucuları
Reha Muhtar-En Sevilen Haber Sunucuları

Reha Muhtar ismi Türkiye’de büyük küçük fark etmeksizin birçok kişi tarafından bilinmektedir. Yıllarca ekranlardan Türkiye’ye seslenen Reha Muhtar habercilik sektöründe duayen isimlerden bir tanesidir. Büyük kanallarda ana haber sunuculuğu yapmasının yanında yine büyük gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır. Türkiye’nin sorunlarına ve güzelliklerine her yönden değinmiş ve insanlara ışık olmaya çalışmıştır.

10- Nazlı Çelik

En Sevilen Haber Sunucuları

Nazlı Çelik, Türk kadınlarının güçlü yüzü olarak haber sunuculuğunda büyük işler başarmış bir haber sunucusudur. Birçok kesim tarafından sevilen Çelik, yaptığı haberlerle ve dokunduğu noktalarla herkesin sevgisini kazanmıştır. Uğur Dündar’ın ekibinde yer alan Nazlı Çelik uzun yıllar Star TV ekranlarında yer aldı. Hafta sonu haberleri ile ekranlarımıza bir güneş gibi doğdu. Uğur Dündar’ın Star TV’deki görevinden ayrılmasının ardından hafta içi sunuculuğuna geçti.

11- Gültekin Onay

En Sevilen Haber Sunucuları

Habercilik sektörünün en sevilen haber sunucuları listesine spor dünyasına ile devam edelim. Spor haberlerinin vazgeçilmez ismi Gültekin Onay, yaptığı programlarla tüm spor severlerin takdirini kazanmıştır. Teknik Direktörü Gündüz Tekin Onay’ın oğlu olması nedeniyle futbolla büyüdüğünü söyleyebiliriz. Bu nedenle futbola olan ilgisini haber sunuculuğu başarısı ile harmanlayarak ekranlara yansıtmaktadır.

12- Umud Birand

En Sevilen Haber Sunucuları

Mehmet Ali Birand’ın oğlu olarak babasının mesleğini yürüten Umud Birand, en az babası kadar başarılı bir sunucudur. Başarılı eğitim hayatının ardından birçok önemli ve büyük işe imzasını attı. Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasında gerçekleştirilen birçok iletişim programında koordinasyonluk görevini üstlendi. Babasının vefatının ardından emanetini devr alarak 32. Gün programının sunucusu oldu.

13- Emre Buga

En Sevilen Haber Sunucuları

Emre Buga, yaptığı programlarla ve sunuculukla Türk Televizyon tarihinde ismi unutulmayan ve en sevilen haber sunucuları arasında yerini aldı. SHOW TV ve Kanal D gibi büyük kanallarda Ana Haber Bültenlerini sundu. Kanal Türk Haber’de görev yaptığı dönemde farklı birkaç programın da yapımcılığını üstlendi.

14- Nevşin Mengü

En Sevilen Haber Sunucuları
En Sevilen Haber Sunucuları

Nevşin Mengü televizyon yayın hayatına Kanal Türk’te yaptığı Kadınlar Kulübü programı ile başlamıştır. Daha sonra muhabir olarak habercilik sektöründe devam eden Nevşin Mengü bir dönem Tahran’a giderek burada muhabir olarak çalışmıştır. Editörlük ve sunuculuk yetenekleri vardır. Mehmet Ali Birand’ın sağlık sorunu nedeniyle yayın yapamaması üzerine aynı gün içinde farklı kanallarda haber sunuculuğu yaparak tarihe geçmiştir.

15- Selçuk Tepeli

En Sevilen Haber Sunucuları

Selçuk Tepeli medya sektöründeki dergilerde yaptığı yayın yönetmenliği ile adından çok kez söz ettirmiştir. Bu başarısına Haber Türk genel yayın yönetmenliği yaparak devam ettirmiştir. Kendine has yorumları ve karakteri onu Türk Halkı’nın gönlünde ayrı bir yere getirmiştir. 2020 yılında Fatih Portakal’ın FOX TV’den ayrılma kararının ardından FOX TV Ana Haber sunuculuğu görevine getirilmiştir. Onun sunucu olarak getirilmesi izleyiciler tarafından güzel tepkilere neden oldu. Bu da onu en sevilen haber sunucuları arasında olduğunu gösterdi.

Bonus: En Sevilen Haber Sunucuları Gafları ve Komik Anları

1- Mehmet Ali Birand Gafları

YouTube video

2- Reha Muhtar Tuhaflıkları

YouTube video

3- Konuğun Sesine Kahkaha Atan Sunucu

YouTube video

4- Komik Canlı Yayın Kazaları

YouTube video

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir