1. Anasayfa
  2. İnceleme

Arı Ekmeği Nedir Faydaları Nelerdir? Arı Ekmeği Ne Demek?

Arı ekmeği, polenden daha zengin bir içeriğe sahiptir. Polen alerjisi olanların ve hamile/emziren kadınların doktor kontrolünde tüketmeleri önerilmektedir. Arı ekmeğinin kısırlık gibi cinsel problemlere iyi geldiği bilinmektedir. Perga üretimi genellikle büyük firmalar tarafından yapılmaktadır. Arı ekmeği, hakiki ve güvenilir yerlerden temin edilmelidir. Fiyatı, balın fiyatının 10 katı kadar pahalıdır.

Arı Ekmeği Nedir Faydaları Nelerdir? Arı Ekmeği Ne Demek?
0

Arı ekmeği nedir sorusu doğal ürünleri tercih edenler tarafından sıkça sorulan bir sorudur. İşte arı ekmeği ile ilgili en çok merak edilen soruların yanıtı!

Yurt dışında perga olarak bilinen arı ekmeği polenlerin arılar tarafından işlenmiş halidir. Arı, ham poleni taşıdıktan sonra enzimlerle yenilebilecek kıvama getirir. Perga arının kendi yavrusu için yaptığı bir gıda olduğundan en özel besinlerden biri kabul edilir.

Perga Arı Ekmeği Nedir Nasıl Yapılır? Arı Ekmeği Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Perga adıyla da bilinen arı ekmeği aslında arıların yavrularını beslemek için ürettikleri bir gıdadır. Arılar doğadan topladıkları polenleri kovana taşıyıp peteklerin gözlerine bırakırlar. Daha sonra kendi salgıları ile bu polenleri yumuşatıp yenilebilecek hale getirirler. İnsanlar da arıların kendi yavruları için hazırladıkları bu besini uygun zamanda toplayarak takviye edici bir gıda olarak kullanırlar.

Arı Ekmeği İçeriğinde Ne Var?  Arı Ekmeği Nedir ve Faydaları Nelerdir?

ari-ekmegi-nedir

Arı ekmeği çok zengin bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle yüzyıllardır farklı ülkelerde büyük rağbet görmektedir. Yapılan araştırmalarda arı ekmeğinin içeriğindeki maddeler şöyle tespit edilmiştir:

  • Proteinler
  • Amino asitler (18 farklı tür)
  • Mineraller (kalsiyum, potasyum, bakır, demir, fosfor)
  • Vitaminler (K, B, E vitaminleri)

Ayrıca arı ekmeğinin içinde folik asit, riboflavin, yağ asitleri ve enzimler de bulunmaktadır.

Polen ile arı ekmeği sık sık karşılaştırılmakta ve hangisinin daha zengin içeriğe sahip olduğu tartışılmaktadır. Halbuki bütün gıda uzmanları arı ekmeğinin polenden çok daha zengin bir içeriğe sahip olduğunu net olarak ifade etmektedir.

Arı Ekmeği Cinsellik İçin İyi Mi? Arı Ekmeği Zararları Var Mı?

Arı ekmeğinin çok ciddi zararlarına rastlanmamış olsa da polen alerjisi olanların dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca hamile ve emziren kadınların da doktor kontrolünde tüketim yapması önerilmektedir.

Arı ekmeğinin kısırlık gibi cinsel problemlere iyi geldiği de bilinmektedir. Çünkü bu gıda üreme hormonları üzerinde etki yaratmaktadır.

Her Arıcı Perga Üretimi Yapar Mı? Arı Ekmeği Nereden Alınır?

ari-ekmegi-nedir
Arı ekmeği nedir?

Arı ekmeği nedir sorusu ile birlikte en çok merak edilen sorulardan biri de arı ekmeğinin bütün arıcılar tarafından üretilip üretilmediğidir. Ancak her aracı perga üretimi yapmaz. Çünkü bunun için ciddi bilgi birikimine, tecrübeye ve hijyenik saklama koşullarına ihtiyaç vardır. Perga üretimi genellikle büyük kurumsal firmalar tarafından yapılmaktadır.

Arı ekmeği özel bir ürün olduğu için üreticisi sınırlıdır. Bu nedenle pek çok online alışveriş sitesinde arı ekmeği satışı yapılıyor olsa da arı ekmeği temin etmek isteyen kişilerin detaylı bir araştırma yapması gerekir. Bu ürünün sadece bilinen, güvenilir yerlerden temin edilmesi de büyük önem taşımaktadır.

Arı Ekmeği Nedir Fiyatı Ne Kadar?

Arı ekmeği, bal gibi bol ürün alınacak bir gıda değildir. 50-100 g arasında değişen küçük paketlerde satılmaktadır.

Hakiki arı ekmeği oldukça pahalı bir üründür. Yöreden yöreye fiyatı değişse de genellikle baldan 10 kat daha pahalı olduğu söylenebilir. Yani balın fiyatı alınarak 10 misli ile çarpılır ve arı ekmeğinin fiyatı tespit edilir.

Konumuz ile ilgili bir diğer yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz: Arı Zehrinin Faydaları Nelerdir, Arı Zehri Ne İşe Yarar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir