1. Anasayfa
 2. İnceleme

12 Soruda E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Hosting Seçimi İçin Öneriler

12 Soruda E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Hosting Seçimi İçin Öneriler
0

Online alışveriş sitesi kurarak satışlarını arttırmak isteyenlerin en çok araştırdığı konuların başında e-ticaret nasıl yapılır sorusu gelmektedir. Yaşanan pandemi salgınına bağlı olarak gelişen internetten alışveriş, e-ticaret sitelerinin giderek büyük bir ivme kazanmalarına olanak sağlamaktadır. Bundan ötürü hem gelişen ve yenilenen teknolojiye ayak uydurmak, hem de en sağlıklı yoldan güvenli alışverişin yapılabilmesine yardımcı olabilmek adına e-ticaret siteleri büyük önem arz etmektedir.

YouTube video

Peki adından bu kadar sık bahsedilen e-ticaret sitesi nasıl yapılır, e ticaret nedir bu konuların üzerinde durmak daha iyi anlaşılması açısından oldukça yararlı olacaktır. E-ticaret dediğimiz şey aslında dışarıda markette veya pazarda yaptığımız alışverişin internet üzerinden online olarak yapılması demektir. Sağladığı birçok avantaj nedeniyle son zamanlarda bu alışveriş yöntemi oldukça sık tercih edilir olmuş durumdadır.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret nedir sorusunun cevap bulduğu üzere, e-ticaret nasıl yapılır konusunu detaylıca ele almak gerekir. E-ticaret yapılabilmesi için belli başlı bilinmesi gereken kuralların bilinip, uygulanması gerekenler dikkatli bir şekilde e-ticaret sitesi üzerinde uygulanabilir olması gerekmektedir.

1.     Kararlı Olmak ve Amaç Belirlemek

Hedef olmadan hiçbir iş olmayacağı gibi şüphesiz ki, e-ticarette kurulamayacaktır. Burada en önemli şey karar vermektir. Dolayısıyla e-ticaret nasıl yapılır sorusuna verilecek en mantıklı cevaplardan biri de budur. Bir işi yapmadan karar veren kişi önündeki en büyük engellerden birini ortadan kaldırmış olacaktır. Öyle ki, e-ticaret sitesi kurmak kolay bir değildir. Çok fazla dikkat, özen, sabır ve en çok da bol çalışmak gerektirir. Böyle bir iş yapmaya başlamadan önce tüm bu ayrıntıları göz önünde bulundurmak başarı olmadaki en önemli aşamalardan birini oluşturmaktadır.

2.     Şirket Kurmak

12 Soruda E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Hosting Seçimi İçin Öneriler
12 Soruda E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Hosting Seçimi İçin Öneriler

İnternet üzerinden e-ticaret satışının vergilendirme usulü ile yapılacağından, bu tür şirket kuracak olanların şirket kurmaları en önemli şartlar arasında yer almaktadır. E-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap ilk olarak şirket kurularak başlanması olmalıdır. Ayrıca internet üzerinden kredi kartı ile yapılan alışverişler fatura kesileceği için şirket kurmak oldukça önemlidir.

3.     Ne Satacağına Karar Vermek, Hedef Kitle Belirlemek

Kararlı olup bir amaç belirledikten sonra ne satacağına karar vermek ve e-ticaret nasıl yapılır aşaması gelmektedir. Şuan en çok neye ihtiyaç var, e-ticaret nasıl yapılır, e-ticaret üzerinden ne tür ürünlerin satışı daha fazla gerçekleştiriliyor, gibi sorularının cevabını bize ne satacağımızı belirlemede önemli bir yardımcı olacaktır. Ne satacağına karar verdikten sonra bunun üzerinden hedef kitle belirlemek oldukça kolay olmaktadır. Satış yapacağımız ürünü kimler daha çok alıyor, hangi kesimi daha çok ilgilendiriyor bunun takibinin iyi bir şekilde yapılması e-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap olacağı gibi, satışların arttırılmasında önemli bir kaynak olacaktır.

4.     E-Ticaret Alt Yapısı ve Hosting Seçimi

E-ticaret nasıl yapılır sorusunun en önemli adımlarından biri olan altyapısının sağlam bir şekilde oluşturulması, e-ticaret danışmanlığı hizmeti almanız kurulacak olan e-ticaret sitesinin geleceğini son derece etkilemektedir. Sağlam alt yapılı bir site her zaman uzun ömürlü olacaktır. Bunun için doğru e-ticaret hosting seçimi büyük önem arz etmektedir. Hosting, müşteriye ihtiyacı olan ürünü en kısa ve en doğru yoldan ulaştırmaya yardımcı olacaktır.

5.     Pazar Araştırması Pazarlama Yöntemleri

Ne satacağına karar verdikten sonra bunun nerede nasıl satılacağına karar vermek gerekir. Doğru pazar araştırması yapılması ürün satışının artırılmasını sağlayarak kazancın da bir o kadar artmasına olanak sağlayacaktır. Günümüzde malum sayısız e-ticaret siteleri bulunmaktadır. Kurulacak olan e-ticaret sitesi hangi avantajları sağlayacak, e-ticaret nasıl yapılır ve diğer online alışveriş sitelerinden farkı ne olacak, müşteriye ne gibi avantajlar sağlayacak gibi sorular bize doğru pazarlamada müşteri ikna hususunda oldukça etkili olacaktır.

6.     Doğru Tedarikçi İle Anlaşmak

12 Soruda E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Hosting Seçimi İçin Öneriler
12 Soruda E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Hosting Seçimi İçin Öneriler

Ürünün müşteriye zamanında ulaştırılarak müşteri memnuniyetinin sağlanmasında doğru tedarikçiyi bulmak oldukça önemlidir. Tedarikçiyi seçerken adını hiç duymadığınız bir firma ile çalışmak oldukça tehlikeli olabilecektir. Ürün stoğunun doğru bir şekilde yapılabilmesi, ürünün müşteriye istediği zamanda tedarik edilerek ulaştırılması ve e-ticaret nasıl yapılır hususunda herkes tarafından bilinen ve tanıdık bir tedarikçi ile çalışmak gerekir. Doğru tedarikçi hem müşteriye güven sağlayarak onun potansiyel müşteri olmasını sağlayacaktır.

7.     Sosyal Medyayı Aktif Kullanmak

İyi bir girişimci sosyal medyayı en etkili ve doğru bir şekilde kullanmak zorundadır. Öyle ki sosyal medya hedef kitle ve istenilen müşteri potansiyeline ulaşmada önemli bir aracı olmaktadır. Her gün binlerce kişinin aktif olarak sosyal medyayı kullanması onun en iyi bir pazar aracı olmasını sağlamaktadır. E-ticaret nasıl yapılır sorusunun cevabında,  sosyal medya aracılığı ile verilecek olan reklamlar, hedef kitleye kolay bir şekilde ulaşarak daha fazla satışının gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.

8.     Kargo Şirketleri İle Anlaşmak

Ürünlerin müşteriye ulaştırılmasında kargo şirketleriyle anlaşma yapmadan ürün gönderimi son derece masraflı ve zahmetli bir iş olarak bilinmektedir. Bunun için kargo firmaları ile anlaşarak ürün göndermek hem daha ucuz, hem de daha kolay olacaktır. Güvenilir kargo şirketi ile anlaşmak, e-ticaret nasıl yapılır sorusunu cevaplandırmak, müşteri memnuniyeti ve geri dönüşümü için son derece önemlidir.

9.     Müşteri Geri Dönüşümlerini Önemsemek

Ürün satışı gerçekleştirildikten sonra müşterilerden gelen olumlu veya olumsuz yorumlar sitenin geleceğini doğrudan etkilemektedir. Bunun için e-ticaret araçları doğru bir şekilde kullanılarak müşteriden gelen her yorum dikkate alınmalıdır. Müşteriden gelen olumlu yorum önemli bir motivasyon kaynağı olurken, olumsuz yorum ise eksiklerin giderilerek daha etkili satışın gerçekleştirilmesinde yol gösterici olacaktır. E-ticaret nasıl yapılır sorusunun bir diğer cevabı da müşteri görüşlerine önem verilmesidir.

10.  Ürün Hakkında Detayların Belirtilmesi

Müşteri ikna sürecinde ve e-ticaret nasıl yapılır sorusunun cevabında en etkili yöntemlerden biri de, satışı gerçekleştirilecek olan ürünün detaylarının belirtilmesidir. Görsellerin sık bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Müşteri ürünün almadan önce ürünün her yönden çekilmiş fotoğrafını görmek isteyecektir. Tüm ayrıntıların belirtilmesi bu yönde olumlu etki yaratacaktır.

11.  Kampanyalar ve Promosyonların Düzenlenmesi

Müşteriyi satış yapmaya ikna etmede ve e-ticaret nasıl yapılır sorusuna istinaden, müşterinin ürünü almada ikna edilebilmesi için çeşitli kapmayalar ve promosyonlar verilmelidir. Bu yöntem mevcut satışlarda artışlara neden olabileceği gibi devamlı müşteri potansiyelini sağlamada da önemli bir etken olacaktır.

12.  Site İçerisinde Gerekli Güvenlik Önlemlerinin Alınması

Bir müşteri için aldığı üründen daha önemli bir şey varsa o da e-ticaret sitesinin güvenliğidir. Online alışveriş yaparken müşteriler kredi kart bilgileri başta olmak üzere birçok önemli bilgiyi e-ticaret sitesi ile paylaşmaktadır. E-ticaret nasıl yapılır sorusunun en etkili cevaplarından biri de güvenlikli site olmasıdır.

12 Soruda E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Hosting Seçimi İçin Öneriler
12 Soruda E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Hosting Seçimi İçin Öneriler

E-Ticaretin Avantajları

E-ticaret siteleri sağladığı birçok avantaj nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

 • E-ticaret sitesi ile günün her saati 7/24 alışveriş yapma imkanı bulunabilecektir.
 • Dükkan kiralama ve gibi bazı ekstra giderler olmayacağı için çok e-ticaret sitesi kurmak fazla masraflı olmayacaktır.
 • Ürün pazarlama için pazar bulmak oldukça kolay olacaktır. Hem iç pazar, hem de dış pazar ile ürünlerin satışı çok daha kolay ve hızlı gerçekleştirilecektir.
 • Aranılan müşteri potansiyeli ve hedef kitleye ulaşmak geleneksel pazardan çok daha hızlı gerçekleştirilecektir.
 • Ürün çeşitliliğinin fazla olması nedeniyle müşteri istediği ürüne kolaylıkla ulaşabilecektir.
 • Müşteriden gelen geri dönüşlere hızlı bir şekilde cevap verilerek müşteri memnuniyeti sağlanabilecektir.
 • Ürünler hakkında daha detaylı açıklamalara online alışveriş siteleriyle daha kolay ulaşılabilecektir. Müşteri ürünü almadan önce hem ürünü kullananların yorumlarını okuyabilecek, hem de ürünü daha fazla inceleme imkanı bulacaktır.

Tüm bu avantajlar e-ticaret nasıl yapılır sorusunun kısa ve net cevapları olarak yer almaktadır.

E-Ticaretin Dezavantajları

Her satış yönteminde olduğu gibi e-ticaretin de dezavantajları vardır. E-ticaret nasıl yapılır soruna cevap ararken tüm bu dezavantajların da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

 • E-ticaretle güvenli olmayan siteler üzerinden alışveriş yapılmasına neden olabilecektir.
 • Ürünle ilgili satın alma gerçekleşirken fiziki olarak dokunulamayacağı için yeteri kadar güven vermeyebilir.
 • Fiziki ürün alışlarında hemen alınabildiği gibi, e-ticaret sitesi ile ürün alışlarında kargo bekleme süresinin olacaktır.
 • Müşterilerin başka sitelere de bakıp onların uyguladığı kampanyalar üzerinden saf değiştirebilecektir.

Bunun gibi durumlar e-ticaret sitesinde dezavantajlara sebebiyet verebilecektir. E-ticaret sitesi kurarken bunu bireysel olarak yapabileceğiniz gibi limited şirket olarak da kurabilirsiniz.

E-Ticaret Hosting Nedir?

12 Soruda E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Hosting Seçimi İçin Öneriler
12 Soruda E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Hosting Seçimi İçin Öneriler

E-ticaret hosting, e-ticaret sitelerinin müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına en uygun desteğin verilmesi için yardımcı olan teknolojidir. Şirketler için son derece önemli olan hosting, e-ticaret nasıl yapılır sorusuyla bağdaştırılarak ayrılmaz bir bütün olarak görülmektedir. Bunun için iyi bir e-ticaret sitesi için doğru hosting seçimi sitenin ömrü ve e-ticaret sitesi nasıl yapılır sorusunun cevabı açısından oldukça önemlidir.

E-Ticaret İçin Hangi Hosting?

E-ticaret nasıl yapılır dediğimizde doğru hostingle demek hiç de yanlış olmayacaktır. Peki hangi siteler için hangi hosting? Bunlara cevap vermek iyi bir e-ticaret sitesi için olmazsa olmazlardandır. Öncelikle e-ticaret sitesinde aktif bir şekilde hosting kullanabilmek için sınırsız bir hosting ile işe başlanmalıdır. Bu oldukça önemlidir.

E-ticarete yeni başlayanlar için ihtiyaç olabilecek hosting paketleri

 • cPanel Bireysel Limitsiz (Linux)
 • Plesk Windows Limitsiz

Bu paketler yeni kurulacak şirketlerde hosting desteği sağlamada yardımcı olacaktır.

E-ticaret sitesini daha da büyüterek daha donanımlı hosting paketine ihtiyaç duyanlara ise,

 • Fiziksel Sunucu ( Dedicated Server) paketi ihtiyaçları karşılamada yardımcı olacak paketlerdendir.

E-ticaret sitelerinin verimliliği açısından hosting seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Hosting Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Web alanı,
 • İşletim Sisteminin ne olduğu ve etkinliği,
 • Veritabanı,
 • Subdomain,
 • E-mail,
 • Trafik,
 • Sunucu,
 • Yedekleme,
 • Hızı,
 • Erişebilirliğinin nasıl olduğu,

E-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap olarak doğru hosting seçimi de verilmektedir. E-ticaret günümüzde sıkla yaygınlaşmakta e-ticaret nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. E-ticaret nasıl yapılır, e-ticaret nedir gibi sorular, online alışveriş arttıkça artmaya devam edecektir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir