İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Evlilik ve Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Evlilik ve Çeyiz Parası Nasıl Alınır?
+ - 0

Evlenecek çiftlerin büyük bir kısmı evlilik ve çeyiz parası hangi koşullarda alınır, nasıl başvuru yapılır gibi konuları oldukça merak ediyor. Çeyiz parası belirli bir yaşın altında bulunan ve evlenecek olan kişilere bir kereliğe mahsus olmak üzere, devlet tarafından yapılan yardımdır. Ancak bu yardım için belirli koşulları yerine getirmek gereklidir. Aksi takdirde yapılan bu yardımın alınabilmesi söz konusu olamayacaktır.

Yetim Çeyiz Parası Yardımı 2021

Evliliğin ekonomik açıdan ciddi bir yük olduğunun farkında olan çiftler, evlilik ve çeyiz parası yardımı alabilmek için hemen her yolu deniyor. Ancak çeyiz parası olarak da bilinen bu evlilik yardımı, yalnızca yetim aylığı bulunan kişileri kapsamaktadır. Devlet SSK üzerinden yetim aylığı alan kız çocuklarına, evlendikten sonra bir kereye mahsus olacak şekilde yardımda bulunmaktadır.

Yetim aylığı ödeneği, SSK üzerinden sigortası bulunan bir kişinin ölümü sonrasında bakmakla yükümlüğü olduğu eş, kız ya da erkek çocuğuna verilebilmektedir. 2008 yılında uygulamaya başlanan bu yardım yetim aylığının 12 ya da 24 katını aşmayacak şekilde verilmektedir. Verilmesinin en büyük nedeni ise kadının evlilik sebebiyle, maaşının tamamen kesilecek olmasıdır.

Yetim çeyiz parası yardımı 2021 itibariyle de verilmeye devam edilmektedir.  Evlilik ve çeyiz parası kapsamında alınacak meblağ, SSK’nın hangi sigorta kolunda olunduğuna göre belirlenecektir. 4C kolundan aylık olan kişiler aylığının 12 katı kadar, 4A ve 4B kolundan aylık alan kişiler ise 24 katı kadar yardım alabileceklerdir.

E- Devlet Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlilik ve Çeyiz Parası Nasıl Alınır?
Evlilik ve Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Evlilik ve çeyiz parası 01.10.2008 yılından itibaren yetim aylığı almaya devam eden kişilere verilmektedir. Kişilerin bu yardımdan yararlanabilmesi için ise ilk olarak başvuru yapması gerekecektir. E- devlet sistemi üzerinden çeyiz parası başvurusu yapabilmek şimdilik mümkün değildir. Çünkü bu başvuru için kişinin özel bir dilekçe oluşturması ve ıslak imza atması gerekecektir.

Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’na şahsen özel bir dilekçe ile müracaat edildiğinde, başvuru kabul edilecektir. Başvurunun evlendikten hemen sonra yapılması gereklidir. Evlenmeden hemen önce yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Ayrıca evlilikten 5 yıl sonrasında yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir. İkinci kez evlenen kişilerin yetim aylığı sebebiyle, evlilik yardımı alabilmesi mümkün değildir.

Evlilik ve çeyiz parası başvurusu esnasında dilekçenin yanında kimlik evlilik cüzdanının bulundurulması gerekebilir. Başvuru sonrasında kişiler, E- devlet sistemi üzerinden sonuçları sorgulayabileceklerdir. E- devlet sistemini kullanmayan kişiler ise Alo 170 üzerinden gerekli bilgiyi alabileceklerdir. SGK’nın onaylaması halinde ise kişi aylığının belirtilen katı kadar yardım almaya hak kazanır.

SGK Çeyiz Parası Ne Kadar Sürede Ödenir?

SKG çeyiz parası, onaylandıktan kısa bir sonra yatırılacaktır. Ancak SGK yoğunluğuna göre süre farklılık gösterebileceği için, net bir zaman söylemek söz konusu olamayacaktır. Evlilik ve çeyiz parası ortalama 15 gün ila 2 aylık süre içerisinde yatırılmaktadır. Para başvuru esnasında, yetim aylığı alınan banka hesabına aktarılmaktadır. Böylece kişiler şahsi hesapları üzerinden kolaylıkla yatırılan parayı çekebileceklerdir. Evlilik ve çeyiz parası alındıktan sonra herhangi bir geri ödeme söz konusu olmayacaktır.

Çeyiz parası almaya hak kazanan yetim kızların annelerinin maaşında herhangi bir kesinti söz konusu olmayacaktır. Ancak bu durum aylığın dul eş ve yetim çocuk tarafından alınması durumunda mümkündür. Verilen aylığın tamamı dul eş tarafından alınıyorsa, bu durumda dul eşin maaşı 12 ya da 24 ay boyunca kesintiye uğrayacaktır. Bu kesinti yetim çocuğun hakkı olan miktar kadar olacaktır.

Çeyiz Parası Hakkında Sık Sorulan Sorular

Evlilik ve Çeyiz Parası Nasıl Alınır?
Evlilik ve Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Yetim kız çocuklarına evlenmeleri durumunda bir kereye mahsus ödenen çeyiz parası hakkında sık sorulan sorular nedir, onlara da yanıt vermek istiyoruz.

2021 Çeyiz Parası Ne Kadar?

2021 Çeyiz parası miktarı kişinin SGK’ dan almış olduğu maaşa göre değişiklik göstermektedir. SGK’ nın hangi kolundan yetim maaşı aldığına göre değişen aylık miktarının 12 ya da 24 katı kadar çeyiz parası 2021 de ödenecektir.

Devlet Evlenenlere Çeyiz Parası Veriyor Mu?

SGK’dan yetim maaşı alan tüm kız çocukları şahsen başvuru yapmaları halinde devletten evlenenlere çeyiz parası hakkından yararlanabilirler.

Çeyiz Parası Nasıl Başvurulur?

Çeyiz parası başvurusu e-devlet üzerinden yapılamadığı için dilekçe ile kimlik belgesi eşliğinde şahsen SGK ofislerine yapılması gereklidir. Daha detaylı bilgi yazımız içerisinde mevcuttur

Eski Eşle Tekrar Evlenen Çeyiz Parası Hakkından Yararlanabilir Mi?

İlk evliliğinde çeyiz parası hakkından faydalanan bir kişi yeniden evlendiğinde çeyiz parası hakkı olmamaktadır. Ancak daha önce çeyiz parası almadı ise evleneceği kişi eski eşi de olsa çeyiz parası hakkı mevcuttur.

Editör Önerisi: Az Maaşla Çalışan Ücretli Öğretmenlerin Evden Yapabileceği Ek İşler (11 Öneri)

Yorum Yap