1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Kredi Kartı Borcunun Yapılandırılması ve Taksitli Bir Şekilde Ödenmesi

Kredi Kartı Borcunun Yapılandırılması ve Taksitli Bir Şekilde Ödenmesi
Kredi Kartı Borcu Yapılandırılması
0

Kredi kartı borcunun yapılandırılması, kredi kartı kullanıcılarının borç yükü altından kalkmaları ve özellikle de gecikmede olan kredi kartlarının borç yüklerini hafifletmek adına en önemli özelliklerden biridir. Öncelikle bilinmelidir ki yapılandırma işlemi sadece gecikmede borcu olan kredi kartları için geçerlidir. Eğer kredi kartınızın borcu gecikmede değilse çok yüksek ihtimalle bankanız size yapılandırma konusunda destek olmayacaktır.

Kredi kartı borcunun yapılandırılması durumu aynı zamanda bir nevi kredi kartı borcunu ödeyemeyecek olan tüketicilerin, son bir umut yararlanabilecekleri bir hak olarak da tanımlanabilir. Bankalar icra yoluna gitmek ve kredi kartı kullanıcısını mahkemelerle uğraştırmamak, aynı zamanda kendi borçlarını da bu konuda çıkmaza sokmamak adına tüketicilere bu şekilde bir ödeme imkanı sunmak isterler.

Yapılan bettilt giriş araştırmaları neticesinde kredi kartı borcunun yapılandırılması durumunda tüketiciler borçlarını çok daha kolay bir şekilde ödemektedirler. Kredi kartı borcunun yapılandırılmaması ve direkt olarak bankaların bu konuda yasal yollara başvurmaları ise kart borcunun ödenmesi konusunda hem tüketicilerin hem de bankaların sorunlar yaşadığını göstermiştir.

Peki, kredi kartı borcu yapılandırılması neden yapılmalıdır? Yapılandırma işlemi nasıl yapılır? Gecikmeye girmeyen kredi kartı borcu yapılandırılbilir mi?

Kredi Kartı Borcu Yapılandırılması Neden Yapılmalıdır?

Kredi kartı borcunun yapılandırılması, kart borcunun yasal yollara başvurulmadan tahsil edilmesi ve aynı zamanda tüketicilerin kredi sicillerinde herhangi bir problem oluşmaması konusunda önem taşıyan noktalardan biridir. Kredi kartı borcunıun yapılandırılması durumunda kart borcu en azından gecikmeden gözükmez ve bu durum neticesinde de tüketicilerin kredi sicilleri de çok ciddi bir yara almaktan kurtulur.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırılması
Kredi Kartı Borcu Yapılandırılması

Öte yandan kredi kartı borcunun yapılandırılması, gerçek anlamda ödeme kolaylığı konusunda önem taşıyan konulardan biridir. Eğer kredi kartı borcunuzu ekstre veya asgari ödeme tutarı nezdinde ödeyemiyorsanız, bu noktada aylık ödemelerinin çok daha alt seviyelere inmesi önemli kurtuluş seçeneklerinden biri olacaktır. Böylelikle de kredi kartı borcunun bir yükten ziyade, ödenebilir bir unsur olması sağlanacaktır. Bu yüzden kredi kartı borcunun yapılandırılması önemli opsiyonlardan biri olarak ifade edilebilir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcunun yapılandırılması süreci her banka için farklıdır ancak bu konuda genel manada bankalar, telefon bankacılığını kullanırlar. Telefon bankacılığı sayesinde bankaların direkt olarak kredi kartı borçlarını yapılandıran bir hatları mevcut olur ve tüketiciler bu hat üzerinden son derece kolay bir şekilde kart borçlarını yapılandırma işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Kart borcunun yapılandırılması konusunda tüketicilere 12 ay, 24 ay ve 36 ay gibi birçok seçeneğin sunulduğunu da belirtmekte fayda vardır.

Kredi Kartı Borcu Gecikmeye Girmeden Yapılandırılabilir mi?

Kredi kartı borcunun yapılandırılması durumu aslında bir nevi kredi kartının borcunun, bir tüketici ihtiyaç kredisine çevrilmesi ve bu neticeyle de kart borcunun kapatılması, aynı zamanda kart limitinin de sıfırlanması gibi bir sonucu ortaya çıkarır. Bu yüzden kart borcunun öncelikle gecikmeye girmeden yapılandırılması, çoğu banka için söz konusu olmaz. Genel manada bankalar, kart borcunu değil de ekstre borcunu belirli ödeme yapmanız karşılığında taksitlendirirler. Bu durumda da kart borcunun cüzi bir miktarda taksitlendirilmesi söz konusu olur. Aynı zamanda kart borcunun gecikmeye girmeden genel manada yapılandırılması pek söz konusu değildir.

Kredi Kartı Borcunun Gecikmeye Girmeden Taksitlendirilmesi Nasıl Sağlanır?

Kredi kartı borcunun gecikmeye girmeden taksitlendirilmesi bankaların kredi kartları özelinde sunmuş oldukları çeşitli kampanyalar ya da ekstre taksit fırsatları ile söz konusu olur. Bankalar, kredi kartlarını belirli faiz oranında ekstre taksit uygulamasına tabi tutarak, ödemelerin bir miktar daha düşmesine imkan tanırlar. Bazı bankalar ise direkt olarak bu konuda talebinizi alarak, kart borcunuz gecikmede olmasa dahi kart borcunuzu yapılandırma gibi bir seçenek sağlarlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir