1. Anasayfa
  2. İnceleme

SRC Belgesi Nasıl Alınır? SRC Belgesi Almak Şart Mı?

SRC Belgesi Nasıl Alınır? SRC Belgesi Almak Şart Mı?
0

SRC belgesi nasıl alınır? Sorusu özellikle ticari araç sürücüsü olan insanların merakla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. 19.07. 2003 yılında resmi gazetede yayımlanan genelge ile bu tarihten itibaren ticari araçlarda sürücü olan insanların tıpkı psikoteknik belgesi gibi SRC belgesi alması zorunlu tutulmuştur.

src-belgesi_nasıl-alınır (7)

Bu sebepten dolayı da bu vasıtaların sürücülüğünü yapan şoförler kolay bir şekilde bu belgeyi nasıl temin edebileceklerini araştırmaktadır. Bizler de bu konu da tüm merak edilen soruları bir araya getirerek şoförlerin nasıl SRC belgesi alabileceğini yazımızın devamında sizlerle paylaşıyor olacağız.

SRC Belgesi

SRC belgesi 4925 sayılı karayolu taşıma kanunu hükümlerine göre bir taşıt trafik tescil belgesinde “ticari” olarak geçmesi durumunda ticari olan aracı kullanacak sürücünün alması gereken belgedir. Bu belge 09.07.2003 tarihinden itibaren zorunlu tutulmuştur.

SRC belgesi bir nevi ticari araç kullanıcılarının başarılı olduğunu gösteren bir karne niteliğinde sayılmaktadır. SRC belgesi olmadan ticari araç kullanıcıları trafikte tespit edildiği zamanlarda ise ciddi trafik cezaları ile karşı karşıya kalmaktadır.

src-belgesi_nasıl-alınır (10)

2003 yılından sonra ehliyet alan herkes bu belgeyi sınavla alma zorunluluğuna sahipken 2003 yılından önce ehliyet alanlar sınavsız bir şekilde de bu belgeye sahip olabilmektedir. Bu belgeler yolcu taşımacılığı ve yük taşımacılığı olarak 2 kola ayrılmaktadır. 5 farklı SRC belgesi bulunmaktadır. SRC 1 belgesi ve SRC 2 belgesi yolcu taşımacılığı için kullanılırken, SRC 3 ve SRC 4 belgesi yük taşımacılığında kullanılmaktadır.

Ayrıca tehlikeli madde taşımacılığı yapacak olan sürücüler ise SRC 5 belgesi almak zorundadır.  Yaklaşık 36 saat ve 41 saat arasında süren eğitimler sonucunda bir buçuk ay içerisinde yapılan yazılı ve uygulama sınavlarından 60 puan üzeri alan kişiler bu belgelere sahip olabilmektedir. Sınavı kaybeden insanlar tekrardan yeni bir sınava daha girme hakkına sahiptir.

SRC Belgesi Şartları

SRC belgesi nasıl alınır şartları nelerdir sorusu da sürücülerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Öncelikle bu sınava girecek kişilerin kesinlikle sürücü belgesi olmak zorundadır. Yani sürücü belgelerinin B, C, D ve E sınıfından ehliyet sahibi olması zorunlu tutulmaktadır. Diğer şartlar ise şunlardır.

src-belgesi_nasıl-alınır (9)

  • Yük taşımacılığı yapacak olan insanların 18- 65 yaş aralığında olması
  • Yolcu taşımacılığı yapacak kişilerin 26- 65 yaş aralığında olması
  • Yapılacak sınavdan 70 ve üzeri alınması
  • Eğitimlere aralıksız devam etmesi
  • TC kimlik ibraz edebilmesi
  • Yabancı ise Pasaport ibraz edebilmesi
  • En az ilkokul mezunu olabilmesi gerekmektedir.

SRC Belgesi Yaş Sınırı

En çok merak edilen konulardan bir tanesi ise bu belge için bir yaş sınırının olup olmadığıdır. Ancak 65 yaş üzerine bu belge ticari araç kullanmaktan muaf tutuldukları için verilmemektedir. Alt sınır ise yolcu veya yük taşımacılığına göre değişkenlik göstermektedir. Yolcu taşıyacaklar için 26 yaş sınır kabul edilirken yük taşıyıcıları için bu sınır 18 olarak kabul edilmiştir. 65 yaş üzerine ise bu belge asla verilmemektedir.

SRC Belgesi Nasıl Alınır, SRC Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

src-belgesi_nasıl-alınır (9)

SRC belgesi nasıl alınır 2022 yılında diye de araştırmalar yapan sürücüler bulunmaktadır. Öncelikle ulaştırma bakanlığının uygun gördüğü ve onay verdiği bir kursa kayıt olarak bu eğitimleri almanız ve uygulama sınavlarına dâhil olmanız gerekmektedir. Yaklaşık bir buçuk ay içinde bu belgeyi almaya hak kazanmanız sağlanarak kolay bir şekilde SRC belgenizi alabilirsiniz.

SRC Belgesi Sınavsız Nasıl Alınır?

Bu belgenin sınavsız nasıl alınabildiği de merak edilen konular arasında yer almaktadır. Ancak bu durum sadece 25.02.2003 yılından önce ehliyet sahibi olan sürücüler için geçerlidir. Bu tarihten daha sonra ehliyet alan sürücüler kursa kayıt olmak ve sınava girmek mecburiyetindedirler.

src-belgesi_nasıl-alınır (5)

Belirtilen yasal tarihten önce ehliyet sahibiyseniz hemen e- devlet uygulaması üzerinden kolaylıkla muafiyetli SRC belgesi kısmından belgenizi talep ederek hızlı bir şekilde belgenize erişebilirsiniz. Ancak daha önce B sınıfı ehliyete sahip olanların en az 90 gün SGK ve BAĞ-KUR primlerinin yatırıldığını ispat etme zorunluluğu bulunurken son yıllarda bu durum bir genelge yayımlanarak iptal edilmiştir.

SRC Belgesi Fiyatı

SRC belgesi nasıl alınır fiyatı ne kadar soruları da sıklıkla merak edilmektedir. Ancak hemen her şehirde bulunan kursların fiyat politikaları tamamen değişkenlik gösterdiğinden dolayı ortalama bir fiyatın verilmesi yanlış olmaktadır.

src-belgesi_nasıl-alınır (3)

Siz bulunduğunuz şehirde SRC belgesi veren kurs merkezlerini araştırarak hepsinden fiyat alabilir ve bütçenize en uygun kursu tercih ederek hemen eğitimlere başlayabilirsiniz. Ulaştırma bakanlığı yılda 5 kez 3 ay arayla bu sınavları gerçekleştirerek hızlı bir şekilde belgenize sahip olabilmenize imkân sunmaktadır.

SRC Belgesi E Devlet’ten Nasıl Alınır?

SRC belgesi nasıl alınır E devlet sistemi üzerinden diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim öncelikle uygulama ve yazılı sınavları başarı ortalamasına göre geçmiş olmanız gerekmektedir.

src-belgesi_nasıl-alınır (2)

Bu sınavlardan ulaştırma bakanlığının talep ettiği puanı aldıysanız e- devlet üzerinde direkt SRC belgesi uygulamasına tıklayarak belgenize ulaşabilirsiniz. Lakin öncelikle belge ücretini de ödemeniz gerekmektedir. Ödeme işleminiz tamamlandı ise hızlı bir şekilde belgenize sistem üzerinden ulaşabilirsiniz.

SRC Belgesi Kalkıyor Mu?

SRC belgesi, tıpkı Psiko teknik belgesi gibi sürücüler arasında en sık tartışılan konular arasında yer almıştır. Bu durumdan dolayı da hemen her an belgenin ne zaman kaldırılacağı üzerine haberler çıkmakta ve insanların merak etmesi sağlanmaktadır.

src-belgesi_nasıl-alınır (6)

Lakin SRC belgesi kalkmadığı gibi bulunduğumuz duruma bakış kalkması da asla imkânlı durmamaktadır. Bugün sizler için SRC belgesi nasıl alınır gibi bu konuda en sık merak edilen sorularınızı cevapladık. Sizler de bu belgeye sahip olmak isteyenlerdenseniz hızlı bir şekilde size en yakın kurs merkezinden işlemlerinizi başlatarak belgenize sahip olabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir