1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Çeyiz Parasında Yaş Sınırı Nedir?

Çeyiz Parasında Yaş Sınırı Nedir?
0

Devlet tarafından, evlenen yetim kız çocuklarına evlenme ödeneği– çeyiz yardımı ismi ile belirli bir tutarda para ödemesi yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu annesi veya babası ölen ve yetim aylığı alan kız çocukları için çeyiz yardımı yaparken, diğer taraftan devlet tarafından katkı çeyiz yardımı da yapılmaktadır. Devletten çeyiz yardımı almak isteyenler çeyiz parasında yaş sınırı nedir sorusunun cevabını merak ediyor.

Devlet katkılı olan çeyiz yardımı ve anne veya babasını kaybeden ve yetim aylığı alan kız çocuklarının çeyiz yardımından yararlanabilmeleri bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar doğru ve eksiksiz bir şekilde yerine getirildiği takdirde çeyiz parası almaya hak kazanılacaktır.

Anne veya Babasını Kaybedip Yetim Aylığı Alanlara Çeyiz Yardımı Şartları Nelerdir?

Evlilik ve Çeyiz Parası Nasıl Alınır?
Çeyiz Parasında Yaş Sınırı
 • Anne veya babasının kaybedip yetim aylığı alan kızlar,
 • Bu evlenme ödeneğinde çeyiz parasında yaş sınırı var mı sorusunun yanıtı yaş sınırının olmadığı yönünde olmaktadır.
 • Evlenen kızlar bu yardımdan sadece bir defa faydalanabileceklerdir. Boşanıp tekrar evlenenler bu haktan faydalanamayacaklardır.
 • Sigortalı çalışan kızların yetim aylığı kesildiği için bu haktan faydalanamayacaklardır.
 • Çeyiz parasını yetim aylığı üzerinden alanlara maaşlarının 24 katı kadar çeyiz yardımı yapılmaktadır.
 • Boşanma durumunda çeyiz yardımı verilmesi durdurulmaktadır.
 • Çeyiz yardımından faydalanabilmek için evlendikten sonra 5 yıl içerisinde çeyiz yardımı başvurusu yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde bu hak kaybedilecektir.
 • Çeyiz parasının geri ödemesiz olarak sunulan bir destek olarak geçerlidir.

Devlet Katkılı Çeyiz Yardımı Şartları Nelerdir?

 • Devlet katkılı çeyiz yardımı için kızların evlenmeden 3 sene öncesinde çeyiz hesabı açtırıp belli aralıklarla ödeme yapmaları gerekmektedir.
 • Çeyiz hesabı açtırıp para biriktirenlere devlet %20 oranında çeyiz yardımı yapmaktadır.
 • Çeyiz yardımı hesaplaması yapılırken, çeyiz parası yapılan ödeme miktarına göre değişiklik göstermektedir.
 • Çeyiz hesabı açtıracak olan kişinin Türk vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Çeyiz parasında yaş sınırı var mı sorusunun yanıtı ise; 27 yaşını doldurmadan önce evliliklerini yapmış olması gerekmektedir.
 • Çeyiz yardımı ödemesi almak için evlendikten sonra ilk 6 ay içerisinde bankadan başvuruda bulunulması gerekmektedir.
 • Banka gerekli denetlemeleri ve incelemeleri yaptıktan sonra uygun şartları taşıyan kişilere çeyiz yardımı yapmaktadır.

Çeyiz Parasında Yaş Sınırı Bulunuyor mu?

Evlilik ve Çeyiz Parası Nasıl Alınır?
Evlilik ve Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çeyiz parasında yaş sınırı var mı sorusunun yanıtı her iki çeyiz yardımı için farklı olmaktadır. Anne veya babasını kaybeden yetim kız çocuklarına ödenecek olan çeyiz paralarını alabilmeleri için belli bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Devlet katkılı çeyiz yardımı alabilmek için ise 27 yaş sınırı mevcuttur. 27 yaşını doldurmamış olma şartı aranmaktadır.

Çeyiz Yardımı Başvurusu Nereden Yapılmaktadır?

Çeyiz yardımı başvurusu yapmak isteyenlerin Sosyal Güvenlik Kurulu merkezlerinden veya ikametgahı neredeyse oranın il veya ilçe SGK müdürlüklerine başvurularını iletmeleri gerekmektedir. Gerekli denetlemeler ve incelemeler yapıldıktan sonra uygun şartları taşıyan kişiler bu yardımdan faydalanabileceklerdir.

Çeyiz Parası Nereden Sorgulanır?

Çeyiz parası sorgulama işlemeleri ALO 170 üzerinden aranarak veya e devlet aracılığıyla kolaylıkla yapılabilmektedir. E devlet üzerinden çeyiz yardımı sorgulamak için e devlet şifresine sahip olunması gerekmektedir. Bunun için T.C kimlik belgeleriyle birlikte PTT’ye gidilerek belli bir ücret karşılığında e devlet şifresi alınabilecektir.

E devlet şifresi alındıktan sonra T.C kimlik numarası ve e devlet şifresiyle birlikte giriş yapılarak çeyiz parası sorgulama işlemi yapılabilecektir. E devlet sistemi üzerinden arama kısmına sırasıyla Sosyal Güvenlik Kurumu, Şahıs Ödeme Hizmetleri ve ardından Şahıs Ödemesi Sorgulama yazarak istenilen sorgulama ekranına ulaşılabilecektir.

2021 Yılında Devlet Katkılı Çeyiz Yardımı Ne Kadar?

Evlilik ve Çeyiz Parası Nasıl Alınır?
Çeyiz Parasında Yaş Sınırı

Çeyiz yardımı alabilmek için açtırılan çeyiz yardımı için alt ve üst ödeme limitleri bulunmaktadır. Bunun için en az 207.66 TL bankaya ödeme yapılması gerekmektedir. Bu yardımdan faydalanmak için üst limit 31.149,19 TL dir.

Çeyiz yardımı ödemeleri aylık ve üç aylık olmak üzere iki çeşit ödeme bulunmaktadır. Bir aylık ödeme planı tercih edildiği zaman ödenecek olan tutar 207,66 TL ile 2.076,61 arasında olmaktadır.

Üç aylık ödeme planı ile ödeme yapmak isteyenler ise 622,98 ile 6.229,85 TL arasında istenilen miktarda ödeme yapılabilecektir.

Çeyiz Yardımı Hangi Bankadan Alınır?

Çeyiz yardımını yetim aylığı üzerinden almak isteyen kişiler, yetim aylığı aldığı bankadan ödemelerini alabileceklerdir. Devlet katkılı çeyiz yardımı almak isteyenler istedikleri bankadan yurtiçi mevduat veya katılım bankalarından hesap açtırarak işlemlerini yapabileceklerdir. Yetim aylığı çeyiz parası yaş sınırı bulunmamaktadır.

Çeyiz yardımı başvurusunda bulunabilmek için,

 • T.C kimlik belgesi,
 • Evlilik Cüzdanı,
 • Evlenme ödeneği başvuru formu gerekmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir