1. Ana Sayfa
  2. Sanat

Türk Televizyon Tarihinin 5 En Komik Yeşilçam Filmleri

Türk Televizyon Tarihinin 5 En Komik Yeşilçam Filmleri
+ - 0

Kaç kere izlenirse izlensin, her seferinde kahkahalarınıza engel olamayacağınız bu en komik Yeşilçam filmleri Türk televizyon tarihinin asla eskimeyen yapımlarıdır. Modası hiç geçmeyen bu muhteşem filmlerin her izlenişte insanda bıraktığı tesir tarif edilecek türden değil. Bu duyguları anlayabilmek için mutlaka bu Yeşilçam komedi filmleri listesi gözden geçirilmelidir.

Ailecek İzlenebilecek En Komik Yeşilçam Filmleri

Türk Televizyon Tarihinin En Komik Yeşilçam Filmleri
Türk Televizyon Tarihinin En Komik Yeşilçam Filmleri

Türk sineması içerisinde özellikle Yeşilçam filmleri komedi alanında muhteşem başarılara imza atmıştır. Birbirinden başarılı ve değişmeyen efsane kadrosuyla en komik Yeşilçam filmleri hemen her yaşa hitap etmiş ve yıllar geçse de hala yeni kalmayı başarmıştır.  Aralarında Kemal Sunal, Adile Naşit, Şener Şen, Münir Özkul, İlyas Salman, Zeki Alasya, Metin Akpınar gibi usta isimlerin de bulunduğu en komik Yeşilçam filmleri, gülmekten karnınıza ağrılar girmesine neden olacak!

1.     Köyden İndim Şehre (1974) – IMDb 8.3

Saffet, himmet, Hayret ve Gayret adlarında dört kardeş zengin olmaya heves ederler. Bu sebeple define bulmak ve aralarında paylaşmak için uğraşırlar. Sonunda defineyi kendi tarlalarında bulan bu dört kardeş hayallerine kavuşmanın mutluluğunu yaşarlar. Ancak parayı bozdurmak için güvenilir birine ihtiyaç duyarlar. Kayseri’den Ankara’daki hemşerilerine altınları bozdurmak için giden kardeşlerin başlarına gelenler, farklı bir maceraya doğru ilerlemektedir.

Kemal Sunal, Halit Akçatepe ikilisinin, Zeki Alasya ve Metin Akpınar ikilisiyle muhteşem uyumu izlerken neşenizi ikiye katlayacak. Yeşilçam filmleri arasında en çok izlemeye doyamadığımız bu usta oyuncuların bir araya geldiği bu yapım Türk televizyon tarihinin en kült filmleri arasındadır.

Eski Türk filmleri komedi alanında oldukça başarılıdır. En başarılı olanlardan biri de Köyden İndim Şehre filmidir. Köyden şehre giden kardeşlerin birbirinden komik halleri, ayrı ayrı karakteristik özellikleri, izleyiciyi hem eğlendirmekte hem de doyasıya güldürmektedir. Bu özelliğiyle en komik Yeşilçam filmleri arasında ilk sıralarda yer alan bu filmi izlemeyenler pişman olacaktır.

2.     Süt Kardeşler (1996) – IMDb 7.8

Yine efsaneler arasında yer alan Süt Kardeşler filmi, muhteşem senaryosuyla hafızalardan kolay kolay silinmeyecek bir film. Başrollerinde Kemal Sunal ve Şener Şen’in olduğu film, usta oyuncu kadrosuyla yine izleyiciyi tatmin ediyor.

Yıllardır kimsenin sahip olamadığı bir konağa sahip olan Melek Hanım, Şaban’ın arkadaşı Ramazan’ı sütoğlu sanarak eve alır. Ancak oldukça sinirli olan abisi Hüsamettin’e Ramazan’ı damadı olan Bayram ismiyle tanıtırlar. İşte tam da o sırada konağa gerçek Şaban ve gerçek damat Bayram gelir. Bu noktadan sonra işler daha da karışır. Damat Bayram’ın kız kardeşi Bihter’e aşık olan süt oğlan Şaban, peşinde dört dönmektedir. Yine aynı şekilde Ramazan da Bihter’e kur yapmaktadır.

İşler zaten yeterince karışık bir durumda olmasına rağmen bir de Gulyabani adında bir canavar ortaya çıkmıştır. Bu olayı çözmek için Şaban, Ramazan ve Bayram görevlendirilir. Sonrasında ise olaylar birbirini takip ederek umulmadık noktalara gelinir.

Her sahnesinde ayrı eğlendiren, tüm bu karışık durumlara karşı konaktaki hareketlilikle seyirciyi de oradaymış hissine sürükleyen film hiç kuşkusuz en komik Yeşilçam filmleri arasında adını altın harflerle yazdırmıştır.

3.     Tosun Paşa (1976) – IMDb 9.0

En komik Türk filmleri deyince akla ilk gelenlerden biri de Tosun Paşa’dır. Başrollerinde Kemal Sunal, Müjde Ar, Adile Naşit, Şener Şen ve Ayşen Gruda gibi usta isimlerin olduğu film, çok eski zamanlarda geçmektedir. Yönetmenliğini Kartal Tibet’in yaptığı film, komedi filmleri arasında ayrı bir yere sahiptir.

Seferoğulları ve Tellioğulları aileleri Yeşil Vadi adındaki yer için sürekli didişmekte ve birbirlerinden nefret etmektedirler. Tellioğulları ailesi, bu Yeşil Vadi ve Daver Bey’in kızını oğullarına alabilmek için hizmetçileri Şaban’ı Tosun Paşa kılığına sokarlar. Birbirinden komik olaylar ve maceralar silsilesiyle seyirciyi gülmekten yere yatıracak olan filmde gerçek Tosun Paşanın olayları duyarak gelmesiyle işler daha da çok karışacaktır.

4.     Mavi Boncuk (1975) – IMDb 7.8

Bir diğer efsane Mavi Boncuk 1975 – Türk Filmleri arasında karşımıza çıkar. Yine usta oyuncu kadrosuyla seyirciye geçen muhteşem duyguları barındıran film, aynı zamanda Yeşilçam romantik komedi filmleri arasındadır.

Altı kafadar arkadaş ünlü sanatçı Emel Sayın’ın sahne aldığı gazinoya eğlenmek amacıyla giderler. Ancak hesapla ilgili bir sıkıntı çıkar ve gazino çalışanları tarafından dayak yerler. Bu duruma oldukça içerleyen ve intikam almak isteyen bu altı arkadaş, Emel Sayın’ı kaçırmayı planlar. Kaçırdıktan sonra evin çatı katına saklarlar. Amaçları gazino sahibinden Emel Sayın’ın karşılığında fidye almaktır.

Ancak ilerleyen zamanlarda Emel Sayın’la çok iyi anlaşmaya başlarlar. Bir süre sonra birbirlerine duydukları derin sevgiden ötürü ayrılmak istemezler. En komik Yeşilçam filmleri arasında olan filmin yönetmenliğini Ertem Eğilmez yapmıştır.

5.     Hababam Sınıfı (1975) – IMDb 9.3

7’den 70’e tüm yaş grubunun severek izlediği Hababam Sınıfı Rıfat Ilgaz’ın unutulmaz eserinden esinlenmiştir. Yine yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı bu efsane film, Yeşilçam’ın neredeyse tüm usta oyuncularını bir okulda toplamıştır. Kemal Sunal, Münir Özkul, Halit Akçatepe, Tarık Akan, Adile Naşit gibi pek çok usta oyuncunun yer aldığı film şüphesiz sinema tarihinin en unutulmaz filmleri arasındadır.

En komik Yeşilçam filmleri listesinde her daim yerini alan bu muhteşem başyapıt, aslında bir dönem eğitim sistemindeki açıkları güldürü ile seyirciye yansıtılmasıdır. Rıfat Ilgaz’ın “ağlanacak halimize gülelim” diyerek yazdığı kitap sinemaya oldukça başarılı bir şekildde yansıtılmıştır.

Film, Özel Çamlıca Lisesi’ne yeni bir idareci atanmasıyla başlar. Tarih öğretmeni olan Kel Mahmut, birbirinden haylaz öğrencilerle dolu bir Hababam Sınıfı’nı disiplin altına almak için uğraşır. Ancak her seferinde yeni haylazlıklarla karşısına çıkan öğrencilerin, akıllanmak gibi bir niyetleri yoktur. Sık sık okuldan kaçan, sürekli kopya çeken ve sigara içen bu haylaz sınıfa karşı Mahmut Hoca değişik cezalar vermektedir.

Bu yazıya bayılacaksınız!!! Sevilen 10 Muhteşem Anadolu Rock Sanatçıları

Yorum Yap