İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnceleme

Biontech Aşısı Mı? Sinovac Aşısı Mı? Hangi Aşı Daha İyi Koruyor?

Biontech Aşısı Mı? Sinovac Aşısı Mı? Hangi Aşı Daha İyi Koruyor?
Biontech Aşısı Mı? Sinovac Aşısı Mı? Hangi Aşı Daha İyi Koruyor?
+ - 0

Biontech aşısı mı? Sinovac Aşısı mı? Hangisi sizin tercihiniz? Her ne kadar bu seçimi halkına bırakan ülke sayısı az olsa da Türkiye bu seçimi halka bıraktı.

Halkı aşı olmaya ikna etmek için güzel bir yaklaşım olduğuna inanmaktayım. Ama insanlar da hangi aşının daha iyi ya da hangi aşının koronavirüs riskinden koruduğunu bilmediği için seçim yapmakta zorluk çekerek araştırmalara başladı. En çok merak edilen soruların başında hangi aşının daha korunaklı olduğu ve yan etki göstermediği yer almaktadır. Biz de bugün sizin için bu soruları cevaplayacağız.

Biontech Aşısı Nedir? Kim Üretmiştir?

Biontech aşısı Almanya’da yaşayan milli gururumuz iki Türk bilim insanı tarafından üretilmiştir. Diğer aşılara nazaran %90-95 oranında başarı oranına sahiptir. Mesajcı RNA olarak bilinen MRNA sisteminde üretilmiştir. Aşı ile enjekte edilen ilaç kendi vücudun MRNA ‘sı gibi çalışarak bağışıklığı virüse karşı uyarıyor. Aşı iki doz şeklinde 21 gün ara ile vurulmaktadır.

İmmün sisteminde etkisi büyük olduğu için genellikle antikor oluşumunda fayda sağladığı bilinmektedir. Dünya’da ABD, Almanya, İngiltere, İsrail, İtalya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya, Şili, Polonya, Kanada, Romanya, Japonya, Güney Kore, Avusturya, Türkiye kullanmaya başlamıştır. Özellikle İsrail ve İngiltere aşılama başarısı ile normal hayata geçmeye başarmıştır.

Biontech Aşısı Yan Etkileri Var Mı?

Biontech Aşısı Yan Etkileri Var Mı?
Biontech Aşısı Yan Etkileri Var Mı?

Çok ciddi yan etkilerinin olmadığı söylenen Biontech aşısı genellikle az sıklıkta yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas ve eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı bölgesinde ağrı gibi hafif semptomlar göstermektedir. Aşıdan sonra gelişebilecek reaksiyonları aile hekiminize hemen bildirmeniz gerekmektedir.

Sinovac Aşısı Nedir? Kim Üretmiştir?

Sinovac aşısı Çin meşelidir. Çin de üretilen aşı ölü korona virüs hücrelerinden İnaktif aşı sayılan türden üretilmiştir. Suçiçeği kızamık gibi aşıların çoğu bu yöntem ile hazırlanmıştır. Parçalanmış virüs aşı yolu ile vücuda veriliyor.

Bağışıklık sistemi, gelen uyarılar ile kendini gerçek virüsün mikrobuna karşı güçlendiriyor. Türkiye’de etkisi %90 oranında iken kullanan ülkeler baz alındığında koruma seviyesinin %80’larda olduğu paylaşılıyor. 2 doz şeklinde yapılan aşı 28 günde bir yapılıyor. Antikor üretimi her insanda gerçekleşmiyor. Dünya’da Türkiye, Endenozya, Brezilya, Malezya, Tayland, Şili, Kolombiya ve Uruguay tarafından kullanılıyor.

Sinovac Aşısı Yan Etkileri Nedir?

Saptanan ciddi bir yan etkisi gözükmemektedir. Aşı yerinde kızarıklık ve sancı dışında kayda geçen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Biontech Aşısı Ve Sinovac Aşılarının Farkları Nedir?

Biontech Aşısı Ve Sinovac Aşılarının Farkları Nedir?
Biontech Aşısı Ve Sinovac Aşılarının Farkları Nedir?

Aşıların arasında ciddi sayılabilecek farklardan en önemlisi Biontech aşısı, yarı canlı bir aşı, Çin aşısının ise tamamen ölü aşıdan üretilmiş olması sayılmaktadır. Ayrıca Çin aşısı 2-8 derecede dolaplarda yıllarca saklanabilirken, Alman aşısının -70 derecedeki dolaplarda saklanması gerekmektedir.

Ancak yapılan araştırmalara göre iki aşı türünün de virüsün yayılma hızını azaltmakta ve hastane yatışlarının önüne geçmekte gayet başarılı olduğu profesörler tarafından söylenmektedir. Aşı seçimi için sırası gelen vatandaşların çok kararsız kalmaları durumunda hekimlerine sormalarını hasta da bulunan rahatsızlıklar göz önüne alınarak aşı seçimi yapılmasının daha doğru olduğunu savunmaktadırlar.

Biontech aşısı, kanser hastaları, bağışıklığı düşük ya da nöroloji hastalıkları olanların tercih etmemeleri gerektiği bu hastalığa sahip insanların en azından ilk dozu Çin aşısı olarak vurulmayı denemeleri hekimler tarafından özellikle belirtiliyor. Aşı seçimi yapmadan hekiminizle görüşmeniz en sağlıklı olandır.

Dünya Da En Çok Tercih Edilen Aşı Hangisidir? Biontech mi? Sinovac mı?

Dünya Da En Çok Tercih Edilen Aşı Hangisidir? Biontech mi? Sinovac mı?
Dünya Da En Çok Tercih Edilen Aşı Hangisidir? Biontech mi? Sinovac mı?

İki yıldır Dünya’yı saran korona virüs hastalığı toplamda 192 ülkede görülmüştür. 3 milyondan fazla ölüm yaşanırken 154 milyondan fazla vaka görülmüştür. Vakaların artması ile aşı çalışmaları hız kazanmıştır.

Şu an Dünya da 5 aşı bulunmaktadır. Bunlar Sputnik V, Moderna, Astrazeneca, Sinovac ve Biontech aşılarıdır. En çok tercih edilen aşılar ise Çin’e ait olan Biontech aşısı ve Almanya’ya ait olan Sinovac aşısıdır.

Aşı Pasaportu Nedir?

Korona virüs ile hayatımıza dâhil olması beklenen aşı pasaportu aşı olduğunuzun kanıtlanması için kimlik gibi yanınızda bulundurmanız gereken bir pasaporttur. Avrupa birliği üyeleri, ülkeler arası seyahatlerde sağlıklı gidiş geliş adına aşı vurulanlardan kanıt istenmesinin ülkeleri risk altına sokmayacağına inanarak böyle bir uygulamayı hayata geçirmenin doğru olduğuna inanmaktadırlar.

Ancak büyük bir sorun var ki Avrupalılar Çin aşısını, Çin de diğer aşıları vurulanların aşısını geçerli saymayacaklarını bildirdiler. Eğer yurt dışında sürekli iş için seyahat ediyorsanız hangi aşıyı vurulmanız gerektiğine gideceğiniz ülkelere göre karar vermelisiniz. Avrupa’ya gidiyorsanız Biontech aşısı, Çin’le iş yapıyorsanız Sinovac aşısı olmanız vize almanıza fayda sağlayacaktır.

Yorum Yap