1. Anasayfa
  2. İnceleme

Çekme Karavan Ehliyeti Nedir? 2022

Çekme Karavan Ehliyeti Nedir? 2022
0

Çekme karavan ehliyeti son yılların en sık araştırılan konuları arasında yer almaktadır. Covid-19 salgını itibariyle dünyanın tatil anlayışı değiştiğinden bu yana insanlar doğal ortamlarda sessiz sakin huzur bulmak istemektedir.

Bunun yanı sıra ekonomik sebeplerden dolayı artan otel fiyatları da karavanlara olan ilgiyi oldukça artırmıştır. Pandemi süreci sonlansa dahi ülkemizde de dünyada da artık karavan popüler tatil araçları arasında görülmeye devam edeceği belli olmuştur.

cekme-karavan-ehliyeti- (7)

Bu sebepten dolayı da insanlar karavanları hangi ehliyet ile kullanabileceklerini öğrenmeye çalışmaktadır. Var olan ehliyetler ile bu araçların kullanılıp kullanılmadığı en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. B, C ve D ehliyetleri üzerinden kısmen kullanılabilen karavanların detaylarını yazımızın devamında sizlerle paylaşıyor olacağız.

B Ehliyet Karavan

Çekme karavan ehliyet sınıfı nedir diye merak eden insanları aydınlatabilmek için hazırladığımız yazımızda detaylı bir şekilde hangi ehliyet ile kullanabileceğinizden bahsedeceğiz. Çekme karavan ehliyeti, karavanın türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Motor karavan ve çekme karavan olarak sınıflandırılan bu araçlar günümüzde belirli bir kg üzerine çıkılmadığı müddetçe var olan ehliyetleriniz ile kullanılabilmektedir. Ancak yasal sınır olarak belirtilen kg üzerine çıkıldığı zaman ehliyetinize ek olacak bir sınıf daha almanız zorunlu görülmektedir.

cekme-karavan-ehliyeti- (6)

Ülkemizde karavanlar genellikle çekme karavan statüsünde ya da römork statüsünde kullanıldığından dolayı yazımızda bu kısma aydınlık getireceğiz.

Otobüs Karavan Ehliyeti

Çekme karavan ehliyeti alarak kullanabileceğiniz otobüs karavan ehliyeti içinde aynı yasal kg sınırı bulunmaktadır. Belirli bir kg üzerine çıkılmadığı müddetçe kendi ehliyetinizle kullanım gerçekleştirme hakkınız bulunmaktadır. Kilogram yasal sınırı aştığı zaman BE, CE ya da DE ehliyetlerinden birisini alma zorunluluğunuz bulunmaktadır.

BE Ehliyet

Çekme karavan ehliyeti nedir sorusu özellikle BE için sorulmaktadır. Ülkemizde genellikle araçlar B ehliyeti ile kullanıldığı için yasal kg sınırını aşan sürücü sahipleri BE ehliyeti almaktadır. Yani römork taşımacılığı yapabileceğini ekstra ehliyet alarak ispat etmektedir. BE ehliyet toplam yük 750 kg üzerine çıktığı zamanlarda alınması zorunlu olan ehliyettir.

cekme-karavan-ehliyeti- (5)

Kullandığınız karavan sizin toplam yükünüzle birlikte 750 kg ağırlığı geçmediği müddetçe ekstra bir ehliyet alma zorunluluğu yasal olarak bulunmamaktadır. Ancak yasal kg ağırlığı geçen her araç için sürücünün BE ehliyet ya da sahip olduğu ehliyet sınıfına karavan ehliyetini de eklettirmek zorundadır.

Aracın toplam ağırlığı 750 olursa sorun olur mu diye merak eden de pek çok kişi vardır. Araç içerisinde sizin de eşyalarınızla birlikte dâhil olacağınız düşünülürse yasal sınır aşıldığı için ekstra ehliyet edinmek zorundasınız. Yoksa cezai işlem uygulanmaktadır.

750 Kg Altı Çekme Karavan İçin Ehliyet

cekme-karavan-ehliyeti- (1)

750 kg üstü çekme karavan ehliyeti var mı diye soran insanları da aydınlatmak gerekirse toplam yükünüz eşyalarınız ve sizle birlikte 750 kg aşmadığı müddetçe kendi ehliyet sınıfınız ile kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ancak bu sınır 1 kilo bile aşsa mecburi bir şekilde kendi ehliyet sınıfınız uygun karavan ehliyeti almak zorundasınız.

Be Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

Çekme karavan ehliyeti nasıl alınır diye merak ediyorsanız size en yakın ehliyet kursu ile kolaylıkla görüşme yaparak ek ehliyet başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Normal arabalar da geri gitme becerileri de ehliyet verilirken kontrol edilmektedir. Ancak karavan ehliyetlerinde geri gidilme durumu söz konusu olmadığı gibi sürücülerin sadece direksiyon hâkimiyeti göz önüne alınmakta ve sınavda sadece direksiyondan sorumlu olmaktadırlar.

cekme-karavan-ehliyeti- (4)

Çekme karavan ehliyeti için siz de hemen en yakın kurs merkezine başvuruda bulunarak ilk sınavda ehliyetinizi kolaylıkla alabilirsiniz. B sınıfı ehliyetiniz varsa BE, C sınıfı ehliyetiniz varsa CE ve D sınıfı ehliyetiniz varda DE olarak ehliyetinizi kolaylıkla güncelleyebilirsiniz.

Karavan Ehliyeti Fiyatları

Çekme karavan ehliyet fiyat nedir sorusu da merakla araştırılmaktadır. Ancak hemen her kurs merkezinin sürücü adayına sunmuş olduğu imkânlar farklılık gösterdiğinden dolayı ve kurs fiyat politikaları ayrı olduğundan dolayı net bir ücret söyleme şansımız bulunmamaktadır.

cekme-karavan-ehliyeti- (2)

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi size en yakın kurs merkezleri ile görüşme yaparak fiyatları öğrenme şansınız bulunmaktadır. Size en uygun çekme karavan ehliyeti için fiyat veren kurs ile anlaşarak hemen derslere katılabilir ilk sınavda da başarılı bir şekilde sınavı geçerseniz kısa bir sürede karavan ehliyetine sahip olabilirsiniz.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir